Zapamiętaj!
- Scewole to rośliny spotykane w naturze w Australii i Oceanii.
- Są one spotykane na balkonach i tarasach.
- Stanowią sezonową ozdobę dzięki atrakcyjnie wybarwionym licznym kwiatom o nietypowym kształcie.
- Roślina ta preferuje stanowisko jasne i słoneczne oraz podłoże z torfu i piasku zapewniające kwaśny odczyn gleby.
- Gatunki z tego rodzaju dobrze czują się w wiszących donicach, z których zwieszają duże ilości płożących pędów.
- Na ich końcach zakwitają białe, niebieskie lub fioletowe kwiaty.
Scewole – warunki uprawy i wymagania
Jak większość roślin doniczkowych o ozdobnych kwiatach, scewole w uprawie lubią stanowisko jasne i słoneczne. Podłoże w pojemnikach powinno być żyzne, bogate w próchnicę i przepuszczalne, aby nie dopuścić do zalania korzeni.
Wymagania dotyczące podłoża dla rodzaju Scaevola
Scewola lubi w podłożu mieszaninę torfu i piasku, co zapewnia jej kwaśny odczyn ziemi. Optymalne podłoże można prosto zrobić z połączenia 1 części zwyczajnej ziemi ogrodowej i 3 części torfu. Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać takiego substratu, poszukaj dla swoich roślin gotowej mieszanki dla roślin kwasolubnych. Najlepsze do uprawy będą podłużne wiszące skrzynki zainstalowane na poręczy balkonu, ponieważ scewola wytwarza długie pędy – czasami dorastają aż do 60 cm.
Stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru
Dobre miejsce dla tego rodzaju roślin to stanowisko osłonięte od mocnego wiatru. Silne podmuchy mogą łamać wystające, rozkrzewiające się długie pędy, wysuszać ziemię, a nawet zrzucić donicę. Dlatego większość gatunków roślin balkonowych lepiej czuje się, gdy nie jest narażona na bezpośrednie działanie wiatru i innych niekorzystnych zjawisk pogodowych.
Regularne i umiarkowane podlewanie podłoża w doniczkach
Susza jest dla roślin z rodzaju Scaevola bardzo niebezpieczna. Pozbawione wody okazy szybko więdną. Przez to, że rosną w pojemniku i nie mogą skorzystać z wody zawartej w głębszych warstwach gleby, mogą zacząć zamierać. Należy więc pamiętać o regularnym podlewaniu roślin lub jeszcze przed sadzeniem wymieszać podłoże z hydrożelem, który ułatwi zatrzymywanie wilgoci w doniczce. Odpływ w doniczce i warstwa keramzytu na jej dnie zabezpieczy system korzeniowy przed zalaniem.
Nawożenie roślin z rodzaju Scaevola – żelazo kontra wapń
W okresie kwitnienia zaleca się także stosowanie nawozów dla roślin kwitnących. W uprawie scewoli szczególnie ważnym składnikiem mineralnym jest żelazo. Aby było jak najlepiej dostępne dla twoich kwiatów, poszukaj w sklepie specjalnego nawozu, w którym ten pierwiastek występuje w formie chelatu. Przyswajalność żelaza maleje w obecności wapnia. Dlatego pamiętaj, żeby nawóz nie zawierał tego składnika. Zwróć też uwagę na to, by woda użyta do podlewania nie była bogata w wapń. Z tego powodu najlepiej jest stosować deszczówkę lub wodę odstaną.
Kwiat scewola – gdzie kupić rośliny?
Nasiona i sadzonki scewoli bez trudu można nabyć w sklepach ogrodniczych, na targowiskach i w sprzedaży wysyłkowej. Sadzonki zwykle nie są zbyt drogie, a z roku na rok poprawia się też ich dostępność na rynku. Podczas wybierania młodych roślin warto zwrócić uwagę na to, aby miały one sporo rozgałęzień. Wtedy łatwiej i szybciej uzyskasz dobrze rozkrzewioną i gęstą scewolę.
Rozmnażanie scewoli – nasiona i sadzonki
W klimacie środkowoeuropejskim scewola rozmnażana jest za pomocą nasion i rozsady. Nasiona należy wysiać już w marcu. Na miejsce docelowe gotowe sadzonki można przenieść dopiero po 15 maja. W drugiej połowie lata warto spróbować pobrać sadzonki pędowe od scewoli. Nadają się też pędy pozostałe po uszczykiwaniu starszych roślin, które udało się przezimować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Młode sadzonki również należy uszczykiwać, aby pobudzić ich krzewienie się.
Jak i kiedy sadzić scewole?
Po posadzeniu rośliny na miejscu docelowym pod koniec maja warto jest uszczykiwać jej wierzchołki. Przeprowadzanie tego zabiegu pobudzi sadzonki do wypuszczania nowych pędów i odgałęzień, co pomoże szybko zagęścić pokrój i przyspieszy krzewienie. Ponadto uszczykiwanie przed wejściem w okres kwitnienia powoduje, że rośliny wytwarzają większą ilość kwiatów. Bezpośrednio przekłada się to na ich wygląd. Kwiaty scewole mogą zostać przeniesione na taras lub balkon dopiero wtedy, gdy mija ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Umownie przyjmuje się, że jest to druga połowa maja.
Udekoruj swój taras kwiatami w wiszących pojemnikach. Zamiast popularnej pelargonii możesz spróbować uprawy scewoli – z pewnością będzie to ciekawa odmiana. Zadbaj o odpowiednie nawożenie i regularne podlewanie, a twoje rośliny przez długi czas będą pięknie kwitły, przykuwając wzrok przechodniów.