Rajska jabłoń, czyli jabłoń niska (Malus pumila), naturalnie występuje na terenach południowej Europy. Osiąga około 2 m wysokości. Ze względu na nieregularny pokrój i niewielkie rozmiary często przypomina raczej krzew niż drzewo. To właśnie dzięki tym cechom jabłoń rajska stanowi alternatywę dla osób, które pragną uprawiać jabłonie ze względu na ich przepiękne kwitnienie i owocowanie, ale niestety nie mają przestrzeni na okazałe odpowiedniki tych drzew. Sprawdź, jakie są ich poszczególne gatunki i odmiany. Dowiedz się już teraz, jak uprawiać tę roślinę!
Kwitnienie rajskiej jabłoni
Jabłoń rajska rozpoczyna kwitnienie w maju. Na jej pędach pojawiają się wówczas delikatne (białe lub lekko różowe) kwiaty. Samo pączkowanie rośliny prezentuje się przepięknie, a nierozwinięte jeszcze kwiaty mają najbardziej intensywny kolor. Choć kwitnienie nie trwa zbyt długo, z pewnością jest spektakularne. Właśnie dlatego drzewo nazywane jest jabłonią ozdobną, ponieważ wytwarza naprawdę ogromne ilości kwiatów.
Rajskie jabłuszka
Jednak przekwitnięcie jabłoni wcale nie odbiera jej atrakcyjności. Po nim przychodzi oczywiście owocowanie. Rajska jabłoń wydaje drobne owoce – żółte, czerwone lub purpurowe, które utrzymują się na pędach długo po opadnięciu liści. Niestety, nie nadają się do spożycia na surowo – są bardzo cierpkie. Można jednak robić z nich przetwory i je kandyzować. Aby jednak mieć pewność, w jaki sposób powinny być przetworzone owoce jabłoni, sprawdź propozycje dotyczące konkretnych odmian.
Gatunki i odmiany rajskich jabłoni
Jako rajskie określane się również inne gatunki jabłoni ozdobnej, nie tylko jabłoń niska. Należą do nich:
- jabłoń kwiecista (Malus floribunda) – ma szeroką koronę, różowo-białe kwiaty i żółte owoce;
- jabłoń purpurowa (Malus purpurea) – gatunek o mocno rozgałęzionym, krzewiastym pokroju. Jak wskazuje nazwa, jej kwiaty występują w kolorze purpurowym;
- jabłoń jagodowa (Malus baccata) – ma zwisające gałęzie, białe kwiaty i żółte-czerwone owoce.
Odmiany rajskich jabłoni
Zastanawiasz się, jakie odmiany jabłoni charakteryzują się najbardziej dekoracyjnym kwitnieniem? Oto niektóre z nich:
- jabłoń rajska „Royalty” – odmiana o licznych, ciemnoczerwonych kwiatach. Osiąga od 3 do 5 m wysokości;
- jabłoń rajska „Ola” – dorasta maksymalnie do 5 metrów, ma wzniesiony pokrój. Kwitnie na różowo;
- „Royal Beauty” – odmiana zwisająca o ciemnoróżowych kwiatach;
- „Dolgo” – ma stożkowy pokrój i białe kwiaty;
- „Red Jade” – odmiana o dość luźnym rozgałęzieniu i białych kwiatach.
Rajska jabłoń – uprawa
Jabłoń rajska ozdobna jest odporna na mróz i zwykle nie sprawia problemów w uprawie.
- Wymaga słonecznego, ewentualnie półcienistego stanowiska.
- Lepiej nie sadzić rajskiej jabłoni w cieniu – może słabo kwitnąć, a owoce będą bardzo kwaśne. Drzewo ma niewielkie wymagania glebowe – potrzebuje umiarkowanie wilgotnej, żyznej ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
Podlewanie i nawożenie
Bardzo ważne jest regularne, ale nie nadmiernie obfite podlewanie młodych sadzonek jabłoni ozdobnych. Ich system korzeniowy nie jest dostatecznie rozwinięty, by pobierać wodę z głębszych warstw gleby. Jabłonie najlepiej nawozić wiosną, jeszcze przed kwitnieniem. Drzewek do 3 lat nie należy nawozić wcale.
Przycinanie i zimowanie
Rajskie jabłonie najczęściej wymagają przycinania prześwietlającego. Zabieg ten najlepiej wykonywać wiosną, jeszcze przed kwitnieniem. Należy wówczas usunąć chore i przemarznięte pędy drzewa. Młode sadzonki trzeba zabezpieczyć przed zimą poprzez ściółkowanie.
Choroby rajskiej jabłoni
Podczas uprawy jabłoni rajskiej mogą pojawiać się infekcje bakteryjne i grzybicze, jak na przykład:
- mączniak;
- zaraza ogniowa;
- brunatna zgnilizna;
- rak bakteryjny.
Z tego powodu należy regularnie sprawdzać kondycję swoich drzew i zwracać uwagę na plamy na liściach, martwice pędów, zniekształcenie owoców i tym podobne objawy. Po rozpoznaniu patogenu należy usunąć i zniszczyć porażone części roślin i zastosować właściwy oprysk. Dawkowanie i czas wykonywania oprysku dostosuj do zaleceń producentów.
Szkodniki atakujące jabłoń rajską
Niestety, jabłonie rajskie mogą być atakowane przez szkodniki. Najczęściej są to wszechobecne mszyce. W przypadku pojawienia się inwazji należy jak najszybciej zastosować oprysk naturalny. Jeśli szkodników jest bardzo dużo, raczej nie obejdzie się bez profesjonalnych, silnych preparatów.
Zastosowanie rajskiej jabłoni
Ze względu na to, że owoce jabłoni ozdobnych są kwaśne, drzewa te zazwyczaj uprawia się w celach dekoracyjnych. Jednak warto pamiętać, że rajskie jabłka nadają się na przetwory i do kandyzowania, co dla wielu ogrodników jest również bardzo cenne. Jabłonie rajskie najczęściej zdobią ogrody jako solitery, jednak dzięki niewielkim rozmiarom sprawdzą się również na ozdobnych rabatach, posadzone z innymi drzewami i krzewami.
Rajska jabłoń – cena
Sadzonki rajskiej jabłoni kosztują od 30 do 100 zł, w zależności od konkretnego gatunku i odmiany. Drzewa dostępne są w szkółkach roślin oraz sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych.
Jeśli szukasz ozdobnego drzewa do małego ogrodu, jabłoń rajska sprawdzi się świetnie. Możesz się po niej spodziewać obfitego kwitnienia i owocowania. Rajska jabłoń stanowi piękną dekorację rabaty przez długi czas. Do wyboru jest wiele odmian w różnych kolorach (od barwy kwiatów po kolor owoców). Musisz jednak pamiętać, że jabłoń rajska wymaga odpowiedniego, dość słonecznego stanowiska. Trzeba również regularnie ją przycinać. Ponadto, musisz kontrolować kondycję pędów i owoców, aby móc w miarę szybko reagować na pojawienie się infekcji grzybiczej czy bakteryjnej.