Roślina, jaką jest stokrotka afrykańska (Osteospermum), należy do rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów górzystych znajdujących się w Afryce Południowej. W naturalnym środowisku rośnie wieloletnio, natomiast w Polsce ten kwiat uchodzi za jednoroczny. Może być uprawiany zarówno w donicy, jak i w ogrodzie. Dzięki wielu odmianom i różnorodnym kolorom stokrotka afrykańska stanie się prawdziwą ozdobą, a każdy sklep ogrodniczy posiada go w swojej ofercie. Kwitnie przez długi czas od maja do października.
Stokrotka afrykańska – uprawa i pielęgnacja
Dzięki temu, że roślina ta nie ma wielu wymagań, sprawia, że coraz chętniej jest kupowana. Fakt, że można posadzić ją jako kwiat balkonowy oraz również uprawiać na zewnątrz, daje szerokie możliwości i może odpowiadać potrzebom każdego. Warto znać kilka szczegółów dotyczących uprawy stokrotki afrykańskiej.
Uprawa w gruncie:
- dobry jest każdy rodzaj gleby, jednak należy się upewnić, czy nie jest gliniasta i ciężka;
- stanowisko słoneczne;
- regularne podlewanie, szczególnie przez pierwsze dwa tygodnie po zasadzeniu (latem regularnie, nie obficie);
- nie wymaga nawożenia;
- regularne usuwanie przekwitających kwiatostanów.
Uprawa w donicy
Jak uprawiać Osteospermum w doniczce? Należy zadbać o:
- uniwersalne podłoże do roślin balkonowych w proporcji 3:1 wymieszane z grubym piaskiem;
- stanowisko słoneczne;
- systematyczne podlewanie (podczas upałów, nawet dwa razy dziennie niewielką ilością wody);
- otwory w donicach, aby nadmiar wody mógł spływać (zmniejszy to ryzyko wystąpienia chorób);
- regularne nawożenie nawozem do roślin balkonowych lub do surfinii czy pelargonii (pierwszy raz 2 tygodnie po zasadzeniu w donicy, później raz w tygodniu);
- kwiaty stokrotki afrykańskiej, które przekwitną, należy regularnie usuwać.
Długotrwałe upały a stokrotka afrykańska
To, że Osteospermum lubi słońce, a wręcz musi być w nasłonecznieniu, to pewny fakt. W przypadku, kiedy letnie upały są długotrwałe, kwitnienie stokrotki afrykańskiej może zostać zahamowane. Dlaczego się tak dzieje? W przypadku tej rośliny chłodne noce są niezbędne do zawiązywania się pąków kwiatowych. Jeśli ich zabraknie, może wówczas wystąpić wspomniane zahamowanie rozwoju pąków. Po chwilowym przestoju roślina ta na nowo wznowi proces kwitnienia. Będzie to trwało aż do pojawienia się pierwszych przymrozków.
Zimowanie stokrotki afrykańskiej
Roślina, która pochodzi z Afryki i lubi słońce, nie nadaje się na przebywanie w zimnie. Dlatego też należy przechować stokrotkę afrykańską przez zimę. Jest to tak zwane zimowanie. Należy wykonać tę czynność na przełomie września i października. Temperatura pomieszczenia musi wynosić 9-12°C. Takie warunki należy spełnić przez dwa tygodnie. Następnie odcinamy sadzonki z wierzchołkowych pędów. Kolejny etap, to umieszczenie ich w mieszance torfu i piasku. W tym momencie temperatura musi wzrosnąć do 18-20°C, aby pielęgnacja stokrotki była prawidłowa. Uzyskane sadzonki należy często zraszać. Sadzonki, które mają wykształcony system korzeniowy, należy przesadzić w miejsce docelowe w drugiej połowie maja.
Drugi sposób na zimowanie stokrotki
Należy podciąć gałązki o 10-15 cm. Następnie całą roślinę w donicy należy postawić w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 10 stopni. Pielęgnacja stokrotki afrykańskiej jest bardzo ważna podczas przechowywania jej przez zimę. Ważne jest, aby dopilnować tego, żeby podłoże było cały czas lekko wilgotne. Przesadzenie tej rośliny do świeżej ziemi oraz podwyższenie temperatury do 15°C powinno mieć miejsce pod koniec lutego. Kolejny etap to hartowanie stokrotki. Ma trwać 2 tygodnie od początku maja. A na czym to polega? Należy codziennie wystawiać ją na balkon na kilka godzin. Przesadzenie rośliny na zewnątrz ma miejsce również po 15 maja. Ten drugi sposób rozmnażanie stokrotki afrykańskiej nie jest zbyt skuteczny.
Jeśli chodzi o zimowanie stokrotki afrykańskiej, należy wiedzieć, że najbujniej kwitnie ona w pierwszym roku. Warto zastanowić się, czy zimowanie ma sens, szczególnie, jeśli wymagań odnośnie do tej czynności jest sporo.
Osteospermum – rozmnażanie
Osteospermum można rozmnożyć z nasion, które należy pobrać z przekwitniętych kwiatów. Tak zasiane kwiaty kwitną później, ponieważ kwiaty pojawiają się w czerwcu. Warto wiedzieć, że nie każdy gatunek stokrotki afrykańskiej daje nasiona.
Jak prawidłowo krok po kroku wykonać rozsiew tej rośliny?
- Wysiew do rozsadnika na przełomie stycznia i lutego.
- Okrycie folią doniczek.
- Zapewnienie słonecznego miejsca i temperatury 18-20°C.
- Gotowe sadzonki, należy przesadzić w miejsce docelowe po 15 maja (po ewentualnych ostatnich przymrozkach).
Drugi sposób na rozmnażanie stokrotki afrykańskiej polega na pobraniu sadzonek z wierzchołków pędów. Powinno mieć to miejsce w sierpniu. Następnie należy je przechowywać w chłodnym i jasnym pomieszczeniu w celu ukorzenienia.
Podsumowanie
Ważne jest, aby pilnować nasłonecznienia, ponieważ w przypadku braku dostępu słońca stokrotka afrykańska przestanie produkować nowe pąki i z czasem obumrze. Wyjątek stanowi pochmurna i deszczowa pogoda, ponieważ wtedy fakt, że pąki się zamykają, jest normalnym zjawiskiem. W nocy dzieje się podobnie. Ciekawym faktem jest to, że stokrotka afrykańska wykorzystywana jest często we florystyce. Niejedna panna młoda decyduje się na bukiet lub wianek składający się z tych kwiatów. Po zerwaniu zachowują świeżość przez około 12 godzin, dlatego należy kompozycję kwiatową przechowywać w lodówce oraz upewnić się, że była przygotowywana ze świeżo ściętych kwiatów. Cena stokrotki to koszt około 10 złotych.