Jeśli poszukujesz kwiatów doniczkowych, które nie są wymagające w uprawie, a mogą być prawdziwą ozdobą twojego mieszkania, wybierz kliwię. Ta egzotyczna roślina kwitnie zazwyczaj na przełomie lutego i marca, prezentując swoje piękne, kielichowate kwiaty o słodkim zapachu. Jeśli chcesz cieszyć oczy jej niepowtarzalnym urokiem, wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Sprawdź, jakich warunków uprawy wymaga kliwia.
Zapamiętaj!
- Kliwia nie potrzebuje wiele, aby zaprezentować swoje wdzięki ️
- Preferuje lekką, przepuszczalną glebę o obojętnym odczynie
- Nie lubi częstego przestawiania – od razu znajdź dla niej dobre, jasne miejsce
- Podlewaj umiarkowanie. Kliwia lepiej znosi przesuszenie niż przelanie
- W okresie wegetacyjnym nawoź ją biohumusem lub nawozem dla roślin kwitnących
- To roślina trująca dla zwierząt i ludzi ⚠️
Kliwia pomarańczowa – o czym musisz pamiętać?
Choć kliwia nie jest zbyt wymagająca, musisz pamiętać o kilku najważniejszych zasadach jej uprawy. Przede wszystkim znajdź miejsce, w którym postawisz doniczkę i nie przestawiaj rośliny zbyt często. Temperatura pokojowa jest dla kliwii odpowiednia w okresie jej kwitnienia, czyli wiosną. W okresie spoczynku należy umieścić ją w chłodnym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Latem możesz wynieść kwiat na taras lub balkon i ustawić w zacienionym miejscu.
Przestawiając doniczkę z kliwią, ustawiaj ją zawsze tą samą stroną w kierunku słońca. Pamiętaj także, że ten pomarańczowy kwiat doniczkowy nie lubi dużych i pojemnych donic, dlatego lepiej wybierz niewielki pojemnik. Musisz również zwrócić uwagę na częstotliwość i intensywność podlewania. Kliwia nie lubi nadmiaru wody, zatem lepiej ją czasem przesuszyć niż przelać. W okresie od października do lutego ogranicz podlewanie do minimum.
Kliwia – kwiat z niewielkimi wymaganiami
Kliwia preferuje podłoże o odczynie obojętnym (pH 6,5–7). Wybierz glebę lekką i przepuszczalną. Najlepsza będzie ziemia kwiatowa z dodatkiem kompostu oraz piasku. Przesadzaj roślinę co 2–3 lata, gdy zauważysz, że doniczka jest już za mała. Podczas tej czynności pamiętaj również o zmianie podłoża na świeże i bogate w składniki odżywcze.
Roślinę warto regularnie nawozić, głównie w okresie wegetacji. Możesz wybrać biohumus lub specjalne nawozy przeznaczone dla roślin pokojowych, kwitnących. Zakurzone liście przecieraj mokrą szmatką, ale nie nabłyszczaj ich. Pamiętaj również o obcinaniu złamanych i uszkodzonych liści. Nigdy nie stawiaj kliwii w pobliżu ognia.
Kliwia pomarańczowa – choroby rośliny
Kliwię atakują wełnowce i tarczniki, które zagnieżdżają się między podstawami liści. Najczęściej powodem jest ustawienie rośliny w zbyt ciepłym miejscu podczas okresu zimowania. Sposobem na pozbycie się szkodników są preparaty doglebowe lub przeznaczone do oprysków.
Dlaczego kliwia nie kwitnie?
Błędy pielęgnacyjne mogą spowodować, iż kwiat przestanie rosnąć, kwitnąć, a nawet zacznie usychać. Na co zwrócić uwagę? Co powinno zaniepokoić hodowcę? Oto odpowiedzi na pytanie, dlaczego kliwia nie kwitnie;
- kliwia nie kwitnie, a liście słabną – przestaw roślinę w chłodniejsze miejsce, prawdopodobnie wybrałeś dla niej stanowisko o zbyt wysokiej temperaturze;
- liście kliwii usychają – za mało podlewasz swój kwiat, zadbaj o odpowiednie nawilżenie podłoża, zraszaj liście;
- roślina nie rośnie – znajdź dla niej cieplejsze stanowisko, stoi w zbyt chłodnym miejscu;
- kliwia ma mało kwiatów, a liście nie są intensywnie zielone – zastosuj nawóz, roślina potrzebuje składników odżywczych;
- roślina zaczyna gnić – przesadzasz z podlewaniem, dlatego podsusz ziemię i ogranicz ilość wody.
Jeśli pomimo tego nie wiesz, dlaczego kliwia nie kwitnie, zasięgnij porady doświadczonego ogrodnika.
Kliwia – odmiany
Kliwia pomarańczowa nazywana jest również kliwią cynobrową (Clivia miniata). To najbardziej znana i najczęściej uprawiana odmiana. Pozostałe odmiany kliwii to:
- Clivia strata – charakteryzują ją żółto-zielone paskowane liście;
- Clivia variegata – liście rośliny mają jasne przebarwienia;
- Clivia miniata citrina – roślina ma biało-żółte kwiaty;
- Clivia nobilis – ma opadające kwiaty w kształcie kielichów, o łososiowej barwie.
Jak rozmnażać kliwię?
Najlepszym sposobem rozmnażania tego pomarańczowego kwiatu doniczkowego jest podział młodych odrostów. Aby zabieg się udał, należy bardzo delikatnie oddzielić odrost wraz z korzeniami (najlepiej, by miał przynajmniej 4 listki) i przesadzić do nowej doniczki.
Możliwe jest również rozmnażanie z nasion. Jest to jednak procedura, do której niezbędne są pewne umiejętności. Pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero po kilku latach (3–6). Nasiona należy zebrać, gdy kwiaty przekwitną. Ich pozostawienie może jednak osłabić roślinę, co będzie skutkować przerwą w kwitnieniu.
Kliwia – co warto wiedzieć o roślinie?
Kliwia, choć piękna, jest rośliną trującą. Nie jest polecana do domów z małymi dziećmi czy zwierzakami. Spożycie liści grozi zatruciem, a zjedzenie większej ilości – nawet śmiercią. Szczególnie niebezpieczne są ich dolne części.
Za kliwię trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Najlepiej kupować roślinę w kwiaciarni, dzięki czemu można mieć pewność, że będzie zdrowa. Warto wybrać odmianę kliwii przed kwitnieniem. Nie należy kupować roślin, które przekwitły, mają uszkodzone liście lub jakiekolwiek niepokojące zmiany, mogące świadczyć o chorobie. Kliwia jest długowieczna, a odpowiednio pielęgnowana będzie piękną ozdobą domu.