Gailardia (Gaillardia Aristata) to ozdobny kwiat ogrodowy. Możesz spotkać ją również pod nazwą dzianwa. Większość jej gatunków jest jednoroczna. Rozpoznasz ją po językowatych płatkach o intensywnym, jednolitym lub dwubarwnym kolorze. Jak troszczyć się o nią? Czy to roślina wieloletnia? Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej!
Zapamiętaj!
- Gailardia (Gaillardia Aristata) to ozdobny kwiat ogrodowy, pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej.
- Może być wieloletnia lub jednoroczna, a jej kwiaty mają od 8 do 20 cm średnicy i mogą mieć różne barwy.
- Najlepsze warunki do jej uprawy to słoneczne miejsce z przepuszczalnym, żyznym podłożem.
- Przycięcie przekwitniętych kwiatostanów chroni roślinę przed nadmiernym tworzeniem się nasion.
- Dzielenie skupisk co 3–4 lata odmłodzi roślinę i poprawi jej wygląd.
Charakterystyka gailardii
Gailardia ogrodowa to roślina ozdobna z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Posiada spore, kolorowe kwiaty, które przyciągają wzrok swoim zabarwieniem. Ich średnica to prawie 8 cm. Łodygi są twarde i długie, gęsto owłosione. Osiągają 30–80 cm wysokości. Dzieli się je na około 30 gatunków.
Gailardia: ciekawostka
W zależności od rodzaju kwiatu roślina może być wieloletnia lub jednoroczna. Najbardziej popularną odmianą jest gailardia oścista.
Kwitnienie
Kwiatostany mogą przybierać różne barwy. Środek kwiatu jest ciemny: purpurowo-brunatny. Płatki mają kształt lancetowaty, języczkowaty. Mogą przybierać kilka lub jedną barwę. Zewnętrzna część płatku jest jasna: żółta lub pomarańczowa, a od wewnątrz widać ciemne kolory: brązowy, bordowy, purpurowy, czerwony. W porze zakwitania należy zrobić podporę dla pędów, ponieważ wraz z rozrostem kwiatu, może się złamać lub wygiąć. Zakwita od czerwca do września lub października.
Odmiany
Gailardia posiada prawie 30 odmian. Każda z nich wyróżnia się ciekawym kolorem. Najciekawsze z nich to:
- „Bremen” oraz „Burgundia” – osiąga do 80 cm wysokości. Kwiaty są języczkowe, pojedyncze i rurkowe o czerwonym kolorze i żółtym, szerokim obrzeżem;
- „Sun Flare” – to odmiana karłowata, rośnie do 30 cm. Kwiaty języczkowate o trąbkowym kształcie. Jest dwubarwna: żółtoczerwona lub czerwono-brązowa;
- „Oranges and Lemons” – wysokość około 80 cm. Duże, pojedyncze kwiaty o trąbkowym kształcie. Jak sama nazwa mówi, jest koloru pomarańczowo-żółtego;
- „Mesa Peach” – wysoka na 50 cm. Posiada pojedyncze, języczkowe kwiatostany koloru żółto-pomarańczowego;
- „Mesa Red” – nie jest zbyt wysoka, osiąga do 50 cm. Kwiaty są pojedyncze i duże o barwie bordowej lub bordowo-czerwonej;
- gailardia nadobna – średniowysoka roślina. Kwiaty tworzą spore koszyczki. Występuje w kilku kolorach: żółtym, czerwonym, biało-czerwonym.
Uprawa
Gailardie nie są zbyt wymagające, dobrze radzą sobie w zróżnicowanym środowisku. Są wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Nie przeszkadza im deszcz, chłód czy silne słońce. To słoneczna roślina, najlepiej czuje się wystawiona na działanie słońca. Podłoże, na którym je posadzisz, powinno być przepuszczalne, żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Sprawdzi się tu mieszanka torfu.
Pielęgnacja
Gailardie nie znoszą przelewania i cienia. Posadzone w miejscu wietrznym, z małym dostępem światła lub jego brakiem, kwitną słabiej i gorzej się rozwijają. Nie podlewaj ich zbyt często, bo doprowadzisz do zgnicia bulwy w ziemi, a tym samym do zniszczenia rośliny. Nawóz powinien być wieloskładnikowy, taki który powoli uwalnia składniki odżywcze do podłoża.
Roślina pięknie wygląda latem, w swojej całej okazałości. Po przekwitnięciu traci swoje walory ozdobne. Liście stają się żółte, a pędy wiotczeją.
Kiedy ścinać rośliny?
Aby gailardia szybko nie straciła swoich atutów, nie możesz dopuścić do zawiązania nasion. Po przekwitnięciu musisz obciąć kwiaty.
Jeśli planujesz posadzić rośliny wieloletnie, musisz pamiętać o mocnym cięciu przy samym podłożu po pierwszym kwitnieniu i przed każdą zimą. Ten zabieg sprawi, że na kolejny sezon w twoim ogródku zawita więcej kwiatków, a roślina się zagęści.
Czy należy dzielić gailardię?
Tak, średnio co 3–4 lata musisz przesadzić lub rozmnożyć roślinę. Odmłodzi to stare skupiska i zapewni lepsze zakwitanie na przyszły sezon.
Choroby i szkodniki
Gailardia jest odporna na wszelkiego rodzaju choroby i ataki niechcianych szkodników. W porze deszczowej, przez dużą wilgoć, mogą pojawić się zmiany związane z grzybami. Podczas takiego okresu szczególnie obserwuj roślinę, aby odpowiednio szybko zareagować.
Rozmnażanie i wysiewanie
Czas wysiewania nasion ma znaczenie w kwestii pojawienia się kwiatów. Posadzenie ich od stycznia do czerwca pozwoli na uzyskanie roślin od końca maja do września. Jeśli posiejesz je późno, tzn. od lipca do września, musisz czekać na kwiaty do przyszłego sezonu.
Od wysiania do rozkwitnięcia potrzeba 17–22 tygodni. Nasiona potrzebują dostępu do światła, by móc wykiełkować. Równie ważna jest temperatura. Przymrozki mogą całkowicie zahamować rozwój. Przez pierwsze 10–12 dni od rozpoczęcia kiełkowania, temperatura nie powinna spadać poniżej 18°C. Po tym czasie wystarczy do 16°C.
Rozmnażanie lub przesadzanie należy zrobić wiosną. Są na to 2 sposoby:
- rozmnażanie wegetatywne przez podział rośliny przed okresem kwitnienia. Wegetatywne podzielenie rośliny bez zgody hodowcy jest zabronione, ponieważ większość odmian jest licencjonowana;
- z sadzonek wierzchołkowych lub korzeniowych, utworzone w marcu bądź kwietniu.
Gailardie są roślinami ogrodowymi o niskich wymaganiach. Świetnie sprawdzą się na mocno nasłonecznionym miejscu, dobrze znoszą susze. Rozświetlą twój ogródek nawet w najbardziej pochmurny dzień.
Często zadawane pytania
Czy gailardia jest wieloletnia?
Gaillardia może być rośliną wieloletnią, ale niektóre odmiany są jednoroczne lub dwuletnie.
Kiedy kwitnie gailardia?
Gaillardia kwitnie od wczesnego lata do jesieni, zwykle od czerwca do września.
Kiedy wysiewać gailardie?
Gaillardię można wysiewać na wiosnę, zwykle od marca do maja, w zależności od strefy klimatycznej.
Jak wygląda gailardia?
Gaillardia to kwiat o jaskrawych barwach, często czerwonych, żółtych lub pomarańczowych, z promieniowym układem płatków i ciemniejszym środkiem.