Araukaria wyniosła jest rośliną, która może być zarówno ozdobą wnętrz, jak i ogrodów. Rośnie powoli i nie rozrasta się do wielkich rozmiarów. Dowiedz się więcej.
Roślina, jaką jest araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) pochodzi z wyspy Norfolk, znajdującej się na Morzu Fidżi. To jedna z niewielu roślin iglastych, które można uprawiać w domu. Bardzo ciekawy jest fakt, że araukaria znacznie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Dzięki temu powietrze jest ujemnie jonizowane, co bardzo dobrze wpływa na organizm. Sprawdź, jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować to drzewo iglaste.
Jak wygląda araukaria wyniosła?
Araukaria wyniosła w naturalnych warunkach może osiągnąć niezwykle imponującą wysokość, czyli dorasta do około 60 m. W uprawie doniczkowej wynosi znacznie mniej, czyli około 1,5 m wysokości. Jej korona jest rozłożysta i regularna. Igiełkowate liście są krótkie oraz ułożone są na pędzie skrętolegle. Charakteryzuje je to, że są sztywne, a zarazem miękkie, a także ściśle przylegają do siebie. Pojawiające się tylko w naturalnym środowisku szyszki są jajowate, kolczaste i jasnobrązowe.
Araukaria wyniosła – wymagania i uprawa
Przede wszystkim araukaria wyniosła potrzebuje sporo miejsca, dlatego najlepiej, żeby stała samotnie. Odpowiednie będzie lekko zacienione miejsce, które będzie oddalone od okna. Idealnie się sprawdzi południowo-wschodnia wystawa, a latem balkon wówczas, jeśli jest on zacieniony. Zbyt duże narażenie na promienie słoneczne mogłoby spowodować wyschnięcie igieł, a nawet całej rośliny. W sezonie wegetacyjnym wystarczy temperatura pokojowa, natomiast podczas zimy, gdzie roślina ta przechodzi w okres spoczynku, warto jej zapewnić 5-10 °C.
Jakie warunki należy zapewnić araukarii?
Aby doniczka, gdzie znajduje się ten piękny iglak, jakim jest araukaria wyniosła, należy zapewnić jej pewne warunki.
Są to:
- gleba żyzna, torfowa;
- podłoże umiarkowanie wilgotne;
- odczyn pH ziemi powinien być lekko kwaśny;
- półcień.
Pielęgnacja araukarii
Roślina ta, choć wygląda dość niepozornie, to ma sporo wymagań dotyczących jej pielęgnacji. Mimo wszystko warto uprawiać ją w domu, dzięki właściwościom oczyszczającym powietrze. Nie tylko konieczne tu będzie podlewanie i podcinanie, ale również zraszanie, nawożenie oraz przesadzanie.
Podlewanie
W przypadku araukarii konieczne jest regularne i obfite podlewanie. Podczas cieplejszych miesięcy, czyli od marca do września należy to robić co najmniej 2 razy w tygodniu, a zimą może to być raz w tygodniu. Przesuszenie jest niedopuszczalne, ponieważ spowoduje żółknięcie lub brązowienie igieł. Konieczne jest, aby doniczka, w której znajduje się araukaria wyniosła, miała drenaż, dzięki czemu nie zwiędnie ona nagle, jak miałoby to miejsce przy braku odpływu wody (zgnilizna korzeni). Bardzo istotne jest to, jaka jest woda przeznaczona do podlewania tej rośliny. Musi być ona pozbawiona wapnia.
Podcinanie
Przy użyciu sekatora powinno się regularnie usuwać starzejące się gałązki. Należy to zrobić następująco:
- Odcinanie suchej gałązki tuż przy łodydze.
- Zatamowanie wycieku żywicy za pomocą wacika z wazeliną.
- Zabezpieczenie miejsca cięcia maścią ogrodniczą w celu zapobiegnięcia powstania infekcji grzybiczej.
Zraszanie
Wymagana w przypadku araukarii wysoka wilgotność powietrza, powoduje niekiedy konieczność zamontowania nawilżacza. Zraszanie pomoże zachować odpowiednią wilgotność. A jak to robić? W pierwszej kolejności należy przygotować wodę o temperaturze pokojowej, odstaną i miękką. Latem zrasza się tę roślinę iglastą co najmniej 2 razy w tygodniu, a zimą w raz na tydzień. Szczególnie ten zabieg pielęgnacyjny jest istotny podczas zimowych dni. Ogrzewanie pomieszczeń wysusza bardzo powietrze, co w przypadku braku odpowiedniej wilgotności mogłoby spowodować atak szkodników lub żółknięcie i opadanie igieł.
Nawożenie
Tę bardzo ważną czynność w przypadku araukarii wysokiej wykonuje się od maja do września. Odpowiedni będzie nawóz do iglaków lub do rododendronów. Powinno się rozcieńczać go w miękkiej wodzie, stosując połowę zalecanej dawki.
Przesadzanie
Młode rośliny przesadza się co 2-3 lata do nowej ziemi i doniczki. Ważne, aby zachować tę samą głębokość osadzenia w ziemi, jak miało to miejsce w poprzedniej donicy. Po osiągnięciu 1 m wysokości araukarii się już nie przesadza, a jedynie wymienia się wierzchnią warstwę podłoża. Należy pamiętać, że tę roślinę przesadza się jedynie w sierpniu.