Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) to roślina, która występuje w bardzo wielu odmianach. Doskonale sprawdza się w nasadzeniach ogrodowych. Sprawdź, jakie są jej wymagania i gdzie będzie prezentowała się najlepiej.
Jałowiec chiński to iglaste drzewo lub krzew o stosunkowo niskich wymaganiach. Poradzą sobie z nim nawet początkujący ogrodnicy. Iglaki te mają bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdzają się jako rośliny okrywowe, żywopłoty, a w odmianach kolumnowych mogą okalać alejki i szpalery. Gatunki karłowate chętnie uprawiane są w słoikach. Dowiedz się wszystkiego o tych ciekawych roślinach.
Jak wygląda jałowiec chiński?
Juniperus chinensis to drzewo, które może osiągać nawet 25 m wysokości. W hodowlach znajdziesz jednak najczęściej dużo niższe egzemplarze o wysokości od kilkudziesięciu centymetrów do 10 metrów. W zależności od odmiany są to rośliny o płożącym lub kolumnowym pokroju.
Kolor igieł jest niebieskozielony, zimą natomiast przebarwia się na srebrzystoszary. Na końcach pędów można zauważyć kwiatostany, z których wyrastają szyszkojagody. Igły młodego jałowca kłują. Na gałązkach starszych roślin znajdują się natomiast tępo zakończone łuski.
Jałowiec chiński charakteryzuje się bardzo specyficznym zapachem, który z reguły budzi pozytywne odczucia. W jego koronie chętnie gniazdują ptaki różnych gatunków.
Jałowiec chiński – zasady sadzenia i uprawy
Jałowiec chiński jest rośliną o stosunkowo niskich wymaganiach. Do prawidłowego wzrostu trzeba jednak zapewnić mu stanowisko słoneczne o piaszczystej i lekko kwaśnej glebie. Odpowiednie będzie pH 5,5–7,0.
Jak sadzić jałowca chińskiego?
Sadzonki chińskich jałowców najczęściej sprzedawane są w doniczkach. Możesz z powodzeniem sadzić je przez cały rok, przy odpowiednich warunkach pogodowych. Kiedy wybierzesz już odpowiednie miejsce w ogrodzie, usuń z niego chwasty i spulchnij ziemię. Następnie konieczne będzie wykopanie dołka (oddzielnego na każdą sadzonkę). Powinien on być dwa razy szerszy i głębszy od bryły korzeniowej.
Gleba nie powinna być ani zbyt sucha, ani nadmiernie zbita. W tym drugim przypadku możesz wymieszać ją z piaskiem. Jeśli jednak ziemia jest sucha, dodaj do niej odrobinę torfu lub kompostu. Po umieszczeniu systemu korzeniowego w ziemi i zasypaniu dołka roślinę należy obficie podlać. Na samym końcu dobrze wykonać ściółkowanie gleby. Możesz, na przykład, wokół świeżo zasadzonego iglaka porozrzucać korę, która uniemożliwi przyrost chwastów.
Juniperus chinensis – jak dbać o rosnące iglaki?
Regularne podlewanie Juniperus chinensis nie jest konieczne. Roślina ta jest stosunkowo odporna na suszę. Trzeba jednak zapewnić jej większy dostęp do wody podczas bezśnieżnych zim. W ten sposób unikniesz tak zwanej suszy fizjologicznej.
Możesz z powodzeniem zastosować zwykły nawóz do iglaków. Zapewni on wszystkie mikro i makroelementy, które pozwolą roślinie na lepszy wzrost i intensywniejsze wybarwienie. Jałowiec chiński to roślina mrozoodporna. Znosi nawet bardzo trudne zimy i nie trzeba zabezpieczać jej przed chłodem. Wyjątek stanowią karłowate jałowce doniczkowe i odmiany „Variegata” i „Stricta”, które są nieco mniej odporne na mróz. One również poradzą sobie jednak w naszym rodzimym klimacie.
Jak przycinać jałowce chińskie?
Młode jałowce chińskie bardzo dobrze znoszą cięcie. Możesz formować je dowolnie. Starsze rośliny są już nieco mniej zdolne do regeneracji, dlatego zaleca się zaprzestanie ich przycinania albo robienie tego bardzo delikatnie. Pamiętaj, że przycięte pędy muszą mieć szansę na regenerację przed nadejściem mrozów. Właśnie dlatego roślinę przycinaj wyłącznie wiosną i w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia.
Najczęstsze szkodniki jałowców chińskich
Najczęstsze szkodniki nawiedzające te krzewy i drzewa to mszyce i tarcznik jałowcowiec. Żeby zapobiec ich inwazji, wiosną warto dokonać oprysków preparatami olejowymi. Jałowiec chiński może również cierpieć na choroby takie jak osutka, zamieranie pędów czy fytoftoroza.
Jałowiec chiński może być prawdziwą ozdobą przydomowego ogrodu. Liczne odmiany i duża odporność sprawiają, że będzie to idealna roślina dla początkujących.