Iglaki to bardzo różnorodna grupa roślin. Obejmuje tysiące gatunków rosnących na całym świecie. Sprawdź, jakie rośliny iglaste warto rozważyć w kontekście posadzenia w przydomowym ogrodzie.
Iglaki są bardzo cenione przez właścicieli przydomowych ogrodów. Ich pielęgnacja z reguły nie jest bardzo skomplikowana. Gatunki różnią się od siebie wielkością, pokrojem, czy kolorem igieł. Właśnie dlatego niezależnie od przestrzeni i doświadczenia każdy może wybrać coś dla siebie. Z tego artykułu dowiesz się, jaki iglak wybrać i jak wkomponować go w swoją ogrodową przestrzeń.
Iglaki do ogrodu – jakie funkcje mogą pełnić?
Iglaki w naszych ogrodach pełnią przede wszystkim rolę ozdobną. To niezwykle różnorodna, a przez to uniwersalna grupa roślin. Można sadzić je w różnych glebach i umieszczać na zróżnicowanych stanowiskach. Niektóre drzewa iglaste są na tyle wysokie i rozłożyste, że świetnie sprawdzają się w roli soliterów. Na mniejszych przestrzeniach można z kolei zdecydować się na odmiany małe lub karłowate.
Wiele osób decyduje się na wykorzystanie iglaków w formie żywopłotu. W zależności od gatunku mogą dawać one bardzo naturalny efekt gęstego i nieprzekraczalnego rozrośniętego ogrodzenia lub idealnie przyciętego i wymyślnie uformowanego płotu.
Wieloletnie byliny z igłami i szyszkami to także ciekawe rozwiązanie dla skalniaków. W tej roli świetnie sprawdzą się odmiany karłowe, lub krzewy i płożącym pokroju. Wybieraj takie, które dobrze czują się w przepuszczalnej i nieco suchej glebie. Może być to na przykład jałowiec skalny, czy jodła koreańska.
Zastosowanie iglaków jest bardzo szerokie, dlatego niezależnie od tego, jakie są twoje wymagania z pewnością znajdziesz gatunek, który im sprosta. Warto pamiętać, aby do kupowania sadzonek wybierać sprawdzone szkółki roślin lub dobre sklepy ogrodnicze.
Odpowiednie warunki do uprawy iglaków
Większość drzew i krzewów iglastych wykazuje się stosunkowo dużą tolerancją w stosunku do oferowanych im wymagań glebowych. Chociaż wiele zależy od indywidualnych potrzeb danego gatunku, to duża część tych roślin ma ze sobą bardzo dużo wspólnego.
Większość iglaków najlepiej czuje się w przepuszczalnych podłożach, bogatych w składniki odżywcze. Zazwyczaj rośliny te rosną dobrze w podłożach o nieco kwaśnym pH. Zdecydowana większość gatunków rośnie najlepiej na nasłonecznionych stanowiskach. Dla wielu z nich trzeba jednak wybrać takie, które są nieco zacienione.
Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej rośliny, koniecznie wcześniej sprawdź, jakie są jej potrzeby. Chociaż niektóre iglaki (na przykład jałowce) są bardzo tolerancyjne, to jednak wiele z nich ma zdecydowanie większe wymagania, bez których spełnienia nie osiągnie pełni swoich możliwości.
Ciekawe gatunki drzew i krzewów iglastych
Jałowiec pospolity (Juniperus communis)
Jałowiec pospolity to bardzo popularna roślina. To niewielkie drzewko iglaste toleruje bardzo różne warunki. Świetnie radzi sobie zarówno na terenach bagiennych, jak i na tych bardziej suchych.
W przydomowym ogrodzie będzie sprawdzał się świetnie w roli naturalnego żywopłotu, solitera, czy ozdoby skalniaka. W szkółkach dostępne są bardzo różne odmiany tej rośliny, które mają ciekawe i różnorodne pokroje.
Cis pospolity (Taxus baccata)
Cis pospolity jest wiecznie zielonym drzewem, które występuje również w formie sporych krzewów. Te ostatnie powstają w wyniku wczesnej utraty pędu wierzchołkowego.
Cis w ogrodzie świetnie nadaje się do uprawy kolumnowej, Jego wysokość rzadko przekracza 2 m. Może być formowany w ciekawe kuliste aranżacje, które przykuwają wzrok i stanowią ozdobę ogrodu. Możesz również pozwolić mu się rozrosnąć, aby w zimę cieszył naturalnym wyglądem i czerwonymi owocami.
Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis
Żywotnik, czyli tuja to jeden z najczęściej hodowanych w ogrodach iglaków. Rośnie nieco szybciej niż jałowce i świetnie nadaje się do formowania żywopłotu. Tuje nie są szczególnie trudne w uprawie, trzeba jednak pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie i regularnie je przycinać.
Warto pamiętać, że to zimozielone drzewko wydziela bardzo toksyczny olejek eteryczny – tujon. Trzeba więc uczulać dzieci, aby nie brały do igieł ani szyszek żywotnika.
Modrzew europejski (Larix decidua Mill)
Modrzew to dobrze znana roślina iglasta, która ma stosunkowo wysokie wymagania gatunkowe. Bardzo dobrze radzi sobie w warunkach polskiej zimy, jednak gleba dla niego powinna być bardzo żyzna i próchnicza. Trzeba również kontrolować pędy pod kątem potencjalnych pasożytów.
Roślina tego gatunku sprawdzi się najlepiej jako soliter w dużym ogrodzie. Jeżeli dysponujesz mniejszą przestrzenią, możesz jednak zdecydować się na jedną z jego mniejszych odmian ozdobnych.
Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera)
Cyprysik groszkowy to pochodzący z Azji iglak ozdobny, który w swojej ojczyźnie często ozdabia wejścia do świątyń. Nie ma szczególnie wysokich wymagań w kwestii uprawy. Jest mrozoodporny i rzadko atakowany przez szkodniki.
Ten gatunek w różnych odmianach bywa uprawiany przede wszystkim w niewielkich ogrodach, w których pełni ozdobną rolą. Dobrze wygląda w towarzystwie innych niewielkich iglaków, szczególnie tych o igłach w odcieniach błękitu lub żółci.
Jodła koreańska (Abies koreana)
Jodła koreańska to wiecznie zielony krzew, który zachwyca fioletowo-nibieskimi szyszkami o fantazyjnym kształcie. To niewielka roślina pochodzi z Azji, jednak w polskich warunkach radzi sobie bardzo dobrze. Nie ma szczególnie wysokich wymagań uprawowych i poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony ogrodnik.
Jodłę koreańską można uprawiać zarówno w ogrodach, jak i w pojemnikach, czy dużych donicach. Sprawdzi się jako soliter. Równie dobrze wygląda jednak na rabatach w towarzystwie innych iglaków lub jako ozdoba skalniaków.
Świerk biały (Picea glauca)
Świerk biały to bardzo piękne niskie drzewko iglaste, które pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce często spotykany jest w przydomowych ogródkach w formie uprawianej rośliny ozdobnej. Dorosłe egzemplarze są mrozoodporne. Najlepiej rosną w glebach, które są suche. Nie przepada za nadmiarem wilgoci.
Jeżeli zdecydujesz się na odmianę karłowatą, możesz z powodzeniem posadzić ją na skalniakach lub rabatach bylinowych. Większe odmiany sprawdzą się idealnie w roli ozdobnych soliterów.
Iglaki w ogrodzie – podsumowanie
Iglaki to bardzo różnorodna grupa roślin, która bardzo dobrze sprawdzi się w większości przydomowych ogrodów. Możesz wykorzystać je w roli ozdób na skalniakach, czy bardzo praktycznych naturalnych żywopłotów. W zależnoci od swoich potrzeb wybierz gatunek idealny dla siebie. Pamiętaj jednak, aby korzystać wyłącznie z oferty sprawdzonych sprzedawców. Wysyłka sadzonek również powinna być odpowiednio przygotowana.