Araukaria to rodzina roślin, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie – nic dziwnego, ponieważ porośnięta jest trójkątnymi igłami, okrywającymi również pień drzewa, przez co wygląda niezwykle intrygująco. Może być posadzona zarówno na ogrodzie (gdzie wymaga specyficznych warunków), jak i w doniczkach, stając się świetną ozdobą wnętrz. Z uwagi na to, że jej ojczyzna leży dziesiątki tysięcy kilometrów od Polski, araukaria wymaga od ogrodnika sporo pracy i nietrudno o pomyłkę.
Araukaria – małpie drzewo w twoim ogrodzie czy domu
Już od pierwszego spojrzenia araukaria wyróżnia się spomiędzy roślin doniczkowych, czy iglaków posadzonych w ogrodzie. Ciemnozielone, czasem dość pokaźne drzewo o nieregularnych kształtach i „dziwnych” igłach wydaje się bardzo odmienne od pozostałych roślin. Ta ozdobna roślina coraz częściej sprawdza się jako dekoracja w naszych mieszkaniach, bo choć rośnie powoli, to wygląda naprawdę zjawiskowo. Jeszcze lepiej wygląda, kiedy wypuszcza szyszki, które oczywiście również są dość różne od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. I choć w donicy osiąga nie więcej niż 2 do 3 metrów, to na ogrodzie może dorastać do nawet 70 m wysokości.
Araukaria chilijska to tylko jedna z odmian. Poznaj araukarię wyniosłą!
Araukaria to rodzaj liczący ponad 20 gatunków, wśród których dwa są popularne w naszym kraju, a araukaria chilijska jest najbardziej rozpowszechniona. Zarówno ona, jak i araukaria wyniosła potrafią osiągnąć naprawdę duże rozmiary, i przybierają kształt stożkowy. Cieszą się one największą popularnością głównie z uwagi na świetne przystosowanie do naszych warunków. Główna różnica pomiędzy tymi gatunkami to kształt i wygląd igieł. Odmiana wyniosła ma miękkie, zielone i gęste igły, podczas gdy te w araukarii pochodzącej z Chile przypominają kolce. Niezależnie, którą wybierzesz, możesz mieć pewność, że będzie wyglądała zjawiskowo.
Uprawa i pielęgnacja araukari
Araukaria nie jest wyjątkowo wymagającą rośliną i dobrze znosi nawet typowe dla naszych zim mrozy. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga specyficznych warunków, o które musi zatroszczyć się hodowca. Przede wszystkim warto pamiętać, że araukarie preferują chłodny klimat i zacienione miejsca. Dlatego niezależnie od tego, czy zamierzasz hodować roślinę w ogrodzie, czy w doniczce, nie powinna być ona narażona na nadmierne nasłonecznienie oraz silnie wiejące wiatry. Duża ilość słońca może prowadzić do przesuszenia drzewka, zaczną opadać liście i gałązki, a w końcu cała roślina może uschnąć. Z uwagi na upodobanie do niskich temperatur, araukaria będzie lepiej czuła się w chłodnych, dobrze zacienionych miejscach.
Doniczkowa ozdoba, czyli jak uprawiać roślinę w domu?
Drzewo najlepiej czuje się w temperaturach z zakresu 0-5°C, dlatego uprawiana w donicy powinna być przenoszona w chłodniejsze miejsca od wiosny do jesieni i w czasie pracy centralnego ogrzewania. Chłodne, nieogrzewane werandy czy klatka schodowa, zacienione tarasy i balkony – to właśnie tam będzie się czuła najlepiej. Podlewanie najlepiej prowadzić 2-3 razy w tygodniu, a w zimie rzadziej, ale nie powinno się dopuszczać do przesuszenia ziemi w donicy. Niezbędne będzie również regularne przesadzanie sadzonki – co kilka lat powinno ją przesadzać w większą donicę, wypełnioną żyzną ziemią. Z uwagi na spore rozmiary drzewko niezbyt dobrze znosi sąsiedztwo innych roślin.
Rozmnażanie – z szyszki? Lepiej z sadzonki!
Z uwagi na bardzo ograniczone tempo wzrostu araukarii, rozmnażanie jej z nasion wyciąganych z szyszki jest raczej zadaniem dla cierpliwych. Najlepiej, podobnie jak inne drzewa i krzewy, rozmnażać ją z półzdrewniałych sadzonek, pobieranych zimą. Przyszłe sadzonki powinno się ściąć ok. 4 centymetry nad pierwszymi pędami bocznymi. Następnie sadzonki warto włożyć na kilka godzin do wody, aby umożliwić wyciek żywicy, po czym przenosimy ją do ukorzeniacza. Aby umożliwić tworzenie bryły korzeniowej, najlepiej posadzić ją od razu w przygotowanym podłożu. Optymalna temperatura ukorzeniania to 18-20 stopni, a sam proces może zająć kilka miesięcy – w tym czasie należy dbać o odpowiednią wilgotność podłoża!
Ile kosztuje drzewko z rodziny araukariowatych?
Z uwagi na dopiero rosnącą popularność, araukaria nie jest powszechnie spotykana w marketach ogrodowych czy innych popularnych sklepach. Nie jest również zbyt tania w zakupie, co przekłada się na niższą popularność. Cena zależy w głównej mierze od wielkości tej rośliny ozdobnej – za sadzonki 5-centymetrowe przyjdzie zapłacić około 20 złotych, za ponad półmetrową araukarię wyniosłą zapłacimy około 50 złotych, a za podobnej wysokości odmianę chilijską ponad 200 zł. Można pozyskiwać ją również ze znacznie tańszych nasion, kosztujących około 5 zł za sztukę, ale warto pamiętać, że jest to drzewo bardzo wolno rosnące.
Szkodniki i choroby grożące iglakowi
Niestety, araukaria jest rośliną dość podatną na szkodniki i choroby. Szczególnym zagrożeniem są wełnowce i wciornastki, które atakują jej młode pędy, uniemożliwiając prawidłowy wzrost. Infekcjom służy zbyt mała wilgotność powietrza i wysokie temperatury, a także zbyt wilgotne podłoże, przez które mogą gnić korzenie. Innym zagrożeniem są grzyby, a dokładniej choroba przez nie wywoływana – antraknoza. Objawia się ona zmianami pokroju brązowych plam na listkach i stopniowym obumieraniem rośliny. Nawet usuwanie zarażonych gałązek nie zawsze okazuje się wystarczające.
Czy warto zdecydować się na to iglaste cudo?
Piękne, skórzaste liście, nietypowy wygląd, możliwość uprawy w pomieszczeniach, gdzie służą jako dekoracje – między innymi tym araukaria przekonuje do siebie hodowców. Choć to roślina trudna w uprawie, której nie odpowiadają stanowiska słoneczne i wysokie temperatury, to warto się nad nią zastanowić – m.in. z uwagi na niepowtarzalny wygląd. Nie na darmo się mówi o niej dinozaur, bowiem trudno znaleźć drugi gatunek o równie bogatej i długiej historii. Chociaż araukaria potrzebuje przepuszczalnej, kwaśnej gleby, zacisznego miejsca i rośnie dość wolno, to zyskuje uznanie hodowców na całym świecie.
Araukaria może być świetnym wyborem do twojego ogrodu, tarasu czy salonu. To jedna z niewielu roślin iglastych, którą można z powodzeniem uprawiać w donicy. Jest poza tym nietuzinkowa – warto zwrócić uwagę na trójkątne igły – ale również droga i wymagająca. Jeśli chcesz się wyróżnić, to z pewnością ta ciekawa roślina będzie wyborem dla ciebie.