Dawniej floks był popularną rośliną, która głównie kojarzyła się z ogrodami wiejskimi. Obecnie jednak znów jest ona w modzie – jednym z powodów zapewne jest to, że powstają coraz ciekawsze odmiany floksów, co umożliwia tworzenie wielu kompozycji zarówno jedno-, jak i wielogatunkowych. Floksy wyróżniające się intensywnym i promienistym kolorem mogą stanowić doskonałą ozdobę każdego ogrodu. Przeczytaj, czym dokładnie jest floks i jakie ma wymagania!
Skąd pochodzi i jak wygląda floks?
Floks, szeroko znany również pod nazwą płomyk, jest rośliną pochodzącą z wilgotnych lasów Ameryki Północnej. Dorasta średnio do 40–150 cm i ma wyprostowany pokrój. Wytwarza kępy, które osiągają około 1 m średnicy. Liście floksów są dość długie (na około 10 cm), zielone i lancetowate. Kwiaty natomiast rewelacyjnie pachną, są złożone z pięciu płatków, mają średnicę 2–3 cm i tworzą kuliste baldachy. Okres kwitnienia przypada na okres od czerwca do września.
Jakie są najpopularniejsze odmiany floksów?
Zanim zabierzesz się za uprawę floksa w swoim ogrodzie, to musisz wiedzieć, że istnieje wiele odmian tej rośliny. Do tych najbardziej znanych zalicza się:
- floks wiechowaty (Phlox paniculata) – zdecydowanie najpopularniejsza odmiana floksa, która jest najczęściej spotykana w wiejskich ogródkach. Płomyki wiechowate wyróżniają się pięknym zapachem i rewelacyjnymi kolorami kwiatów: różowy, biały i fioletowy;
- floks szydlasty (Phlox subulata) – jego kwiaty przybierają kolory białe, różowe i liliowe;
- floks rozłogowy (Phlox stolonifera) – cechuje się perfekcyjnie wyglądającymi kwiatami w odcieniu błękitnym, liliowym lub różowym;
- floks Douglasa (Phlox douglasii) – wytwarza zachwycające, promieniste kwiaty w kolorach różu, bieli i karminu.
Jakie wymagania glebowe ma floks?
Floks to roślina, która preferuje glebę wilgotną, żyzną, przepuszczalną, próchniczą oraz wyróżniającą się odczynem obojętnym do lekko kwaśnego. Szczególnie ważne jest także stanowisko – floksy najlepiej rosną w słonecznych i częściowo zacienionych miejscach. Istotne jest również to, aby zapewnić im ochronę przed wiatrem, zwłaszcza jeśli masz w planach uprawiać najwyższe odmiany.
Sadzenie floksów w ogrodzie
Najczęściej uprawia się niskie płożące floksy w postaci gotowych sadzonek. Te bez problemu kupisz w każdym centrum ogrodniczym. Sadzenie bylin rozpoczyna się od właściwego przygotowania podłoża – należy tego dokonać jesienią. Przekop rabatę, a następnie rozrzuć na niej próchnicę (może to być też kompost lub torf). Kolejnym krokiem powinno być udeptanie i dodanie wolno działającego nawozu granulowanego. Później wystarczy, że wyrównasz ziemię. Gdy nastąpi okres wegetacji, dokładnie odchwaszczaj rabatę.
Kiedy i jak sadzić floksy?
Najlepszym okresem na sadzenie floksów jest wiosna. Zadbaj o to, aby rośliny znajdowały się w odległości 30 x 40 cm od siebie. Wykop dołek (około dwa razy większy od bryły korzeniowej) i ułóż na dnie drenaż. Ostatnim krokiem powinno być ubicie ziemi rękoma i wykonanie dołka wokół byliny, w którym będzie mogła się zbierać woda z podlewania.
Jakiej pielęgnacji wymaga floks?
Floks to roślina, która zakwita w lecie, dlatego koniecznie musisz dbać o jej regularne nawadnianie, aby nie dopuścić do przeschnięcia. Zaleca się, aby w sezonie wegetacyjnym podlewać sadzonki raz w tygodniu, a gdy panują upały – wskazane jest nawet dwukrotne nawadnianie. Ważne jest także nawożenie floksów – zarówno wieloletnich, jak i jednorocznych. Umożliwia to uzyskanie obfitszego kwitnienia. Wybieraj w tym celu nawozy do bylin rabatowych. Niezbędne jest też przycinanie floksów, gdy one przekwitną. Wtedy powinieneś przyciąć łodygi nad kwiatostanem, dzięki czemu bylina będzie pobudzona do ponownego zakwitnięcia.
Jak wygląda rozmnażanie floksów?
Rozmnażanie floksów możliwe jest na kilka sposobów – poprzez podział roślin, sadzonki korzeniowe i pędowe oraz z nasion. Najczęściej wybieraną i jednocześnie najłatwiejszą metodą jest rozmnażanie poprzez podział roślin, które wykonuje się na jesieni lub na wiosnę. Warto też podkreślić, że rozmnażanie z nasion jest najtrudniejszym zadaniem i z pewnością nie poradzą sobie z nim amatorzy.
Czy floks jest narażony na choroby i szkodniki?
Floksy mają dość dobrą odporność na choroby i szkodniki, lecz czasem niestety bywają przez nie atakowane. Największym zagrożeniem dla tych roślin jest przede wszystkim mączniak rzekomy. Objawem tej choroby jest przede wszystkim biały nalot na liściach floksów. Gdy go zauważysz, jak najszybciej pozbądź się zajętych przez grzyb fragmentów i spryskaj roślinę odpowiednim preparatem. Niebezpieczna bywa także szara pleśń, która atakuje płatki kwiatów płomyka i je niszczy przez szary nalot. Natomiast wśród szkodników atakujących tę roślinę trzeba wymienić nicienie.
Jakie zastosowanie znajdują floksy?
Nie bez powodu floks to roślina nazywana uniwersalną. Możesz ją uprawiać na zagonach, w doniczce, a nawet na kwiaty cięte! Z floksów bez problemu stworzysz wiele pięknych kompozycji. Warto, abyś rozważył zestawienie ich np. z liliami, krwawnikami, czy powojnikami.
Floks to bez wątpienia piękna i efektowna roślina, która może stanowić znakomity element ozdobny twojego ogrodu. Nie jest wymagająca, jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Dodatkowo masz do wyboru ponad 80 gatunków floksów, dlatego na pewno znajdziesz odpowiednie płomyki do swojego uroczego, zielonego zakątka!