Jeśli szukasz wyjątkowego drzewa do swojego ogrodu, sosna himalajska może świetnie sprawdzić się w tej roli. Zachwyca swoimi igłami oraz odcieniem zieleni, dlatego często pojawia się w europejskich parkach. Gdzie naturalnie występuje, skąd wzięła się w Polsce i jakie warunki musisz jej zapewnić? To wszystko warto wiedzieć, zanim zaprosisz ją do swojego ogrodu. Dzięki temu będziesz mógł o nią odpowiednio zadbać, a roślina szybko ci się odwdzięczy. Czym różni się sosna himalajska od sosny czerwonej, znanej z podobnych igieł?
Sosna himalajska – co to za drzewo?
Jak sama nazwa wskazuje, sosna himalajska rośnie w najwyższych górach świata. Można ją spotkać m.in. w Afganistanie, Indiach czy Tybecie. Podróżnicy mogą napotkać ją także w Nepalu bądź w Pakistanie. To iglaste drzewo już z daleka wyróżnia się swoją sylwetką. Jego korona jest luźna, a gałęzie rosną poziomo.
Długie, zwisające igły sosny himalajskiej mają długość do 20 cm. Są miękkie i mają lekko srebrne zabarwienie. Tworzą charakterystyczny wygląd drzewa poprzez zbijanie się w pęki po ok. 5 sztuk. Żeńskie szyszki, po tym jak dojrzeją, zwisają na gałęziach, tworząc naturalne ozdoby drzewka. Drzewo to dorasta nawet do 20-30 m. Jego łacińska nazwa to Pinus wallichiana i jeśli chcesz kupić je za granicą, a nie znasz zbyt dobrze lokalnego języka, szukaj go właśnie po tej nazwie.
Sosna himalajska – odmiany hodowane w Europie
Sosna himalajska została sprowadzona do Europy jako drzewko ozdobne. Z tego też powodu wyhodowano odmiany botaniczne, które doskonale nadają się do ogrodów i parków. Charakteryzują się niższym wzrostem oraz ciekawszym wyglądem od tych które rosną w stanie dzikim. Dlatego nawet jeśli masz mały ogród, doskonale sprawdzi się w nim również sosna himalajska.
Odmiana, na którą warto zwrócić uwagę, to „Densa Hill”. Jest wybierana przez wzgląd na swoje widoczne z daleka niebieskozielone igły. Odmiana niezbyt zbyt wysoka to sosna himalajska „Nana”. Jest jedną z popularniejszych wariantów sosny himalajskiej, ponieważ rośnie do zaledwie ok. 2,5 m. To sprawia, że jest wręcz doskonałą rośliną do parków i przydomowych ogrodów.
Czy długie igły sosny himalajskiej wymagają troski?
Całe szczęście odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Podobnie jak wiele iglaków, sosna himalajska należy do łatwych w uprawie i niewymagających szczególnej troski roślin. Należy jednak uważać! Mimo swojej nazwy nie jest to gatunek, który najlepiej sprawdzi się w trakcie mroźnych zim. Z tego powodu należy sadzić ją tylko w ciepłych rejonach. Jeśli więc mieszkasz na wschodzie Polski bądź w górach, taki zakup może być po prostu nierozważny. Wytrzymuje ona temperatury do -18°C. Poniżej jej igły mogą zostać uszkodzone, co sprawi, że straci ona znacznie na swoim wyglądzie. Wówczas może również wolniej rosnąć, a z czasem nawet uschnąć.
Sosna himalajska – jakie stanowisko wybrać?
Sosna himalajska źle znosi zimne wiatry. Musi więc rosnąć w osłoniętym miejscu. Ważne jest również to, aby miała dostęp do światła. Z tego powodu nie zaleca się sadzenia jej w bliskim sąsiedztwie domu bądź innych drzew. To roślina, która najlepiej sprawdzi się na żyznych, ale umiarkowanie wilgotnych glebach. Niestety, na podmokłym terenie jej korzenie mogą zacząć gnić, co podobnie jak mróz może doprowadzić do całkowitego wyniszczenia rośliny. Warto jednak pamiętać, że jest przy tym dość odporna na braki wody, dlatego polskie lato nie powinno jej zaszkodzić.
Kiedy posadzić sosnę himalajską w ogrodzie?
Jak wiele iglaków, ta roślina może być sadzona od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Jeśli jednak chcesz zapewnić jej najlepszy wzrost, posadź ją w terminie od końca marca do sierpnia. Prawdopodobnie sadzonka przybędzie do ciebie w doniczce. Nim ją wsadzisz, znajdź odpowiednie miejsce, a następnie usuń z gleby chwasty, które mogłyby przeszkadzać twojej nowej roślinie. Sosna himalajska powinna zostać wsadzona na głębokości ok. 50 cm. Warto ulepszyć glebę poprzez skorzystanie z nawozu oraz wysypanie kwaśnego torfu. I gotowe, możesz wyjmować swoją roślinę z donicy!
Sosna himalajska – czy nękają ją choroby?
Sosna himalajska jest stosunkowo odporna, ale mogą się jej zdarzyć choroby grzybowe. Niebezpieczne, zwłaszcza dla młodych egzemplarzy, są również szkodniki, takie jak myszy albo zwójki sosnowe. Z tego powodu warto ją zabezpieczyć specjalnymi środkami. Zrób to koniecznie, jeśli w twoim ogrodzie rośliny często usychają. Dzięki temu ograniczysz dalszą ekspansję chorób oraz problemów ze szkodnikami.
Sosna himalajska – czym różni się od sosny czerwonej?
Sosna czerwona to kolejny gatunek o długich igłach, dlatego czasem jest mylona z himalajską. To jednak zupełnie inne gatunki. Choć jej nazwa na to nie wskazuje, rośnie Ameryce Północnej. Jej igły są nieco krótsze i mają ciemnozielony kolor, a korona drzewa jest wąska i stożkowata.
Jeśli w twojej okolicy mrozy raczej się nie pojawiają, a szukasz naprawdę pięknego drzewa, to sosna himalajska będzie dobrym wyborem. Sprawdzi się głównie w większych ogrodach, gdzie będzie mogła stanowić centralny punkt całej kompozycji.