Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) to gatunek jednoroczny zaliczany do niecierpkowatych. W zasadzie roślina jest długowieczna, ale trudno utrzymać ją przez kilka lat w uprawie, dlatego traktuje się ją jako jednoroczną. Jak mówi nazwa, niecierpek pochodzi z Nowej Gwinei (a także Wysp Salomona), gdzie rośnie dziko. Z tego powodu niekiedy znany jest też jako Impatiens New Guinea. W ogrodzie spotyka się jego wersje uprawne. Zobacz, jak wygląda i w jaki sposób o niego dbać.
Zapamiętaj!
- Niecierpek nowogwinejski ma (najczęściej) intensywnie czerwone lub różowe kwiaty
- Można go uprawiać w ogrodzie, na balkonie lub w mieszkaniu jako roślinę doniczkową
- Lubi przepuszczalną glebę z dużą ilością próchnicy oraz rozproszone światło ⛅
- Nie toleruje suszy – zadbaj o to, aby jego gleba była stale wilgotna
- W okresie kwitnienia zasilaj go nawozem dla roślin kwitnących, nawet co tydzień
- Niecierpki nie znoszą przymrozków. Można je sadzić do gruntu od drugiej połowy maja
Niecierpek nowogwinejski – uprawa
Roślina ma rozgałęziony, wzniesiony pokrój i rośnie do 30 cm wysokości. Jej liście są ciemnozielone i mają ząbkowany brzeg. Kwiaty pojawiają się w lecie i cieszą oczy aż do jesieni. Mogą przyjmować różne kolory, np. biały czy różowy, zależnie od odmiany. Bywają również dwubarwne.
Stanowisko i gleba
Niecierpek nowogwinejski preferuje glebę próchniczną i żyzną, najlepiej przepuszczalną. Stanowisko powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Warto rozproszyć światło.
Podlewanie i nawożenie
Niecierpek preferuje raczej wilgotną glebę i źle reaguje na przesuszenie. Zadbaj więc o stały poziom wilgotności podłoża. W okresie kwitnienia nawoź roślinę raz w tygodniu nawozem do gatunków kwitnących.
Rozmnażanie i sadzenie niecierpka
Z uwagi na fakt, że niecierpek nowogwinejski jest rośliną jednoroczną i całkowicie nieodporną na przymrozki i mróz, jego sadzenie do gruntu powinieneś przeprowadzić w drugiej połowie maja. W doniczkach i pojemnikach w domu możesz uprawiać tę roślinę cały rok. Ten gatunek kwitnie obficie przy odpowiednim traktowaniu. Pamiętaj, aby zimować okazy w domu i wystawiać je na balkon czy taras dopiero pod koniec maja.
Jak rozmnażać roślinę?
Gatunek ten można rozmnażać:
- z nasion – wysiewanych do gruntu albo do doniczek;
- przez sadzonki pędowe.
- Sadzonki trzeba pozyskać wiosną lub zimą.
- Następnie należy je ukorzeniać, co łatwo przebiega bezpośrednio w wodzie.
- Nasiona można pozyskać samodzielnie, jednak warto uważać, bo owoce pękają samoistnie. Trzeba zdążyć, zanim do tego dojdzie.
- Następnie konieczne jest przeprowadzenie stratyfikacji.
Zarówno nasiona, jak i sadzonki możesz kupić w sklepie ogrodniczym.
Niecierpek – do gruntu, na balkon. Gdzie go sadzić?
Możesz z powodzeniem uprawiać niecierpki w gruncie, na balkonie albo w domu. To świetna roślina na rabaty, która sprawdzi się na przykład do jednorocznych kwietników albo na gatunek obwódkowy. Pamiętaj tylko o odpowiednim stanowisku.
Ta roślina sprawdzi się też w uprawie balkonowej. Niecierpek nowogwinejski daje duże kwiaty, dlatego efektownie prezentuje się w donicach i rozmaitych pojemnikach.
Niecierpek pospolity – ciekawa alternatywa
Niecierpki są roślinami występującymi w wielu gatunkach. W Polsce powszechny jest niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere), który występuje w kraju również na dzikich stanowiskach. Jest mniej wymagający niż ten z Nowej Gwinei. Zalicza się go do roślin leczniczych i jadalnych. Rozmnaża się samoistnie, wyrzucając nasiona wokół siebie wprost z owoców. Ten niecierpek kwitnie dość długo, dając żółte kwiaty, jednak rzadko jest traktowany jako roślina ozdobna.
Niecierpek nowogwinejski to ciekawa roślina uprawna, która świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Nadaje się do uprawy w domu, na balkonie i tarasie, dlatego możesz cieszyć się jej kwiatami przez cały rok. Nie ma dużych wymagań, więc nie sprawia problemów nawet początkującym ogrodnikom.
Najczęściej zadawane pytania
Czy niecierpek jest rośliną wieloletnią?
W Polsce niecierpek nowogwinejski jest rośliną jednoroczną, bo nie toleruje mrozów. Można go jednak uprawiać przez kilka lat na domowym parapecie. W naturalnym środowisku jest długowieczny, a dzięki temu, że łatwo się wysiewa, tworzy przepiękne kwiatowe kobierce w kolejnych latach.
Czego nie lubią niecierpki?
Nie lubią ubogiej ani podmokłej gleby, pełnego słońca, suszy i suchego powietrza.
Jak zrobić sadzonki niecierpka?
Jeśli chcesz rozmnożyć swoje niecierpki nowogwinejskie zamiast kupować nowe, to nie takie trudne. Wystarczy uciąć pędy o długości 5–10 cm i ukorzenić je w wodzie lub w mieszance piasku z torfem.
Kiedy pikować niecierpki?
Nasiona wysiewamy w marcu i trzymamy w ciepłej szklarni przez ok. 2 tygodnie, a następnie pikujemy siewki do palet wielodoniczkowych. Siewki powinny mieć co najmniej 2–3 cm wysokości, aby łatwo było je rozdzielić i przenieść do osobnych doniczek.
Z czym łączyć niecierpki?
Najlepiej wysiewać je w sąsiedztwie innych ozdobnych bylin, takich jak hosty, paprocie czy tojady. Ciekawie komponują się z tawułkami i liliowcami. W rabatach można je uprawiać z begoniami, fuksjami, kaladium czy lobeliami.