Abies alba, czyli roślina znana również jako jodła zwyczajna, pospolita lub biała, to iglaste drzewo należące do rodziny sosnowatych. Rośnie dziko na terenie południowej i wschodniej Europy. Wrażliwość na ujemne temperatury sprawia, że drzewo nie występuje w północnych częściach Starego Kontynentu. Jodła pospolita charakteryzuje się ciekawym, stożkowatym pokrojem. Należy do drzew bardzo wysokich – może osiągać wysokość nawet 50 metrów. Czy jest wymagająca? Czym różnią się poszczególne odmiany? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy już teraz. Zapraszamy do lektury!
Jodła pospolita – szyszki i igły
Gęsto rozmieszczone na gałęziach płaskie igły jodły zwyczajnej są ciemnozielone. Mają około 2,5 cm długości. Walorem dekoracyjnym omawianego gatunku jodły są również duże szyszki. Z początku zielone, w czasie dojrzewania brązowieją.
Jodła pospolita – odmiany
Jodła biała występuje w kilku odmianach. Najpopularniejsze z nich to:
- ’Pendula’ – osiąga około 15 metrów wysokości, ma pokrój kolumnowy;
- ’Pyramidalis’ – odmiana o stożkowym pokroju, dorasta do 10 metrów;
- ’Brinar’ – niewielka, 3-metrowa jodła o stożkowym pokroju;
- ’Ibergeregg’ – wolno rosnąca odmiana, osiąga nieco ponad metr wysokości;
- ’Mladá Boleslav’ – drzewo o nieregularnym pokroju i metrowej wysokości.
Kiedy kwitnie jodła pospolita?
Kwitnienie jodły pospolitej przypada na kwiecień i maj. Wówczas na brzegach poszczególnych gałęzi pojawiają się liczne, jajowate kwiaty. Kwiaty męskie są żółte, a kwiaty żeńskie, czyli małe szyszki, w kolorze zielonym.
Jodła pospolita – wymagania
Jodła jest bardzo wymagająca pod względem stanowiska. Zanim kupisz drzewko i znajdziesz dla niego miejsce w swoim ogrodzie, zapoznaj się z informacjami z naszej tabeli.
stanowisko | słońce, półcień;młode drzewa najlepiej uprawiać w stanowisku zacienionym |
podłoże | żyzne, świeże, dobrze przepuszczalne |
odczyn gleby | lekko kwaśny, kwaśny |
wytrzymałość | wrażliwa na mrozy |
Jodła pospolita – uprawa
Wymagania jodły zwyczajnej w kwestii pielęgnacji nie są jednak tak wysokie. Wystarczy regularnie podlewać i nawozić drzewa. Niezbędne będzie również zimowanie. Oto garść wskazówek
Jodła pospolita – podlewanie i nawożenie
Jodła pospolita bardzo lubi, kiedy podłoże jest lekko wilgotne. Należy ją podlewać regularnie, w sposób umiarkowany. Szczególnie ważne jest podlewanie młodych drzew w czasie suszy.
Zapotrzebowanie jodły na składniki odżywcze jest umiarkowane. Wystarczy nawozić ją wiosną i jesienią. Najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne, np. kompost.
Jodła pospolita – przycinanie i rozmnażanie
Jodła zwyczajna naturalnie ma piękny pokrój, dlatego z reguły nie wymaga przycinania. Warto jednak usuwać chore i obumarłe gałęzie. Lekkie cięcie wiosenne można przeprowadzić dla zagęszczenia.
Jodłę pospolitą rozmnaża się przez nasiona zebrane pod koniec lata. Przed umieszczeniem w podłożu należy je moczyć. Niestety, rozmnażanie jodły nie jest łatwym zadaniem, ponieważ sadzonki są bardzo wrażliwe.
Jodła pospolita – sadzenie i zimowanie
Najlepszy czas na sadzenie jodły pospolitej to wiosna i jesień. Sadzonki kupione w donicach, które są odpowiednio ukorzenione, można sadzić przez cały rok. Młode drzewka po zasadzeniu należy obficie podlewać.
Jak wygląda zimowanie? Najbardziej podatne na działanie niskich temperatur są młode jodły, dlatego najlepiej okrywać je agrowłókniną przed nadejściem mrozów.
Jodła pospolita – choroby
Jodła pospolita jest narażona na ataki szkodników, w szczególności mszyc. Największym zagrożeniem jest jednak rdza jodły – choroba wywołana przez grzyby. Późnymi objawami infekcji są deformacja i brązowienie drzewa, które staje się podatne na zakażenia innymi patogenami. Porażone gałęzie należy usunąć i zastosować oprysk.
Jodła pospolita – zastosowanie
Jodła pospolita to piękne drzewo iglaste, które świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Dobrze prezentuje się w otoczeniu innych drzew, szczególnie tych spotykanych w lasach. Jodłę można uprawiać pojedynczo i w grupach. Omawiany gatunek to również jedno z najpopularniejszych drzew wykorzystywanych jako choinka bożonarodzeniowa. Co ciekawe, ma także właściwości lecznicze. Ze względu na zawartość olejków eterycznych jodła zwyczajna wykorzystywana jest w przemyśle perfumeryjnym.
Jodła pospolita – cena
Sadzonki jodły pospolitej kosztują zazwyczaj od 20 do 50 zł. Najciekawsze odmiany tego drzewa będą oczywiście droższe. W sprzedaży dostępne są również nasiona jodły pospolitej, za które trzeba zapłacić kilka złotych.
Opisane w tekście okazałe drzewo iglaste zachwyca intensywnością koloru i pokrojem. To właśnie wyjątkowy wygląd odpowiada za popularność rośliny w polskich ogrodach. Niestety, chcąc uprawiać jodłę pospolitą, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Młode sadzonki wymagają troski, a starsze rośliny trzeba obserwować pod kątem występowania chorób czy szkodników. Jeśli uwzględnisz wymagania i naturalne warunki, w jakich występuje to drzewo, masz dużą szansę, że uprawa jodły zakończy się sukcesem.