Zapamiętaj!
- Gaura to wieloletnia roślina, która należy do rodziny wiesiołkowatych.
- Charakteryzuje się ulistnionymi od dołu pędami, wąskimi i lancetowatymi liśćmi oraz gronowym kwiatostanem.
- Kwitnie od lipca do października.
- Najbardziej popularne odmiany to 'Siskiyou Pink’, 'Passionate Pink’ i 'Dauphine’.
- Roślina potrzebuje ciepłego miejsca w słońcu i wilgotnego podłoża. Mrozoodporna jest tylko częściowo.
- Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, wystarczy dodatkowe nawadnianie w razie suszy, umiarkowane nawożenie i podlewanie oraz okrycie w razie siarczystych mrozów.
Gaura – charakterystyka
Gaura dorasta do wysokości 100 cm. Posiada pędy, które są od dołu ulistnione. Liście są wąskie i lancetowate, pokryte delikatnymi włoskami. Charakteryzuje je ząbkowany brzeg i długość od 1 do 9 cm, w zależności od odmiany. Liście niektórych odmian przebarwiają się na żółtoczerwoną barwę wraz z nadejściem jesieni. Wszystkie pędy zakończone są kwiatostanem typu gronowego. Jego długość może wynosić nawet do 80 cm. Ciekawostką jest fakt, że kwitnie od góry do dołu, a w jednym momencie otwartych może być tylko kilka kwiatów. Zwykle nie więcej niż dwa. Czas kwitnienia jest długi – zaczyna się w lipcu, a kończy w okolicach października.
Odmiany gaury
Jakie odmiany gaury są najbardziej popularne? Zdecydowanie bardzo znana jest wyhodowana 20 lat temu odmiana „Siskiyou Pink”. Posiada kwiaty o różowym kolorze i ciemnofioletowym zabarwieniu wewnątrz kwiatostanu. Inna kwitnąca na różowo gaura odmiany „Passionate Pink” charakteryzuje się bordowymi liśćmi. Jej wysokość może wynosić około 80 cm. Z kolei odmiana „Dauphine” jest ponad dwa razy wyższa. Może osiągać nawet 180 cm wysokości. Jej kwiaty początkowo są białe, a następnie ulegają przebarwieniu na różowo.
Jakie wymagania ma kwiat gaury?
Jeśli chodzi o wymagania glebowe, gaura najlepiej rośnie na podłożu umiarkowanie żyznym. Sadzonki poradzą sobie także na podłożu lekkim i piaszczystym. Na żyznej glebie roślina wymaga podparcia, ponieważ ze względu na dobre warunki, bardzo się rozrasta. Idealne stanowisko powinno być ciepłe i słoneczne, dobrze osłonięte od silnego wiatru. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, ale radzi sobie podczas typowej, polskiej zimy. W razie wystąpienia wyjątkowych mrozów warto okryć ją słomą lub agrowłókniną ogrodową. Podłoże pod uprawę gaury powinno być wilgotne. Jeśli jest bardziej suche, może to powodować mniejszą ilość kwiatów.
Uprawa gaury
Uprawa gaury nie jest specjalnie skomplikowana i poradzi sobie z nią każdy. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, wystarczy dodatkowe nawadnianie, jeśli latem wystąpią susze. Ważne jest w miarę żyzne, przepuszczalne podłoże i stanowisko z dobrym dostępem do światła. Nawożenie i podlewanie powinno być umiarkowane. Gaura tworzy palowy system korzeniowy, który jest długi i mocny. Dlatego nie lubi przesadzania. Najlepiej posadzić ją od razu w miejscu docelowym.
Gdzie sadzić gaurę?
Gaura sadzona jest przede wszystkim na rabatach. Zielone przez cały sezon liście sprawiają, że dobrze wygląda w każdym miejscu. W towarzystwie innych roślin ma czasami tendencję do przerostu i pokładania się, co nie wygląda korzystnie. Jednak można to wykorzystać i przewiesić gaurę przez murek lub rollborder. Gaura świetnie prezentuje się w naturalnych ogrodach w stylu boho. Doskonale komponuje się z innymi roślinami. Jej delikatne, barwne kwiaty przyciągają motyle.
Rośliniarskie porady
Niektóre niższe odmiany gaury, na przykład „Blaze”, można sadzić w donicach. Gaura zyskuje także popularność w różnych kompozycjach florystycznych.
Na jakie choroby narażona jest gaura?
Podatność na choroby to nie jest cecha charakterystyczna gaury. Niemniej jednak może pojawić się na niej rdza, mączniak prawdziwy lub septorioza liści, która ujawnia się w postaci niewielkich, czarnych plamek. Niebezpieczna może okazać się także zgnilizna korzeni. Występuje ona jednak tylko na podłożu o niewielkiej przepuszczalności. Jeśli chodzi o szkodniki, gaurę mogą zaatakować mszyce oraz mączliki. Jednak z powodzeniem można sobie z nimi poradzić, nawet z wykorzystaniem domowych sposobów.
Gaura to urocza, oryginalna roślina. Jeśli szukasz roślin obsypanej dużą ilością kwiatów kwitnących przez długi okres czasu, to nie może jej zabraknąć w twoim ogrodzie.
Często zadawane pytania
Czy gaurę się przycina?
Gaurę można przycinać, ale nie jest to konieczne. Przycinanie gaury może pomóc w utrzymaniu jej kształtu oraz pobudzić roślinę do wytworzenia nowych pędów i kwiatów. Przycinanie zaleca się przeprowadzać wczesną wiosną, usuwając zeszłoroczne pędy i suche liście. Można również delikatnie przycinać gaury w trakcie sezonu wegetacyjnego, aby usunąć przekwitłe kwiaty i wspomóc dalsze kwitnienie.
Co posadzić obok gaury?
Gaura dobrze komponuje się z innymi roślinami o podobnych wymaganiach glebowych, świetlnych i wodnych. Można ją sadzić obok takich roślin jak szałwia, lawenda, piwonie, rudbekie, floksy, echinacea, czy trawy ozdobne. Gaura dobrze wygląda również w towarzystwie bylin o kontrastujących kształtach i kolorach liści oraz kwiatów.
Czy gaura się rozsiewa?
Gaura może się rozsiewać, ale nie jest to roślina inwazyjna. Jeśli jednak zauważysz, że gaura zaczyna się rozprzestrzeniać na większym obszarze niż oczekiwano, można zebrać nasiona z przekwitniętych kwiatów przed ich rozsiewaniem lub usunąć młode rośliny, aby kontrolować ich rozprzestrzenianie się.