Najważniejsze informacje
- Wiśnia japońska (Prunus serrulata) to drzewo powszechnie występujące w Japonii, Chinach i Korei.
- Drzewa dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych, ale muszą być chronione przed mrozem.
- Należy również zadbać o nawożenie gleby i ściółkowanie wokół drzewa.
- Drzewo dorasta do około 10 metrów i ma biało-różowe kwiaty.
Wiśnia japońska jest w Japonii symbolem narodowym. Co roku obchodzi się tam święto kwitnącej wiśni, Hanami. Drzewo spotkać można również w Chinach i Korei. Dorasta ono do wysokości ok. 10 metrów, a jego korona przybiera kształty parasolowaty, kulisty, kolumnowy, zależnie od podgatunku. Na uwagę zasługują białe i różowe kwiaty wiśni japońskiej, które pojawiają się na drzewach jeszcze przed liśćmi.
Wiśnia japońska – odrobina orientu w ogrodzie
Sadzonki wiśni japońskiej można sadzić w ogrodzie wiosną, gdy skończą się przymrozki. Małym drzewkiem możesz udekorować taras, a gdy podrośnie, przesadzić je do ogrodu. Okaz w donicy należy na czas zimy przenieść do wnętrza, wybierając chłodne i jasne miejsce. Na zewnątrz wystaw je po okresie przymrozków.
Wiśnia japońska nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Młode sadzonki trzeba nawozić, a odrosty pojawiające się na pniu usuwać, zabezpieczając następnie miejsce przycięcia. Wiśnię możesz posadzić w mniejszym i większym ogródku lub przez 8-10 lat hodować drzewko w dużej donicy. Doskonale prezentują się zarówno pojedynczy okaz, jak i kilka posadzonych w grupie.
Wiśnia piłkowana – wymagania
Wiśni japońskiej nie zaleca się sadzić na ekspozycji północno-wschodniej, ponieważ jest to drzewo przyzwyczajone do łagodniejszych warunków klimatycznych. Odpowiednim stanowiskiem jest miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Wiśnia piłkowana nie ma specjalnych wymagań, jednak najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, o pH obojętnym lub zasadowym.
Ciekawostka
Drzewo jest odporne na susze, jednak reaguje na zbyt duże zasolenie. Nie powinno się go sadzić w glebie zbitej, podmokłej i zimnej. Roślinę należy podlewać rzadziej, ale zawsze obficie. W gorące dni zaleca się podlewanie o świcie lub wieczorem, co zapobiega nadmiernemu parowaniu wody.
Wiśnia japońska – pielęgnacja drzewka
Choć wiśnia piłkowana nie wymaga wielu zabiegów, trzeba pamiętać o nawożeniu podłoża:
- przed posadzeniem drzewa glebę warto wzbogacić nawozem organicznym (obornik lub kompost);
- od wiosny do wczesnego lata zaleca się nawożenie ziemi preparatami mineralnymi bogatymi w azot;
- w okresie jesieni warto zastosować nawóz fosforowo-potasowy.
Hodowcy polecają również ściółkowanie wokół drzewka. Młodą wiśnię japońską musisz chronić przed mrozem, osłaniając ją gałęziami lub agrowłókniną. Ewentualne przycinanie najlepiej przeprowadzaj w ciepły dzień, a powstałe rany zabezpiecz preparatem grzybobójczym. Obowiązkowo wycinaj połamane, uschnięte, przemarznięte i dzikie pędy.
Wiśnia japońska – choroby drzewa
Wiśnia japońska narażona jest na różnego rodzaju choroby bakteryjne, wirusowe. Drzewo mogą zaatakować grzyby oraz mszyce i przędziorki. Skutecznymi środkami pozwalającymi zwalczyć szkodniki lub choroby są preparaty chemiczne.
Wiśnia japońska – odmiany
Wiśnia piłkowana jest drzewem ozdobnym, a nie owocowym. Nie rodzi owoców jadalnych, mogą się nimi żywić jedynie ptaki. Wśród ciekawych odmian należy wymienić:
- wiśnia amanogawa – dorasta do 6-7 metrów, kwitnie w maju, wydając duże, jasnoróżowe, pełne kwiaty o delikatnym zapachu;
- wiśnia kanzan – zaczyna kwitnąć w kwietniu, pąki mają kolor ciemnoczerwony, a rozwinięte kwiaty – ciemnoróżowy; odmiana uznana jest za jedną z najpiękniejszych;
- wiśnia piłkowana „Royal Burgundy” – dorasta do 10 metrów, ma duże różowe kwiaty i ozdobne purpurowe liście;
- odmiana „Ukon”– niewysoka, szeroka, ma duże kwiaty o kremowej barwie;
- odmiana „Shirofugen” – niższa odmiana o białych kwiatach zebranych w pęczki.
Co ciekawe, wiśnia amanogawa jest drzewem o kolumnowym przekroju. Z kolei wiśnia kanzan znana jest również jako właściwa wiśnia japońska, sadzona w szpalerach przy chodnikach w Japonii.
Wiśnia ozdobna – niezwykłe piękno egzotycznego drzewa
Wiśnia ozdobna ma nie tylko piękne kwiaty, ale także liście, które przybierają różne barwy. Kwiaty wiśni ozdobnej mogą mieć nawet 28 płatków, podczas gdy wiśnia owocowa ma ich tylko 5. Ich pięknem możesz cieszyć się około dwóch tygodni, a drzewa żyją 30-50 lat.
Wiśnię japońską najczęściej można spotkać w parkach, ogrodach botanicznych, rzadziej w przydomowych ogrodach. Drzewa te nie tylko pięknie wyglądają, ale i pachną. Część okazów można uprawiać jako odmiany karłowe, w takiej sytuacji niezbędne jest odpowiednie cięcie i prowadzenie drzewa. Wiśnia ozdobna wykorzystywana jest również do tworzenia drzewek bonsai.
Wiśnia ozdobna będzie prezentowała się pięknie w każdym ogródku. Może stać się jego centralnym punktem, ale może również zostać posadzona tuż przy ogrodzeniu. W dużych przestrzeniach warto tworzyć alejki obsadzone po bokach tymi uroczymi drzewami. Wiśnia piłkowana doskonale sprawdzi się w ogrodzie stylizowanym na japoński lub wiejski. Za drzewko należy zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Często zadawane pytania
Czy wiśnia japońska może rosnąć w Polsce?
Tak, wiśnia japońska może rosnąć w Polsce.
Kiedy przycina się wiśnie ozdobne?
Wiśnie ozdobne zazwyczaj przycina się wczesną wiosną lub po przekwitnieniu.
Po jakim czasie kwitnie wiśnia japońska?
Wiśnia japońska zaczyna kwitnąć po około 3-5 latach od posadzenia.