Pelargonie najlepiej sadzić blisko brzegu balkonu, by pnącza mogły swobodnie opadać. Rośliny złożone z pełnych i drobnych kwiatów świetnie prezentują się w towarzystwie innym roślin. Sprawdź co sadzić w pojemnikach z pelargonią!
Jak uprawiać pelargonie?
Pelargonie sadzi się na balkonie zaraz po tym, jak ustąpią przymrozki, a na termometrze zacznie pokazywać się temperatura dwucyfrowa. Na ten czas wybiera się maj, gdy miną „zimni ogrodnicy”, czyli po 15 maja.
Rośliny sadzi się w dużych skrzynkach balkonowych lub donicach. Pelargonie muszą mieć sporo przestrzeni i dużej ilości ziemi. Koniecznie ułóż na spodzie warstwę drenażu, aby otwory odprowadzające się nie zatkały. Pelargonia potrzebuje stałą wilgotność podłoża. Podlewaj ją obficie, aż woda zacznie przelewać się przez pojemnik.
Sprawdzi się żyzne, przepuszczalne podłoże. W tej kwestii najwygodniej sprawić specjalną ziemię do kwiatów, która jest przeznaczona dla pelargonii. W ziemi do kwiatków znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a dodatkowo nie będziesz musiał nawozić jej przez kilka tygodni. Przy sadzeniu zachowaj minimum 20 cm odstępu między roślinami.
Odmiany pelargonii
Pelargonie są najpopularniejszymi kwiatami balkonowymi. Nie bez powodu posiadają ten tytuł, ponieważ kwiaty mogą mieć przeróżne kolory i z każdym sezonem możesz mieć inną odmianę rośliny. Kompozycje kwiatowe z użyciem tych kwiatów niekiedy są bombą kolorów.
Pelargonie zwisające
Na balkon bardzo często wybiera się odmiany pelargonii zwisającej. Przez swój zwisający pokrój, przypominający nieco pnącze, dobrze prezentuje się na barierce. Warto wybrać odmiany, które rosną duże i gęste. Do takich należą:
- pelargonia Calliope – Calliope jest odmianą hybrydową. Zalicza się ją do roślin zwisających bądź pół zwisających. Początkowo jej pędy są wzniesione, ale z czasem zaczynają opadać. Kwiaty są gęste i dość duże. Posiada kilka odmian: Rose splash o brzegach w odcieniach różu z czerwonym wypełnieniem; White z białymi kwiatami; Coral z płatkami koloru koralowego; Dark Red o mocno intensywnej i ciemnej czerwieni; Lavender Rose o pięknym lawendowo-różowym zabarwieniu;
- Mexica Ruby – kwiaty pelargonii są białe z pomarańczowo-różową obwódką wokół płatków. Posiada spore i pełne kwiaty;
- Rainbow Red – ta odmiana ma niewielkie, intensywnie czerwone kwiatostany. Jeden kwiat posiada zaledwie 5 płatków. Roślina nadrabia ilością kwiatów, które zajmują całą zieloną przestrzeń.
Pelargonie rabatowe
Pelargonie rabatowe nadają się nie tylko do kompozycji ogrodowych w rabacie. Wykorzystaj rośliny na balkon lub taras. Mniejsze kwiaty na stojących łodygach także będą prezentować się w efektowny sposób.
- Trendix Orange – roślina o pełnych kwiatach w kolorze jaskrawej pomarańczy;
- Flower Faity Violet – ciemnozielone liście posiadają kwiaty w kolorze ciemnej fuksji;
- Fireworks Bicolor – pelargonia posiada inne kwiatostany niż reszta odmian. Jej kwiaty są postrzępione na końcach. Posiadają biały kolor z niewielką, różową obwódką;
- pelargonia pasiasta – jej pełne kwiaty mają bardzo delikatną barwę. Są delikatnie różane w środku i białe z zewnątrz;
Czym się sugerować w wyborze wypełniaczy?
Jeżeli chcesz tworzyć kompozycje balkonowe z pelargoniami, musisz uwzględnić podobne wymagania roślin. Pelargonia lubi dużo słońca i być mocno podlewana. Sadząc pelargonie wraz z innymi kwiatami w tej samej donicy, nie ignoruj jej warunków do uprawy.
Aby oszczędzić sobie trudności z wyborem podobnych (pod względem uprawy) roślin, bez problemu możesz posadzić każdy kwiat w osobnej doniczce. W ten sposób nie będziesz zamartwiał się, że wilgotne podłoże zaszkodzi którejś z roślin.
Wypełniacze do pelargonii – co wybrać do kompozycji wielokwiatowej?
Na balkonach najczęściej są spotykane pelargonie, petunie i begonie. Rośliny wypełniające przełamią „tradycyjne kwiaty balkonowe” i udekorują twoją zieloną przestrzeń.
Uczep rózgowaty
Uczep nazywa się także złotym deszczem. Jego niewielkie żółte kwiatki są gęsto rozsiane po całej roślinie. Wyrastają na długich i cienkich pędach. Roślina ma krzaczasty pokrój i zwartą budowę. Wytwarza kwiaty aż do przymrozków. Idealnie wkomponuje się z pelargonią niebieską, Trendix Orange i odmianą Calliope.
Lobelia przylądkowa
Podobnie jak uczep rózgowaty, lobelia ma drobne kwiatki, ale gęsto rozsiane, najczęściej fioletowe i niebieskie, rzadko występują różowe lub białe. Są odmiany o wzniesionych pędach lub lekko zwisłym pokroju. Dobrze wyglądają z pelargonią o zwisających pędach.
Surfinia
Surfinia również plasuje się jako jedna z najbardziej popularnych roślin balkonowych. Dzwonkowate kwiaty zwisają z wielu balkonów i tarasów. Posiada szeroką paletę barw i świetnie prezentuje się z pelargonią. Unikaj wystawiania jej na silne wiatry.
Portulaka wielokwiatowa
Zwisająca roślina z pojedynczymi lub pełnymi kwiatami. Ich barwa jest rozmaita, dobierz jej kolor pod barwę pelargonii. To sukulent. Jest odporna na suszę i upały, gromadzi wodę w liściach i pędach.
Kocanka włochata
Kocanka idealnie nada się do pelargonii o pełnych i dużych kwiatach. Jej ozdobne liście wypełnią wolną przestrzeń. Jeśli zapewnisz jej stale lekko wilgotne podłoże, zniesie pełne słońce, które lubi pelargonia.
Bluszczyk kurdybanek
Nada się do zestawienia z pelargonią wiszącą, bluszczyk ma długie i wiotkie pędy. Jej ozdobą są niewielkie, postrzępione na brzegach liście. Odmiana Variegata ma ozdobne białe obrzeże. Zniesie każde stanowisko, nie przepada za suszą. Przez ozdobne liście zestawisz go z każdą odmianą pelargonii i nie tylko.
Plektrantus koleusowaty
Największą ozdobą plektrantusa są duże, jajowate i zygzakowate na brzegach liście. Odmiana Marginatus ma ozdobne białe obrzeże. Roślina dorasta do ponad metra i dobrze wygląda z pelargonią wiszącą.
Wybór pelargonii do kompozycji z innymi roślinami może być trudny. Wybierz zestawienie kwiatów, które najbardziej ci odpowiada!