Duża ilość kolorowych kwiatów to symbol rozpoznawczy późnej wiosny i lata. Wielobarwne kwiatostany przyciągają nie tylko zachwycone spojrzenia, ale również miododajne pszczoły. Podpowiadamy, które kwiaty rabatowe warto zasadzić, by ożywić swój balkon.
Kwiaty rabatowe to takie, które można posadzić na wyznaczonych grządkach lub w kwietnikach. Zdobią balkony od późnej wiosny aż do początku jesieni. W większości są to rośliny mało wymagające i proste w uprawie, z kwiatami o pięknych kolorach. Dowiedz się, które z nich można zasadzić w ogródku, a które uprawiać na balkonie.
Kwiaty rabatowe i balkonowe
Kwiaty ogrodowe można sadzić na wyznaczonych w tym celu grządkach lub klombach, czyli tzw. rabatach. Nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, za to kwitną przez naprawdę długi czas. Rośliny rabatowe można podzielić na wieloletnie, dwuroczne i jednoroczne. Jeśli wolisz co sezon zmieniać koncepcję w ogrodzie, możesz wybrać rośliny, które kwitną tylko przez jeden sezon. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić sobie pracy, sprawdzą się te, które kwitną przez kilka lat. Kwiaty rabatowe można z powodzeniem uprawiać w doniczkach na balkonie i tarasie. Należy wybrać jedynie odpowiednią odmianę.
Begonie
Ten gatunek kwiatów rabatowych kwitnie od maja do października. W zależności od odmiany tworzy piękne, kolorowe kwiaty lub ozdobne liście. Może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Preferuje stanowiska jasne z przepuszczalną glebą, która powinna być stale wilgotna. W przypadku uprawy balkonowej, najczęstszym błędem jest przelewanie roślin, które szybko obumierają. Pamiętaj, by podlewać begonię, gdy ziemia z wierzchu będzie już lekko sucha. Pośród wielu odmian tych kwiatów najbardziej popularne to:
- begonia stale kwitnąca;
- begonia bulwiasta;
- begonia zimowa;
- begonia królewska.
Pelargonie
Najczęściej hodowane kwiaty rabatowe i balkonowe to właśnie pelargonie. Cieszą się wyjątkowym powodzeniem ze względu na duże, kolorowe kwiaty, które kwitną obficie aż do jesieni. Wielość odmian sprawia, że bez problemu znajdziesz szeroki wybór kwiatów do ogrodu i na balkon. Są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego na zewnątrz mogą być hodowane dopiero w drugiej połowie maja. Jako kwiaty balkonowe sprawdzą się pelargonie wielokwiatowe, natomiast do ogrodu pelargonie rabatowe. Lubią stanowiska jasne z żyzną glebą. W okresie kwitnienia dobrze jest zasilać kwiaty specjalnym nawozem.
Aksamitki
Charakteryzują się dosyć dużymi kwiatami na sztywnych łodygach. Występują w różnych barwach i wariantach kolorystycznych. Są to kwiaty rabatowe nieodporne na mróz, dlatego wysiew można przeprowadzić w donicach, a dopiero w okresie, gdy minie zagrożenie przymrozków, przesadzić sadzonki do gruntu. Aksamitka należy do roślin jednorocznych, lubiących duże ilości światła oraz żyzną, przepuszczalną ziemię. Jest często stosowana jako tzw. przedplon dla truskawek, gdyż niszczy szkodliwe nicienie obecne w ziemi. Dorasta do 60 cm wysokości. Należy uważać z jej podlewaniem – lepiej mniej, a częściej.
Byliny ogrodowe
Pośród kwiatów rabatowych często można spotkać różnego rodzaju byliny. Te wieloletnie rośliny to nieodłączny element łąk kwietnych, na które można się natknąć w dużych ośrodkach miejskich oraz prywatnych ogrodach. Byliny są cenione jako rośliny miododajne, które przyciągają pszczoły. Mogą być z powodzeniem uprawiane na balkonach oraz tarasach. Ziemia przed posadzeniem bylin powinna zostać oczyszczona z wszelkich chwastów. Należy też pamiętać, że po okresie kwitnienia trzeba rośliny przyciąć. Warto pomiędzy poszczególnymi gatunkami zachować odstęp, ponieważ nie wszystkie dobrze się tolerują.
Popularne byliny ozdobne to:
- trawy ozdobne;
- jeżówka purpurowa;
- kocimiętka;
- szałwia;
- liliowce;
- lawenda;
- czyściec wełnisty;
- macierzanka;
- krwawnik;
- konwalia majowa;
- paprotnik;
- przywrotnik;
- wietlica;
- barwinek.
Pamiętaj, by wybierając byliny do ogrodu, sprawdzić jakie stanowisko preferują. Niektóre z nich lubią miejsca w pełni nasłonecznione, podczas gdy inne wolą cieniste.
Zarówno balkon, jak i ogród to miejsca, w których chętnie spędzamy czas wiosną i latem. Na rabaty dobrze jest wybrać rośliny wieloletnie, które przetrwają w gruncie chłodniejszy okres. Na balkon i taras możesz zasadzić kwiaty jednoroczne, które dobrze rosną w pełnym słońcu. Prace w ogrodzie można rozpocząć już w kwietniu, przygotowując grunt pod sadzenie roślin. Z kwiatami balkonowymi można wstrzymać się do maja, kiedy miną ostatnie wiosenne przymrozki. Zawsze dodatkowo sprawdzaj, jakie wymagania związane z uprawą mają kwiaty rabatowe, na które się decydujesz.