Jedną z całorocznych ozdób ogrodu przydomowego lub oczka wodnego może być skrzyp zimowy Robustum. Odmiana ta charakteryzuje się pięknym wyglądem. Często spotykana jest w ogrodach stylizowanych na wschodnie, w tym w chińskich i japońskich. W Polsce jego popularność rośnie nie tylko ze względu na estetykę rośliny, ale również jej właściwości lecznicze.
Zapamiętaj!
- Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale) to wieloletnia, wiecznie zielona roślina wodna o atrakcyjnych, przypominających bambus łodygach.
- Jest coraz bardziej popularny w Polsce ze względu na swoje właściwości estetyczne i lecznicze.
- Ta roślina preferuje wilgotną glebę i regularne podlewanie; jest odporna na mróz i szkodniki.
- Pielęgnacja obejmuje regularne usuwanie usychających pędów i cięcie po zimie.
Skrzyp zimowy – charakterystyka
To wieloletnia roślina wodna lub przywodna, która znajduje się w grupie bylin zimozielonych. Oznacza to, że swój nienaganny i piękny wygląd oraz żywą zieleń zachowuje przez okrągły rok. Z wyglądu przypomina bambusa, ponieważ również posiada strzeliste pędy, które wypełnione są przewodami powietrznymi.
Ciekawostka na dziś
Ta roślina ceniona jest nie tylko za wygląd, ale także za właściwości lecznicze. Ziele skrzypu wykazuje pozytywne działania prozdrowotne. Rośnie w estetycznych kępach, na które składają się sztywne łodygi. Każda z nich zakończona jest szpiczastym kłosem, który kształtem przypomina szyszkę.
Jak uprawiać skrzyp zimowy Robustum?
Pod względem uprawy skrzyp zimowy to niezwykle wdzięczna roślina ogrodowa. Preferuje wilgotny klimat, dlatego optymalnie posadzić ją w pobliżu oczka wodnego, w oczku wodnym lub w sadzawce. Jeżeli występuje poza zbiornikiem, to niezbędne jest regularne podlewanie, aby zielone pędy zachowały swoją strukturę, wygląd i właściwości. Dużym atutem gatunku jest to, że wykazuje wysoką mrozoodporność, a także jest odporny na szkodniki i wiele czynników chorobotwórczych. W uprawie jest łatwiejszy od większości roślin tego typu.
Cechą charakterystyczną rośliny jest to, że nie wytwarza ona nasion ani kwiatów. Zarodniki pojawiają się dopiero w drugim roku hodowli. Można je dostrzec w okresie polskiego lata. Podstawowa pielęgnacja polega na regularnym usuwaniu usychających pędów. Może zdarzyć się, że po zimowych wiatrach niezbędne będzie ścięcie rośliny, aby odmłodzić kępę. Do połamania pędów dochodzi zazwyczaj na otwartych przestrzeniach, typu łąka.
Wymagania Equisetum hyemale
Roślina ma niewielkie wymagania glebowe. Najlepiej wzrasta w wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych glebach. Na suchym stanowisku rośnie wolniej, a przy dużym natężeniu słońca jej łodygi mogą zamierać. Im mniej wilgotny grunt, tym rozrost rośliny będzie wolniejszy i będzie wymagała większych zabiegów pielęgnacyjnych. Określa się ją jako roślinę stosunkowo żarłoczną, która lubi intensywne nawożenie, np. obornikiem, a także słońce. Wówczas skrzyp zimowy osiągnie maksymalny wzrost. Może to być nawet powyżej 100 cm wysokości.
Sadzenie rośliny do gruntu wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaleca się ograniczyć strefę korzeniową rośliny, aby nie rozrastała się. W tym celu stosuje się osłony, które powinny sięgać co najmniej 30 cm w głąb gruntu. Dzięki temu pędy rośliny napotkają przeszkodą i zmienią kierunek wzrostu, dzięki czemu będą zagęszczać zwartą kępę.
Zastosowanie skrzypu zimowego
Jego zastosowanie może być bardzo szerokie. Oczywiście najpiękniej prezentuje się na brzegach zbiorników wodnych, czy też w egzotycznych ogrodach. Sprawdza się również jako dekoracja na balkonie lub tarasie, gdzie rośnie w donicach lub innych pojemnikach. To gatunek ozdobny, który dobrze rośnie w Polsce.
Rozmnażanie
Rozmnażanie rośliny odbywa się poprzez rozłogi. Wczesną wiosną następuje podział kłączy. Pędy zarodnionośne skrzypu zimowego wykształcają się od kwietnia do czerwca.
Orientacyjna cena
Kupuje się go w postaci sadzonek w szkółce lub w dobrze wyposażonym centrum ogrodniczym. Orientacyjny koszt jednej sadzonki to od 25 do 50 złotych. Cena różni się od miejsca zakupu oraz wielkości rośliny.
Często zadawane pytania
Czy skrzyp zimowy się przycina?
Tak, skrzyp zimowy można przycinać w celu zachowania odpowiedniego kształtu i zapobiegania rozprzestrzenianiu się na niepożądane obszary.
Co ile sadzić skrzyp zimowy?
Skrzyp zimowy można sadzić co 30-40 cm w rządach, przy głębokości sadzenia około 5-10 cm. Sadzenie najlepiej przeprowadzać na wiosnę lub jesienią.
Czy skrzyp jest zimozielony?
Tak, skrzyp zimowy jest rośliną wieloletnią zimozieloną.
Jak szybko rośnie skrzyp?
Skrzyp rośnie stosunkowo szybko, zwłaszcza w pierwszych latach po zasadzeniu.
Czym nawozić skrzyp zimowy?
Skrzyp zimowy lubi żyzne, wilgotne i dobrze przepuszczalne gleby. Można go nawozić nawozami organicznymi, takimi jak kompost lub obornik. W celu poprawy właściwości gleby można też stosować nawozy mineralne, np. azotowe, fosforowe i potasowe.