Choinka to jeden z symboli związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Pięknie przystrojona i rozświetlona stanowi główną ozdobę każdego domu. Osoby, które decydują się na zakup żywego drzewka, poświęcają dużo czasu na znalezienie idealnego iglaka. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe – już w domu może się okazać, że jego przystrojenie przysparza wielu kłopotów. Wobec tego pojawia się pytanie, czy można obciąć czubek choinki, by zamontować tam ozdobę?
Wybór świątecznego drzewka: świerk, jodła, sosna
Aby nie zastanawiać się, czy można uciąć czubek choinki bez szkody dla drzewka, wystarczy kupić niższy okaz. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, szukając świątecznego iglaka? Przede wszystkim na gatunek, który powinien nie tylko pięknie wyglądać. Ważna jest przede wszystkim jego trwałość – nie powinien zbyt szybko zacząć gubić igieł. W przeciwnym wypadku konieczne będzie znalezienie sposobu na to, jak uratować usychającą choinkę. Wobec tego, na jakiego iglaka warto postawić? Najchętniej wybierane są:
- jodła kaukaska, która ma niemal idealne proporcje, a także gęste zielone igły. Nawet po wyschnięciu trzymają się gałązek;
- świerk pospolity, który kusi ceną, ładnym kształtem i niezwykłym zapachem. Ma jednak kłujące igły, lubiące się osypywać, nie jest więc trwały;
- świerk kłujący, który ma kształtną formę i nadaje się do doniczki;
- sosny wybierane są najrzadziej ze względu na nieregularną formę i długie igły. Są jednak trwałe i mają mocne gałęzie, więc można powiesić więcej ozdób.
Jak dbać o choinkę w domu?
Jeśli choinka ma przetrwać święta bez uszczerbku, warto ją odpowiednio przygotować. Najlepiej kupić ją na kilka dni przed świętami, by zahartować drzewko. Najpierw powinno się je zostawić na zewnątrz, a następnie przenieść do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura 10 stopni Celsjusza. Choinkę do domu wnosi się jak najpóźniej – w dzień ubierania. W pomieszczeniu nie powinno być zbyt gorąco (około 20 stopni Celsjusza). Poza tym drzewko trzeba ustawić w odpowiednim miejscu z daleka od źródeł ciepła i dbać o optymalne nawodnienie. Jeśli kupiono cięte, warto nieco skorcić pień, by lepiej chłonęło wodę. Wiele osób decyduje się też na iglaka w doniczce, by po świętach przenieść go do ogrodu. Kwestia tego, jak przesadzić choinkę nie jest skomplikowana. Powinna się przyjąć, jeśli jej system korzeniowy nie został uszkodzony.
Czy można obciąć czubek choinki?
Czasami można źle ocenić wysokość pokoju i kupić zbyt dużą choinkę. Wtedy przystrojenie drzewka i umieszczenie na jej wierzchołku gwiazdy lub szpica okazuje się niemożliwe. Wobec tego powstaje dylemat, czy można obciąć czubek choinki, czy nie zaszkodzi się jej w ten sposób? Idealnie uformowana choinka ma rozłożyste dolne gałęzie i kształt stożka. Ścięcie czubka może zaburzyć proporcje drzewka. Należy przy tym pamiętać, że skracanie jego wysokości wpływa także na przyswajanie wody i osypywanie się igieł. W ten sposób uszkadzany jest pęd przewodnik, co obniża trwałość drzewka. Również z tego powodu należy ostrożnie umieszczać na nim ozdoby. Dotyczy to zresztą także pozostałych gałązek. Rodzaj bombek, ich liczbę oraz materiał warto dobrać do rodzaju drzewka. Poza tym lepiej zawiesić je na elastycznych haczykach, rezygnując z nitek. Wiele osób zastanawia się, jak ubrać choinkę nowocześnie – najważniejsze, by dekoracjami podkreślić naturalny urok żywego drzewka.
Przycinanie dużego świerka w ogrodzie
O ile kwestia tego, czy można uciąć czubek choinki świątecznej, bywa sporna, o tyle przycinanie świerków rosnących na działce to konieczność. Co ważne, prawo nie wymaga uzyskania pozwolenia, ponieważ to zabieg pielęgnacyjny, w dodatku niezwykle ważny dla drzewa. Powoduje, że przyrost gałęzi jest równomierny, a roślina odpowiednio gęsta. Optymalną porę stanowi jesień, kiedy roślina kończy wegetację.
Jak obciąć czubek świerka – to trzeba wiedzieć
Wielki świerk przy domu to zagrożenie dla budynku. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, a jednocześnie nie masz zamiaru wyciąć drzewa, zadbaj, by osiągał zbyt dużego wzrostu. Regularne obcinanie czubka to sposób na utrzymanie iglaka w dobrej kondycji. Świerki mają bowiem tendencję do wypuszczania kilku wierzchołków. To szczególnie niebezpieczne zimą, ponieważ złamane pod ciężarem śniegu pędy osłabiają roślinę. Dodatkowe pędy trzeba przycinać bezpośrednio przy pniu. Natomiast nigdy nie przycina się wierzchołka pędu głównego, należy wybrać jedynie te dodatkowe.
Czy można obciąć czubek choinki? Takie działania powodują uszkodzenie drzewka. Jeśli zależy ci na trwałości świątecznej ozdoby, zatroszcz się o odpowiednie warunki dla rośliny. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup niższej choinki, której nie trzeba będzie przycinać.