Rośliny do donic na zewnątrz pełnią bardzo istotną funkcję. Pozwalają nie tylko poprawić walory estetyczne mieszkania, ale również stworzyć zieloną barierę. Ta warstwa chroni przed hałasem oraz niechcianym wzrokiem. Jakie rośliny do donic na balkon wybrać? Sprawdź!
Zapamiętaj!
- Do donic na zewnątrz najlepiej nadają się wolno rosnące rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym
- Muszą też być odporne na zmienną pogodę i mróz (chyba że zamierzasz je chować na zimę) ❄️
- Krzewuszka to dobry wybór, jeśli masz dużo miejsca na balkonie lub tarasie
- Polecamy też drzewa i krzewy takie jak klony, surmie, jabłonie rajskie, żywotniki, jałowce i sosny
- Spośród bylin sprawdzą się dzwonki, koniczyny i rozchodniki
- Jeśli chcesz mieć na balkonie forsycję, wybierz odmianę wolno rosnącą ⚠️
Rośliny na balkon i taras do posadzenia w donicy
Do donic na taras często wybiera się gatunki, których cechą jest rozbudowany system korzeniowy. Dlatego należy dobrać właściwy pojemnik. Skoro wybrany gatunek ma spędzić wiele lat w donicy, to musisz zapewnić mu takie podłoże, które mu to umożliwi. Dobra, żyzna ziemia (najlepiej dostosowana do konkretnych zapotrzebowań) zwiększy szansę na to, że rośliny będą cieszyły oko przez lata. Oczywiście przed zasadzeniem warto nawieźć podłoże, aby wzbogacić je o składniki pokarmowe.
Drzewa i krzewy balkonowe jako rośliny do donic na zewnątrz
Drzewa oraz krzewy na tarasie prezentują się bardzo dobrze. Jest kilka warunków, które muszą spełnić rośliny do donic na zewnątrz, aby nadawały się do posadzenia. Przede wszystkim muszą być odporne na warunki panujące na zewnątrz. Dobrze, jeżeli są mrozoodporne. Jeśli chcesz trzymać je wyłącznie w doniczce, bez późniejszego przesadzania, ograniczeniem będzie również maksymalna wielkość danego gatunku. Dodatkowym atutem będzie wolne tempo wzrostu. Pozwoli nam to cieszyć się rośliną znacznie dłużej i zminimalizuje potrzebę wymiany pojemnika na większy.
Rośliny wieloletnie w donicach
Wieloletnie rośliny do donic na zewnątrz są bardzo powszechne. To także gatunki, które uprawia się w mieszkaniu, na parapecie lub w kącie pokoju. W przypadku donic, które będą ci służyły do hodowania roślin wieloletnich ciągle wystawionych na warunki atmosferyczne, musisz dobrać właściwy materiał. Najlepiej sprawdzą się pojemniki wykonane z betonu lub tworzywa sztucznego, jednak wyłącznie te wzmacniane dodatkowo włóknem szklanym. Tego rodzaju donice pozwolą ci długo hodować rośliny bez obaw o pogodę.
Pielęgnacja roślin doniczkowych
W zależności od tego, co posadzisz, wymagana będzie odpowiednia pielęgnacja. Często konieczne jest regularne nawożenie w trakcie okresu wegetacyjnego. Jeżeli chcesz, aby obficie kwitły, to koniecznie musisz im zapewnić niezbędne składniki oraz pierwiastki. Rośliny do donic na zewnątrz wymagają regularnego podlewania. Należy o tym pamiętać, ponieważ nie mają one możliwości pobrania wody z zewnętrznych źródeł.
Jakie rośliny do donic na zewnątrz wybrać? Krzewuszka będzie dobrym wyborem
Jeżeli nie wiesz, jaki gatunek zasadzić na swoim tarasie, a dysponujesz dużą przestrzenią, możesz zdecydować się na krzewuszkę. Maksymalnie dorasta ona do wysokości 2 metrów. Jest to więc stosunkowo duża roślina i dzięki temu potrafi świetnie się prezentować. Jest to wymagający gatunek, ponieważ aby utrzymać krzewuszkę w ryzach, trzeba ją regularnie formować. Wykorzystywana jest często do tworzenia żywopłotu, który dodatkowo pięknie kwitnie wiosenną porą. W takim wypadku duże rozmiary oraz zdolność do formowania okazują się atutem.
Zimowanie roślin doniczkowych z tarasu lub balkonu
Zima to ciężki okres dla ogrodników. Po pierwsze nie można cieszyć się zielenią oraz pięknem kwiatów. Po drugie należy odpowiednio zadbać o to, aby wszystkie przetrwały ten czas. Jeżeli masz małe doniczki, to dobrą praktyką jest zadołowanie ich na okres zimowy. Wystarczy, że zakopiesz je w ziemi i przysypiesz kilkucentymetrową warstwą kory. Jeżeli masz gatunki, które dobrze znoszą ujemne temperatury, to możesz pozostawić je na całą zimę na balkonie. Warto jednak odpowiednio zabezpieczyć je włókniną. Dobrym rozwiązaniem jest również odseparowanie ich od ziemi.
Drzewa i krzewy do donic
Krzewy i drzewa hodowane w donicach na balkonie to rozwiązanie, które bardzo chętnie wybierają ludzie niemający dużej ilości czasu. Tego typu uprawy są bardzo proste, nie wymagają one wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli znajdziesz dla nich odpowiednie stanowisko, będą pięknie rosły, wprowadzając sporo zieleni. Co więcej, możesz wykorzystać je jako zaporę przed niechcianym oraz kłopotliwym wzrokiem sąsiadów lub hałasem dobiegającym od strony ulicy.
Redakcja poleca
Jeśli marzy Ci się drzewko w donicy, postaw na jabłoń rajską, klon Globosum lub surmię bignionową. Te gatunki dają się pięknie formować i zachwycają z daleka. Inną ciekawą opcją są rośliny szczepione na pniu. W ten sposób można otrzymać róże, migdałki trójklapowe i inne krzewy w postaci przypominającej drzewko. Jeśli zaś wolisz tradycyjne ozdoby, wybierz roślinę iglastą – żywotnik, jałowiec kolumnowy lub sosnę.
Rośliny do donic na zewnątrz – całoroczna uprawa i nawożenie
Możesz wybrać odmiany, które obficie kwitną, dzięki czemu w sezonie twoje mieszkanie będzie pełne kolorów. Świetnym przykładem jest forsycja, która kwitnie wiosną – zanim pojawią się liście, jest już obsypana żółtymi kwiatami. Niestety o ile spokojnie możesz ją hodować na rabacie, to w przypadku balkonów pojawia się problem. Niektóre odmiany bardzo szybko rosną. Dlatego zawsze należy zapoznać się ze specyfikacją konkretnej rośliny.
Byliny na balkonie – jak o nie dbać?
Pielęgnacja jest bardzo istotna, praktycznie każdy gatunek ma swoje własne wymagania, którym ogrodnik musi sprostać. Pomimo tego, że większość popularnych kwiatów wykazuje dużą odporność na mróz, to warto je zabezpieczyć. System korzeniowy może zostać uszkodzony przez zbyt niskie temperatury. Kwiaty sadzone w pojemnikach mają większą skłonność do przemarzania, niż te, które uprawiane są w glebie. Jeżeli masz taką możliwość, okryj donice włókniną lub innym materiałem, który uchroni je przed mrozem. Gdy przychodzi wiosna, należy usunąć przekwitnięte, zeszłoroczne kwiatostany.
Jakie byliny warto uprawiać w doniczkach?
Byliny to szeroka grupa, z czego w większości nadają się one do hodowania w pojemnikach. Możesz wybrać gatunki, które zachwycą cię ozdobnymi liśćmi lub kwiatostanami. Na balkonach bardzo dobrze sprawdzają się dzwonki, w szczególności dzwonek karpacki. Dobrym wyborem będą również koniczyny. Pomimo że nie kojarzą się one z uprawą doniczkową, to dodają niesamowitego klimatu balkonom. Można się cofnąć do dziecięcych lat i na nowo poczuć się jak na wiejskiej łące. Wyborem dla zapominalskich są rozchodniki – proste w hodowli rośliny, które dobrze znoszą niedobór wody.
Wiesz już, jakie rośliny do donic na zewnątrz są warte posadzenia. Twoje uprawy mogą zachwycać gości i wprawiać przechodniów w dobry humor. Odpowiednio zaprojektowany balkonowy ogród będzie świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Dodatkowo gatunki wieloletnie często nie wymagają intensywnej pielęgnacji.
Rośliny na balkon i taras – więcej przykładów
Byliny kwitnące | bergenia dzwonek frezja goździk hiacynt jeżówka krokus liliowiec mieczyk narcyz tulipan werbena |
Rośliny z ozdobnymi liśćmi | bluszczyk kurdybanek funkia (hosta) pstrolistka sercowata rojnik rozchodnik żurawka |
Krzewy i drzewa | bez lilak brzoza papierowa hortensja jabłoń rajska jodła koreańska kalina klon Globosum pęcherznica robinia akacjowa róża surmia bignoniowa świerk biały tawuła żywotnik (tuja) |