Pelargonia to roślina, która wśród ogrodników cieszy się szczególną popularnością. Jej piękne kolorowe kwiaty zdobią balkony, tarasy i parapety. Ogrom odmian sprawia, że możesz wybrać pelargonię idealną dla siebie. Z naszego poradnika dowiesz się, jak dbać o tę roślinę.
Pelargonia (Pelargonium) to rodzaj, do którego należy około 270 gatunków roślin, pochodzących głównie z Afryki Południowej. Niektóre gatunki pochodzą z Australii, Nowej Zelandii, Turcji i Iraku. Pelargonie słyną z łatwej uprawy i długiego kwitnienia. W naszym klimacie świetnie czują się na balkonach i tarasach, a ich kwiatostany mogą utrzymywać się od wczesnego lata do późnej jesieni. Wymagają jednak zimowania. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie wymagania ma pelargonia. To pozwoli ci w czasie lata cieszyć się piękną aranżacją balkonu, tarasu czy okna.
Pelargonia – odmiany i gatunki
Jak wspomnieliśmy, pelargonie mają wiele gatunków. W Polsce najchętniej uprawia się kilka z nich oraz ich poszczególne odmiany:
- pelargonia pasiasta lub pelargonia rabatowa – powstała z gatunku Pelargonium zonale i Pelargonium inquinans;
- pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum);
- pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum);
- pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens);
- pelargonia hybrydowa (Pelargonium hybrid) – mieszaniec powstały z pelargonii rabatowej i bluszczolistnej.
Pelargonia – uprawa
Uprawa pelargonii nie powinna nikomu przysporzyć kłopotu. Wystarczy spełnić jej podstawowe wymagania.
podłoże | lekko przepuszczalne z drenażem |
odczyn podłoża | lekko kwaśny, obojętny |
stanowisko | słoneczne, rozproszone światło |
temperatura | w czasie zimowania najlepiej około 8–12°C |
Pelargonia – pielęgnacja
Pelargonie nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy wysadzić je do odpowiednio dużych pojemników z warstwą drenażu na dnie. Mimo że krótkotrwałe przesuszenie podłoża nie powinno zaszkodzić pelargonii, powinieneś podlewać roślinę systematycznie.
Pelargonia – podlewanie
Pelargonię należy podlewać obficie. W okresie letnim najlepiej robić to o poranku i wieczorem. Długotrwałe przesuszenie podłoża w czasie upałów może być przyczyną żółknięcia liści.
Pelargonia – nawożenie
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze pelargonii jest duże. Rośliny wymagają nawożenia co dwa tygodnie w czasie wiosny i lata. Sadzonki należy nawozić dopiero po upływie ok. dwóch tygodniach. Użyj nawozu przeznaczonego do pelargonii. Zanim rozpoczniesz dokarmianie roślin, zapoznaj się z zaleceniami producenta preparatu.
Pelargonia – przesadzanie
Pelargonie po zimowaniu należy przesadzić lub wymienić przynajmniej część wyjałowionej ziemi na nową. Warto przedtem przygotować drenaż z keramzytu lub niewielkich kamyków na dnie pojemnika. Przesadzanie pelargonii to dobry moment na usunięcie wszystkich suchych liści i pędów rośliny.
Pelargonia – sadzonki
W bardzo łatwy sposób możesz przygotować własne sadzonki tej pięknej rośliny. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak rozmnażać pelargonie:
- Odetnij zdrowy zielony pęd pelargonii. Musi mieć około 10 cm i 2 lub 3 liście na górze.
- Usuń dolne liście.
- Pozostaw pęd na godzinę, aż rana przeschnie.
- Umieść sadzonkę w naczyniu z wodą lub bezpośrednio w ziemi i ustaw w jasnym, przewiewnym miejscu.
- Sadzonki pelargonii w ziemi lekko podlej.
- Gdy już się ukorzenią, możesz umieścić je w docelowej doniczce.
- Duże, oberwane liście pelargonii również możesz ukorzenić.
Pelargonia – nasiona
W większości kwiaciarni, sklepów ogrodniczych i budowlanych dostępne są nasiona pelargonii. Wysiewa się je pod koniec grudnia lub w styczniu. Nasiona należy moczyć przed wysiewem w wodzie przez całą noc, a najlepiej przez dobę. Podłoże do nasion pelargonii to ziemia uniwersalna do wysiewu. Kiedy roślinka będzie już miała przynajmniej 3 zdrowe liście, można ją przepikować.
Pelargonia – zimowanie
Pelargonia nie jest oporna na mrozy, dlatego należy ją odpowiednio przezimować. W tym celu należy ją przetransportować w chłodne miejsce, do którego dociera choć trochę światła. Najlepiej, aby panowała tam temperatura około 8–12°C. Piwnice, garaże i korytarze świetnie się tutaj sprawdzą. Przed zimowaniem warto obciąć suche pędy i kwiaty pelargonii. W okresie spoczynku pelargonie podlewa się oszczędnie i bardzo rzadko. Pelargonie ustawia się na dworze, kiedy miną przymrozki.
Pelargonia – choroby i szkodniki
Najczęstsze problemy w uprawie pelargonii to:
- szara pleśń – charakterystyczny nalot na liściach. Pojawiają się też żółte i brązowe plamy. Należy usunąć porażone części rośliny, zastosować środki grzybobójcze i ustawić pelargonię w przewiewnym miejscu;
- rdza pelargonii – okrągłe, żółte lub brązowe plamki na liściach. Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja pozostawianie wody na liściach. Na rdzę pelargonii należy zastosować oprysk chemiczny;
- fuzarioza pelargonii – objawem choroby są pożółkłe liście i karłowacenie rośliny. Przy wczesnym rozpoznaniu można zastosować odpowiednie środki ochrony roślin;
- mączniak prawdziwy – infekcja grzybicza w postaci białego nalotu na zewnętrznej stronie liści;
- mączniak rzekomy – biały nalot pojawia się z dołu liści;
- zgnilizna korzeni – infekcja grzybicza. Zapobiegawczo należy sadzić pelargonie w lekko przepuszczalne podłoże i podlewać odstaną wodą. Objawem choroby są ciemne i żółte plamy na liściach. Po rozpoznaniu najlepiej zastosować odpowiednie preparaty;
- przędziorki i mszyce – owady należy usunąć z roślin i zastosować oprysk przeciw szkodnikom. Suche, pożółkłe liście i pędy należy usunąć.
Pelargonia – cena
Sadzonki pelargonii kosztują kilka złotych za sztukę. Cena w multipakach zazwyczaj jest korzystniejsza. Ze względu na dobre kiełkowanie nasion pelargonii warto również rozważyć ten sposób uprawy.
Czy pelargonia jest trująca?
Pelargonia jest toksyczna, dlatego jej stanowisko powinno być niedostępne dla zwierząt domowych.
Pelargonie – zastosowanie
Zastosowanie pelargonii jest przeogromne. Można uprawiać je w domach, ogrodach, na tarasach i balkonach. Sprawdzą się na rabatach i w podwieszanych kwietnikach. Żywe kolory i wielość gatunków sprawia, że z pelargonii można tworzyć piękne kompozycje dekoracyjne i aranżacje.
Jak dbać o pelargonie? Poradnik w pigułce
- Regularnie odrywaj suche liście i kwiaty w czasie kwitnienia.
- Systematycznie podlewaj pelargonię.
- Obserwuj liście i pędy pelargonii.
- Pamiętaj o dokarmianiu rośliny przynajmniej 2 razy w miesiącu, wiosną i latem.
- Przenieś pelargonię w miejsce zimowania już jesienią, przed pierwszymi przymrozkami.
Pelargonia – podsumowanie
Pelargonie polecamy nie tylko miłośnikom roślin kwitnących, ale również tym, którzy pragną ozdobić swój taras lub balkon, ale nie mają dużego doświadczenia w kwestii pielęgnowania roślin. Ogromną zaletą pelargonii jest długość kwitnienia i tolerancja względem błędów pielęgnacyjnych. Zdrowe i przezimowane w odpowiednich warunkach pelargonie mogą być ozdobą tarasu lub balkonu przez kolejny rok. Niestety choroby pelargonii zdarzają się dosyć często, dlatego powinieneś bacznie obserwować swoje rośliny i zawczasu podjąć odpowiednie kroki.