Wszechstronność bylin okrywowych sprawia, że są one chętnie wybierane do mniejszych i większych ogrodów. Mogą zastąpić trawnik, rosnąć wzdłuż granic posesji, w cieniu budynku, pod koronami drzew, wokół rabaty i po obu stronach chodnika. Często porastają skarpy, rowy melioracyjne i skalniaki. Znajdź wśród naszych podpowiedzi rośliny płożące, które upiększą twój ogród.
Zapamiętaj!
- Rośliny płożące zwane są też roślinami okrywowymi lub zadarniającymi
- Można je posadzić zamiast trawy – są mniej wymagające i łatwo je dopasować do gleby i nasłonecznienia
- Na słońce najlepiej nadają się bodziszki, dzwonki, floksy i goździki, a także krzewy – jałowiec i trzmielina
- Zimozielone rośliny okrywowe to np. iglaki, turzyce i irga
- Pod drzewami i w cieniu budynków dobrze czują się cieniolubne byliny takie jak bluszcz, barwinek i kopytnik
- Trawnik zastąpią byliny i krzewy odporne na deptanie, np. tojeść rozesłana, koniczyna i bluszczyk kurdybanek
Rośliny płożące na skalniaki i obwódki
Zwykle dobór roślin na dobrze nasłonecznione miejsca nie jest zbyt trudny. Wiele gatunków do wzrostu i rozwoju potrzebuje światła słonecznego. Podobnie jest w przypadku roślin płożących na skarpie. Drzewa i krzewy, a także byliny okrywowe dobrze rosną na jasnych stanowiskach.
Wśród bylin okrywowych na słońce niezwykle dekoracyjnie prezentują się liczne gatunki i odmiany bodziszka, a także dzwonki, floksy i goździki. Będą się dobrze czuć na skalniakach z rogownicami i rozchodnikami. Szybko się rozrastają się na boki i tworzą zwarte poduchy obsypane w sezonie dużą ilością kolorowych kwiatów. Niskie krzewinki można sadzić po bokach ścieżek i schodów.
Krzewy na słoneczne stanowiska
Na stanowiska słoneczne można wybrać krzewy o pokroju płożącym, jak iglaki, np. jałowiec lub trzmielinę Fortune’a, która w słońcu bardzo ładnie się wybarwia. Można założyć, że większość odmian o barwnych liściach z jasnym rysunkiem będzie mieć wyraziste kolory, gdy posadzisz je w słońcu. Te same rośliny sadzone w cieniu mogą wytwarzać mniej kolorowe liście. Czasami ich powierzchnia może mieć jednolitą barwę. Wynika to z obecności chlorofilu, który w warunkach zmniejszonego oświetlenia musi być skoncentrowany w liściach.
Zimozielone rośliny płożące na rabaty i do obsadzania skarp
Większe posesje często zdobią iglaki o pokroju płożącym. Te zimozielone rośliny są typowym widokiem na obrzeżach działki i trawnika. Warto jednak poszukać alternatywy w postaci krzewów liściastych. Irga wytwarza ciemne skórzaste liście po obu bokach zdrewniałych pędów. Jest dobra do obsadzania skarp i obrzeży działek. Późną wiosną wytwarza jasne kwiaty, a potem pojawiają się na niej atrakcyjne czerwone owoce. Mogą pozostać na pędach aż do zimy, urozmaicając ogrodowy pejzaż.
Uwaga ⚠️
Żywoczerwone owoce irgi są piękne, ale trujące. Zawierają cyjanowodór, który może wywołać objawy zatrucia już po spożyciu 10 owoców. Jeśli wypuszczasz do ogrodu zwierzęta, nie polecamy uprawy tej rośliny. Zamiast niej może Cię zainteresować komosa rózgowa, która wytwarza jadalne owoce.
Byliny szybko rosnące do cienia
Jeśli szukasz roślin płożących zadarniających, które będą dobrze rosły w cieniu budynku lub pod koroną drzew, wybierz bluszcz pospolity lub barwinek. Oba te gatunki tworzą zwarte kobierce, latem pokrywają się atrakcyjnymi kwiatami, a zimą i wczesną wiosną prezentują swoje zimozielone liście. Jeśli wybierzesz pnącza, możesz poprowadzić roślinę tak, aby pokryła dużą powierzchnię przy jednoczesnym sadzeniu mniejszej liczby sadzonek.
Doskonałym przykładem byliny rosnącej w cieniu jest też kopytnik ozdobny z liści. Hosta, pluskwica i brunera wypuszczają duże i mięsiste liście, które nie wymagają światła do wegetacji. Szybko rozrastają się, tworząc kępy zieleni. Oryginalną ozdobą będzie też miodunka plamista o ciekawie wyglądających liściach. Popularny chwast, podagrycznik, może też z powodzeniem pełnić funkcję mało wymagającej rośliny okrywowej do cienia.
Byliny okrywowe zamiast trawnika – rośliny odporne na deptanie
Tradycyjne trawniki mają bardzo wielu zwolenników. Wymagają jednak mnóstwo czasu i pracy włożonej w to, aby źdźbła były równo przystrzyżone i odżywione. Glebę trzeba wertykulować, aby rozluźnić darń. Trawa musi być regularnie podlewana, nawożona i koszona. Zastosowanie roślin płożących zamiast trawnika wydaje się kuszącą alternatywą. Byliny nie wymagają tyle troski, dobrze rosną i tworzą zwartą warstwę, na której nie rosną chwasty.
Zamiana trawnika na rośliny wieloletnie to też dobry sposób na zadarnienie trudnych miejsc jak stanowiska zacienione oraz znajdujące się w pełnym słońcu. Murawę mogą też zastąpić krzewy płożące, takie jak tojeść rozesłana, jałowiec płożący, dziurawiec kielichowaty i runianka japońska.
Kwitnące wieloletnie rośliny płożące do ogrodu
Barwinek pospolity, który warto posadzić w ogrodzie w półcieniu, ma długi okres kwitnienia. Jest to niewysoka krzewinka, która ma ciemnozielone liście. Pozostają one na pędach również zimą. Dorastająca do 20 cm wysokości runianka japońska jest również ozdobna z liści przez cały rok, a wczesną wiosną wytwarza delikatne białe kwiaty. Jest to roślina okrywowa, która rozrasta się poprzez podziemne rozłogi. Bluszczyk kurdybanek kwitnie na fioletowo. Jego kwiaty są miododajne, podobnie jak kwiaty dąbrówki rozłogowej. Oba gatunki dobrze rosną na stanowisku półcienistym i cienistym.
Wybierz szybko rozrastające się rośliny płożące do ogrodu i ogranicz czas spędzany na pracach ogrodowych. Byliny okrywowe rozrastają się dość szybko i pokrywają większe przestrzenie przy mniejszym nakładzie pracy.
Najczęściej zadawane pytania
Co to znaczy roślina płożąca?
Płożyć się oznacza rosnąć w kierunku poziomym lub rozrastać się nisko przy ziemi. Rośliny płożące to takie, których pędy pokładają się lub pełzają. Ich gałązki wystarczy przygiąć do ziemi, aby się ukorzeniły.
Jakie rośliny na skarpę?
Oprócz wspomnianej już irgi i jałowca płożącego, na skarpy polecamy berberysy, róże okrywowe, pięciorniki krzewiaste, kosodrzewinę lub bodziszek czerwony. Wszystkie te rośliny poradzą sobie w lekko zacienionym, stromym miejscu.
Które byliny kwitną najdłużej?
Najdłużej kwitnące byliny to w większości te, które znamy z fioletowych i niebieskich barw: werbena patagońska, kocimiętka Fassena, lawenda, drakiew kaukaska, przetacznik kłosowy, szałwia omszona czy perowskia. Jeśli interesuje cię inny kolor, polecamy dzianwę trwałą (kwitnie przez całe lato na czerwono-żółto) i floksy (kwitną od lipca do października).
Co posadzić na brzegu stawu?
Jeśli szukasz roślin okrywowych, które sprawdzą się na brzegu stawu, oczywistym wyborem jest kaczeniec. Nie przekonują cię kobierce żółtych kwiatów? Wypróbuj krwawnicę lub turzycę muskegońską.
Czy można kosić barwinek?
Tak. Duże powierzchnie obsadzone barwinkiem można kosić kosiarką, ale nie trzeba tego robić tak często jak w przypadku trawnika.