Cypryśnik błotny to roślina, którą bez problemu uda się kupić w sklepie ogrodniczym. Jest wolno rosnącym uroczym drzewem o charakterystycznym rozszerzonym u nasady pniu, zwężającym się ku górze, mającym bardzo ciekawe ułożenie gałęzi.
Cypryśnik błotny pochodzi z Ameryki Północnej, a w Europie pojawił się w 1640, gdzie sprowadzono go dla celów ozdobnych. Znakomicie sprawdzi się w ogrodach do uprawy amatorskiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest jego charakterystyka i wymagania dotyczące uprawy, przeczytaj ten artykuł.
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – charakterystyka
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) zaliczany jest do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae), ciekawostką jest, że jeszcze nie tak dawno zaliczano go do rodziny cypryśnikowatych (Taxodiaceae). Rośliny te rozpowszechnione są na całym świecie, niemniej cypryśnik błotny pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta bagna oraz tereny zalewowe wokół rzek.
Cypryśnik błotny jest drzewem dorastającym do 25 m wysokości, ale w naturalnym siedlisku może osiągnąć nawet 40 m wysokości. Drzewo ma cienką i spękaną korę wybarwiającą się na czerwonobrązowy kolor, natomiast jego korona układa się w stożek. Jego igły są miękkie i krótkie, w kolorze jasnozielonym skrętoległe i położone na pędzie. Jesienią igły zmieniają swój kolor na rudy lub brązowy odcień i opadają pojedynczo. Kuliste szyszki cypryśnika na początku są zielone, z czasem zaś wybarwiają się na odcień brązu, by w końcu rozpaść się na łuski. Jego nasiona są dość duże i nieoskrzydlone w nieregularnym kształcie. Korzenie zbudowane są z luźnej tkanki (szczególnie w roślinie rosnącej na podmokłym terenie). To pneumatofory (korzenie oddechowe) wyrastające ponad powierzchnię gleby lub wody w odległości nawet do kilkunastu metrów od pnia. Na korzeniach widoczne są zgrubienia nawet do 1 metra wysokości. System korzeniowy układa się zmiennie, a wszystko zależy, na jakim podłożu roślina jest posadzona.
Taxodium distichum – wymagania i uprawa
Zanim posadzisz roślinę jakąkolwiek, należy zapoznać się z jej wymaganiami, a cyprysik błotny najlepiej czuje się w glebie żyznej i stosownie wilgotnej, można go przelewać wodą i absolutnie mu to nie przeszkadza. Wszak w naturze uwielbia miejsca podmokłe, występuje nawet na bagnach, nie przepada zaś za kwaśnymi i torfowymi glebami. Jeśli chodzi o stanowisko, w jakim powinno się go posadzić, polecane do sadzenia jest miejsce osłonięte od wiatru i nasłonecznione.
Dorosła roślina jest mrozoodporna, musisz jednak pamiętać, że sadzonki trzeba na zimę zabezpieczyć przed mrozem. Grunt możemy przykryć korą oraz gałązkami, natomiast samo drzewo owinąć choćby agrowłókniną. Starsze rośliny są bardziej mrozoodporne. Konieczne jest dopilnowanie, by drzewo miało cały czas wilgotne podłoże.
Nawożenie cypryśnika błotnego
Roślinę powinno się nawozić dwa razy podczas sezonu. Powinno się stosować preparaty dedykowane roślinom iglastym, czyli dla roślin kwasolubnych. Można także wykorzystać nawozy do hortensji i rododendronów, ale tylko te z dopiskiem „dla roślin kwasolubnych”. W nawożeniu pomoże siarczan amonu, nawożenie ekologiczne, nawozy o przedłużonym działaniu i nawozy fizjologicznie kwaśne.
Odmiana miniaturowa Pevé Minaret
Wyselekcjonowana spośród siewek cypryśnika błotnego przez Holendra Pieta Vergeldta w 1990 roku odmiana Pevé Minaret jest wolno rosnącym drzewem miniaturowym, przez 10 lat osiąga 80 cm średnicy oraz 1,2 m wysokości. Poleca się je sadzić w okolicach oczek wodnych, basenów, cieków wodnych lub na podmokłych łąkach, trawnikach i terenach okresowo zalewanych.
Inne odmiany to:
- Cascade Falls;
- Secrets;
- Pendula;
- Little leaf;
- Cave hill;
- Pendulum Novum.
Ceny cypryśników
Ceny cypryśników uzależnione są od wielu czynników. Największy wpływ ma wielkość sadzonki, ale także cena zależna jest od producenta oraz miejsca zakupu. Rośliny można kupić w szkółkach stacjonarnie, ale także przez internet. Jeśli kupuje się przez internet, ma się na pewno większy wybór cen, niemniej nie widzi się „na żywo” rośliny i finalnie może nam się konkretna sadzonka nie podobać. Każda z odmian cypryśników ma inną cenę, a to już najpewniej zależy od możliwości uprawy, popytu i mody.
Cypryśnik błotny to drzewo, które nie tylko widoczne jest w ogrodach. Poprzez swoje korzenie powietrzne chętnie obsadza się nimi parki, w których pięknie się prezentują. Stożkowa korona drzew, ciekawie układające się gałęzie i pneumatofory czynią magiczny widok, a takie miejsca chętnie są odwiedzane przez turystów.