Wiele osób cały czas szuka wyjątkowych roślin, które ożywią ogród. Zapominają przy tym, że rodzime gatunki potrafią być nie tylko piękne, ale również idealnie dopasowane do klimatu Polski. Sosna zwyczajna świetnie sprawdza się w ogrodzie, dając cień. Możesz ją spotkać w lasach, ale bez problemu możesz też ją zakupić. Jakie dokładnie jest drzewo sosny, na jaką wysokość rośnie i czy trzeba je podlewać po posadzeniu w ogrodzie? Jak wyglądają igły sosny? Jeśli szykujesz własny ogród i wybierasz do niego rośliny, koniecznie zastanów się nad sosną zwyczajną i weź ją pod uwagę przy wyborze!
Sosna pospolita to ważne drzewo!
Sosna pospolita, zwana też zwyczajną, to po łacinie Pinus sylvestris. Jej nazwa nie wzięła się znikąd! To jedno z najpopularniejszych drzew w Europie, zwłaszcza w jej północnej i środkowej części. W Polsce pełni bardzo ważną rolę: to ona pomagała zalesiać tereny zniszczone po II wojnie światowej. Była wykorzystywana głównie przez wzgląd na swój stosunkowo szybki wzrost, wysoką wytrzymałość na trudne warunki, a także cenne i chętnie wykorzystywane drewno. Tworzone z niej deski są naprawdę wytrzymałe. Co ciekawe, sosna zwyczajna na terenie Wielkiej Brytanii naturalnie rosła tylko w Szkocji, ale bez problemu da się ją znaleźć także w Azji. To sprawia, że istnieje stosunkowo dużo podgatunków tej rośliny.
Jak wygląda sosna zwyczajna?
Zastanawiasz się, jak wygląda sosna pospolita? Szybko zobaczysz, że nie da się jej pomylić z żadnym innym drzewem rosnącym na terenie Polski. Drzewo to wyrasta na wysokość ok. 30 m. Jej korona znajduje się zwykle wysoko nad ziemią, a konary tworzą bardzo ciasne spirale, dlatego z daleka wygląda, jakby tworzyły pozorne okółki. Jeśli rośnie samotnie, np. na polu, ma rozłożystą koronę. W grupie jest jednak znacznie bardziej strzelista. Budowa sosny sprawia, że bez problemu da się ją rozpoznać już z daleka ze względu na sam jej pokrój. Korzeń palowy rośliny potrafi wrosnąć w glebę nawet na 3 m, jednak większość jej korzeni rośnie ok. 20 cm pod powierzchnią.
Igły i kwiaty sosny – charakterystyka
Kwiaty sosny, które pojawiają się od maja do połowy czerwca, można podzielić na męskie i żeńskie, podobnie jak w przypadku innych roślin z tego samego rodzaju. Męskie mają jajowaty kształt, a także charakteryzują się żółtawym zabarwieniem. Żeńskie mają zaś postać zielonkawych bądź czerwonawych łusek. Ich kwiatostany wyrastają na końcu młodych pędów. Jak z kolei wyglądają igły sosny? Są szaro- lub niebieskozielone i rosną parami. Zwykle osiągają do 7 cm długości i rosną na tym samym drzewie przez 3-7 lat. Są sztywne, twarde i ostro zakończone. Z tego powodu dotykanie tej rośliny to nic przyjemnego!
Sosna – szyszka to prawdziwa ozdoba!
Szyszka sosny należy do jej prawdziwych ozdób. Dlatego też jest chętnie wykorzystywana np. do tworzenia stroików świątecznych oraz innych ozdób. Szyszki sosny pospolitej nie są zbyt duże – osiągają od 3 do 6 cm długości. Często kilka rośnie obok siebie. Są zielone oraz niezbyt duże, czasem o jajowatym kształcie. Co ciekawe, sosna zwyczajna tworzy aż cztery różne formy szyszek:
- plana;
- gibba;
- hamata;
- reflexa.
Jeśli znajdziesz jakąś z szyszek w trakcie spaceru, możesz zabrać je ze sobą do domu i wykorzystać do stworzenia wyjątkowych ozdób. Doskonale nadadzą się również do przystrojenia prezentów, np. przyklejenia do wstążki.
Sosna – drzewo w twoim ogrodzie
Mimo swojej sławy, sosna nie jest popularną rośliną ogrodową. Zazwyczaj stawia się na bardziej wyszukane gatunki. A to błąd, ponieważ sosna zwyczajna naturalnie występuje w naszym klimacie, to jest na niego po prostu odporna. Z tego też powodu świetnie nada się do ogrodów znajdujących się w zimniejszych rejonach kraju, a także wtedy, gdy właściciel nie może poświęcić roślinom zbyt dużo czasu. Co ciekawe, stworzono odmiany, które nie tylko wyglądają ciekawiej, ale mają też cechy świetnie nadające się do ogrodów, np.:
- „Fastigiata” – osiąga tylko do 4 m wysokości;
- „Gold Coin” – jej igły zimą zmieniają kolor na złoty;
- „Aurea” – jej igły mają nieco inny odcień, a zimą zmieniają kolor na złotopomarańczowy.
Sosna zwyczajna – jak ją sadzić w ogrodzie?
To gatunek, który nie ma dużych wymagań. Świetnie poradzi sobie na piaszczystej i niezbyt żyznej glebie. Ponadto, choć to gatunek światłolubny, bez problemu da sobie radę także w cieniu, czego nie można powiedzieć o wielu innych roślinach tego rodzaju. Sosna zwyczajna nie lubi jedynie podmokłych gleb, ponieważ sprawiają one, że zaczynają gnić jej korzenie. Jest odporna na mróz. Dodatkowo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i jest odporna na większość chorób grzybiczych, które występują w naszym rejonie.
Sosna zwyczajna – kiedy ją sadzić?
Ponieważ jest naprawdę wytrzymała, można sadzić ją od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni i nie powinno to zrobić roślinie większej różnicy. Młode drzewka warto podlewać, szczególnie w okresie suszy, jednak nie będzie ona wymagała szczególnej troski. Jeśli chcesz, możesz ją czasem nawozić, korzystając z obornika bądź kompostu. Poza tym roślina właściwie będzie rosła zupełnie samodzielnie.
Sosna zwyczajna jest doskonałym drzewem dla osób, które chcą zmienić swój ogród w las, a które nie mają czasu, by zająć się roślinami. Dlatego też świetnie nada się jako ozdoba np. do przydomowego ogrodu na wsi.