Jeśli chcesz mieć w ogródku pyszne owoce, interesującą opcją jest zasadzenie śliwy wiśniowej. Okaz ten jest niewielkich rozmiarów i wspaniale się prezentuje. Drzewo to występuje w rozmaitych odmianach, wśród których wymienić można między innymi „Pissardii”. Niejednokrotnie można natknąć się tutaj również na krzewy. Omawiane okazy mają charakter ozdobny i bez wątpienia mogą znaleźć zastosowanie jako dekoracja ogródka. Dowiedz się więcej!
Śliwa wiśniowa, czyli Prunus cerasifera – podstawowe informacje o tym drzewie
Śliwa wiśniowa ma koronę w eliptycznym kształcie z piłkowanymi liśćmi w kolorze purpurowym, a jej kwiaty kwitną na różowo lub biało. Sprawia to, że niejednokrotnie może się ona kojarzyć z nieco bajkowym krajobrazem. Można sadzić w ogródku pojedynczy egzemplarz, czy też zdecydować się na formowane żywopłoty ze sporej liczby okazów. Drzewo może osiągać około 5 m wysokości lub więcej. Jest ono stosunkowo szerokie, co trzeba brać pod uwagę w procesie planowania przestrzeni zielonej. Jadalne owoce są jajowate, mają pestki przywierające do miąższu i mieszczą się na dość długich szypułkach.
Ałycza i jej uprawa – jakie wymagania ma omawiany okaz? Poznaj je!
Śliwa wiśniowa jest w wielu przypadkach wykorzystywana jako podkładka pod inne rośliny. To ciemnopurpurowe, małe drzewo potrzebuje słonecznego stanowiska. Może również rosnąć w półcieniu. Gleba powinna być tutaj żyzna i próchnicza, a także dosyć wilgotna. Drzewo to można uznać za dosyć odporne na suszę. Ogrodowa uprawa rośliny nie jest szczególnie skomplikowana, niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, aby obserwować okaz i monitorować jego potrzeby, aby dopasowywać do nich strategię działania. Śliwa wiśniowa ma charakter dekoracyjny, a jego ciemnoczerwone owoce dojrzewają w porze letniej.
Jak uprawiać Prunus cerasifera w ogrodzie? Sprawdź przydatne informacje!
Jeśli chcesz zasadzić w swoim ogródku śliwę wiśniową, możesz zrobić to wczesną wiosną. W tym celu należy wykopać sporych rozmiarów dołek, a później umieścić w nim sadzonkę. Trzeba zadbać o żyzność podłoża. Przed rozpoczęciem całościowego przedsięwzięcia, warto sprawdzić szczegóły dotyczące hodowli posiadanej odmiany. Mogą występować bowiem tutaj pewne różnice. Niewielkie kwiaty rośliny kwitną na przełomie marca i kwietnia, a kora drzewa jest ciemna. Nie należy sadzić okazów w zbyt dużym zagęszczeniu, gdyż w miarę wzrostu stają się one szerokie i potrzebują przestrzeni.
Na czym polega pielęgnacja śliwy wiśniowej? Dowiedz się więcej na ten temat!
Na początku hodowli, a także w okresach suszy, trzeba zatroszczyć się o obfite nawadnianie rośliny. Warto obserwować zapotrzebowanie okazu na podlewanie i dopasowywać podejmowane działania pod tym kątem. Każdej wiosny warto usuwać uszkodzone pędy. Istotnym zagadnieniem jest również przycinanie. Przeprowadza się je wczesną wiosną. Można zdecydować się tutaj na zachowawcze cięcie lub też na formowanie ukierunkowane na tworzenie uporządkowanego żywopłotu z posiadanych roślin. Ważne jest to, aby tutaj nie przesadzać – trzeba robić to ze sporym wyczuciem.
Dlaczego hodowla śliwy wiśniowej może być ciekawym rozwiązaniem?
Bez wątpienia wykorzystanie w ogródku Prunus cerasifera okazać się może bardzo interesującą opcją zarówno z perspektywy praktycznej, jak i wizualnej. Okaz może być wspaniałą ozdobą terenu zielonego, a jednocześnie dostarcza pysznych owoców, które można jeść w formie tradycyjnej lub też robić z nich:
- ciasta;
- desery;
- przetwory.
Śliwa wiśniowa to roślina łatwa w uprawie. Jeśli zastanawiasz się nad nowym nabytkiem do swojej ogrodowej kolekcji, postaw właśnie na to drzewo.