Fuksja mieszańcowa najczęściej widziana jest w doniczkach lub korytkach na balkonach, tarasach i w ogrodach, sprawiając właścicielom wiele radości swoim kolorowym i interesującym wyglądem. Sprawdź, by dowiedzieć się, jak ją uprawiać, nawozić i pielęgnować.
Fuksja mieszańcowa (Fuchsia × hybrida), jej historia i naturalne występowanie
Obecnie uprawianych jest około 14 tysięcy odmian fuksji, większość pochodzi od jednego gatunku. Fuksja mieszańcowa, która została wyhodowana w 1828 roku zawdzięcza swą odmianę franciszkaninowi Charlesowi Plumier, nadwornemu botanikowi, który podczas podróży w latach 1689 do 1695 dotarł na Wyspę Hispaniola, dziś zwaną Dominikana i tam poszukiwał roślin leczniczych. Kiedy znalazł przepiękną kwitnącą roślinę, nazwał ją Fuchsia triphylla flore coccinea.
Naturalnym środowiskiem fuksji jest głównie Ameryka Południowa, ale i cieplejsza część Ameryki Północnej, gdzie rosną przeważnie w górach w lekko kwaśnym i próchniczym podłożu. Występują w rejonach z częstymi deszczami, w zacienionych miejscach, w klimacie o umiarkowanej temperaturze.
Jeszcze za czasów Indian, przed Kolumbem fuksja była kwiatem otaczanym kultem, o czym mogą świadczyć zdobienia ceramiki z Nazca datowane na 300–600 r. p.n.e. Na początku fuksja ciekawiła z powodu smacznych kwiatów, dopiero później zainteresowano się jej wyglądem.
Lata 1840 aż do 1914 to okres mody na fuksję, która występowała na większości balkonów, okien i ogrodów. Na długie lata zapomniano o niej, by powrócić w obecnych czasach. Aktualnie ma wielu entuzjastów, pasjonatów czy choćby miłośników, ogrodników amatorów. Przez te wszystkie lata powstało tak wiele jej odmian, ponieważ fuksja jest już niemal kultową rośliną.
Jakie warunki uprawy powinna mieć fuksja mieszańcowa?
Fuksje najlepiej czują się w półcieniu, nie mogą mieć zbyt mało światła, ponieważ ich pędy wydają wtedy mniej kwiatów, natomiast jeśli wystawione są na działanie słońca, pąki kwiatowe więdną, jeszcze zanim dojdzie do ich rozwinięcia. Są jednak odmiany, które już zostały przystosowane do warunków słonecznych, między innymi pochodzące od gatunku Fuchsia triphylla. Wszystkie z gatunków fuksji w tym i fuksja mieszańcowa wymagają regularnego podlewania. Jeśli nie masz na to czasu lub zapominasz o podlewaniu, nie kupuj fuksji, ponieważ brak wody przyczyni się do więdnięcia kwiatów, pąków i liści, z czasem do jej uschnięcia.
Jaką wybrać glebę?
Gleba nie powinna być gliniasta, ponieważ w niej fuksje słabo kwitną, ani piaszczysta, jako że należy do łatwo przesychających. Najlepsza ziemia dla fuksji to mieszanka ziemi kompostowej, inspektowej z domieszką piasku, a wszystko w proporcjach 1:1:1. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, a jej odczyn musi wynosić od 6 do 6,4 pH.
Czym nawozić fuksje?
Co dwa tygodnie należy zasilać fuksje mieszańcowe nawozem, najlepiej dla roślin kwitnących, wieloskładnikowym, czyli po prostu nawozy do kwiatów domowych i balkonowych ozdobnych. Nawozy te zawierają spore ilości fosforu i potasu, co sprawia, że fuksje obficie kwitną. Ich pędy dzięki nawozom lepiej drewnieją, zapewniając lepszą odporność zimą na przesuszenie.
Uprawiana w mieszkaniach i rozmnażana fuksja
Jej rozmnażanie jest bardzo proste. Jesienią po zakończeniu kwitnienia powinno się pobrać sadzonki pędowe. Pobiera się wierzchołkowe 3-węzłowe sadzonki zielne i usuwa dolną parę liści. Najlepiej zrobić to w październiku lub listopadzie, sadzonki zagłębia się na 2 cm w ziemi, skrzynkę zaś najlepiej przykryć folią, tak by utrzymać lepszą wilgotność. Pomieszczenie, w którym staną, powinno mieć temperaturę od 18 do 20 stopni Celsjusza. Po trzech tygodniach ukorzenione sadzonki przesadzić należy do żyznej gleby, natomiast po kolejnych ośmiu tygodniach można przenieść młode rośliny do pojedynczych doniczek. Wtedy można zacząć je już nawozić.
Przycinanie fuksji na zimę
Nie trzeba mieć obaw przed przycinaniem fuksji mieszańcowej. Pędy słabe oraz nadłamane usuwa się całkowicie, a starsze zdrewniałe skraca się mniej więcej o jedną trzecią długości. Jeśli się tego nie zrobi, wiosną roślina nie wytworzy pąków i nie zakwitnie w kolejnym sezonie.
Jeżeli planuje się ciemne zimowanie, trzeba też usunąć pozostałe pędy na liściach, nie mogą znajdować się na roślinie obumarłe jej resztki, ponieważ mogą na niej być:
- rdza;
- szara pleśń;
- choroby grzybowe;
- szkodniki.
By unieszkodliwić larwy i jaja mszyc oraz innych owadów, dobrze jest opryskać fuksję dedykowanym preparatem.
Zimowanie fuksji w oranżerii lub ocieplanej szklarni jest wygodniejsze, ponieważ odpada usuwanie liści, niemniej odpowiednia wtedy temperatura, to od 3 do 8 stopni.
Poprzez swoje nieprzeciętne i jedyne w swoim rodzaju kwiaty fuksja mieszańcowa jest ulubioną rośliną doniczkową i rabatową. Odrobina zaangażowania pozwala cieszyć się kwiatami od kwietnia do października.