Bluszczyk kurdybanek to dość popularna i wieloletnia roślina, której naturalnym środowiskiem jest Ameryka Północna, Azja i cały kontynent europejski – m.in. Polska. Pochodzi z rodziny jasnotowatych, natomiast czas jej kwitnienia przypada na miesiące od kwietnia do czerwca. Bardzo często można ją spotkać m.in. na łąkach, w zaroślach, lasach, a także parkach. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że niegdyś była to jedna z najpopularniejszych przypraw. Przeczytaj, jak dokładnie prezentuje się bluszczyk kurdybanek!
Jak wygląda bluszczyk kurdybanek?
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) znany jest pod wieloma różnymi nazwami, choć warto wiedzieć, że biologiczna nazwa tej roślina to bluszczyk ziemny, natomiast w ziołolecznictwie funkcjonuje przede wszystkim skrócona nazwa tej rośliny, czyli kurdybanek. Najczęściej dorasta do 25–30 cm wysokości, jeśli ma zapewnione dobre warunki. Pędy rośliny płożą się po ziemi, dzięki czemu tworzą znakomicie prezentujący się dywan. Liście mają sercowaty lub nerkowaty kształt. Gdy natomiast kurdybanek kwitnie, to pojawiają się piękne niebieskofioletowe, nieduże kwiatki. Dodatkowo wiedz, że cała roślina wydziela znakomity, intensywny zapach.
Czy bluszczyk kurdybanek i bluszcz pospolity jest tym samym?
Mimo że wiele osób uważa, że bluszczyk kurdybanek i bluszcz pospolity to te same rośliny, to jest to nieprawda i absolutnie nie powinno ich się mylić. Jedyne co je łączy to pnące łodygi i to, że obie znajdują zastosowanie w medycynie. Przede wszystkim bluszczyk kurdybanek pnie się po ziemi, dlatego często określany jest jako bluszcz ziemny, natomiast bluszcz pospolity pnie się głównie po ścianach. Znaczącą różnicę można zauważyć także w działaniu. Bluszcz pospolity wykazuje działanie wykrztuśne i przeciwgrzybicze, a z kolei bluszczyk kurdybanek stosowany jest najczęściej przy leczeniu chorób układu pokarmowego i oddechowego.
Kurdybanek – wymagania i uprawa
Chcesz, aby w twoim ogrodzie zagościł bluszczyk kurdybanek, lecz nie wiesz, jakie są wymagania tej rośliny? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz poniżej!
Stanowisko
Aby uprawa kurdybanka przebiegała prawidłowo, musisz zapewnić mu odpowiednie stanowisko – najlepiej, aby było ono półcieniste lub cieniste. Ziele kurdybanek niezbyt lubi intensywne promienie słoneczne, ponieważ mogą one spowodować m.in. poparzenia. Można wręcz powiedzieć, że kurdybanek to roślina idealna do cienia.
Podłoże
Niemniej istotne jest podłoże. Planując uprawę bluszczyku kurdybanka, musisz zagwarantować mu najlepszą glebę, czyli żyzną, umiarkowanie wilgotną i bogatą w składniki pokarmowe. Pamiętaj, że podłoże dla kurdybanka nigdy nie powinno być za suche, aczkolwiek niekorzystne jest też przelewanie rośliny, mogące prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób grzybiczych, czy chociażby gnicia korzeni.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga bluszczyk kurdybanek?
Bluszczyk kurdybanek nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, choć musisz wiedzieć, jak o niego zadbać, by dobrze rósł.
Podlewanie
Musisz pamiętać o tym, aby odpowiednio go podlewać, jeśli zależy ci na udanej uprawie. Jest to roślina, która bardzo lubi wodę i jednocześnie szybko przesycha, dlatego, gdy panują wysokie temperatury, podlewaj ją nawet dwa razy dziennie. To szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, które tracą wodę w ekspresowym tempie. Warto też, abyś obserwował bluszczyka, ponieważ gdy będzie potrzebował wody, to poinformuje cię o tym – jego liście zaczną się marszczyć i będą oklapnięte. To znak, że najwyższa pora, by go podlać. Jeśli tego nie zrobisz – liście staną się brązowe.
Nawożenie
Zastanawiasz się, czy bluszczyk kurdybanek wymaga nawożenia? Zatem powinieneś wiedzieć, że nie jest ono konieczne. Gdy jednak chcesz, aby kępy były naprawdę bujne, to możesz zdecydować się na zasilanie bluszczyku małą ilością preparatu wieloskładnikowego do roślin kwitnących.
Czy ziele bluszczyku jest mrozoodporne?
Tak, jest to roślina mrozoodporna, dlatego świetnie radzi sobie w niskich temperaturach, występujących zimą. Nie ma potrzeby wykopywania jej na sezon zimowy z podłoża.
Jak przebiega rozmnażanie bluszczyku kurdybanka?
Rozmnażanie bluszczyku kurdybanka odbywa się z sadzonek pędowych, które wytwarzane są późnym latem. To świetna metoda, ponieważ sadzonki bardzo łatwo się przyjmują, dlatego rozmnażanie bluszczyku można rozpocząć jesienią lub wiosną.
Zbieranie i suszenie kurdybanka
Zarówno świeże, jak i suszone ziele bluszczyku nadaje się do picia i jedzenia. Najlepiej zbierać je w maju lub w czerwcu. Wiedz także, że możesz ścinać i suszyć całą część naziemną, czyli liście, łodygi i kwiaty. Szczególnie ważny jest jednak prawidłowy sposób suszenia ziela – liczy się tutaj kontrola temperatury suszenia, która nie powinna być wyższa niż 40 stopni Celsjusza, a więc nie powinno robić się tego w słońcu. Po wysuszeniu kurdybanka możesz przystąpić do jego rozdrobnienia. Nie zapominaj również o właściwym przechowywaniu suszu – trzymaj go w szczelnym, nieprzezroczystym pojemniku.
Jakie właściwości lecznicze ma kurdybanek?
W jego składzie znajdziesz mnóstwo prozdrowotnych elementów. Bluszczyk kurdybanek zawiera m.in. flawonoidy, saponiny, garbniki, kwasy fenolowe, sole mineralne, żywice, witaminę C, rutynę, cynk, czy olejek eteryczny. Z tego względu, że jest to roślina o wielu cennych właściwościach prozdrowotnych, od dawna stosuje się ją w domowym ziołolecznictwie. Rewelacyjnie się sprawdza np. przy:
- oczyszczaniu organizmu;
- eliminowaniu problemów ze zgagą;
- leczeniu zatok;
- leczeniu infekcji uszu;
- usuwaniu kolek u najmłodszych;
- łagodzeniu objawów alergii.
Poza tym bluszczyk kurdybanek bywa też stosowany zewnętrznie – m.in. przyspiesza gojenie się siniaków, a także eliminuje wypryski. Jak zatem widać, to zdecydowanie cenny surowiec leczniczy!
Jakie zastosowanie znajduje bluszczyk kurdybanek w ogrodzie?
Bluszczyk kurdybanek to roślina o walorach dekoracyjnych, dlatego może stanowić świetną ozdobę każdego ogrodu. Sadzając ją w tym celu, warto wybrać dla niej odpowiednio wyeksponowane miejsce. Doskonale sprawdzi się na murkach, małych rabatach, a nawet skalniakach ogrodowych. Możesz ją wybrać także na taras lub balkon. Wyjątkowo korzystnie prezentuje się zwłaszcza w czasie kwitnienia, bowiem mało jest roślin, które wydają kwiaty w niebieskim odcieniu. Nie zapominaj jednak, że choć kurdybanek może stać się perfekcyjnym urozmaiceniem każdej kompozycji, to jednak musisz zapewnić mu sporo przestrzeni, ponieważ bardzo szybko się rozrasta.
Czy da się zwalczyć bluszczyk kurdybanek?
Bluszczyk kurdybanek, choć bywa cenioną rośliną leczniczą, a także ozdobną, to jednak może być również uporczywym chwastem, który szybko się ukorzenia i rozprzestrzenia dzięki rozłogom. Chcesz pozbyć się bluszczyku kurdybanka ze swojego ogrodu? Musisz się zatem nastawić na to, że będzie to długotrwały proces. Większość osób decyduje się na oprysk wiosną, wykorzystując preparaty selektywne na chwasty dwuliścienne. Aby efekty były zauważalne, konieczne jest kilkukrotne powtarzanie oprysków w około 10-dniowych odstępach.
Ile kosztuje bluszczyk kurdybanek?
Jesteś zainteresowany zakupem nasion lub gotowych sadzonek bluszczyku kurdybanka? Na szczęście nie są one drogie i możesz je kupić w wielu centrach ogrodniczych, a za jedną sadzonkę zapłacisz średnio 7 zł. Możesz także nabyć suszone zioła, których koszt waha się w okolicach 5 zł za 50 g.
Bluszczyk kurdybanek bez wątpienia jest interesującą rośliną zielną, która może mieć bardzo korzystny wpływ na twój układ odpornościowy lub pokarmowy, dlatego warto rozważyć jej uprawę we własnym ogrodzie. Jeśli natomiast jest ona dla ciebie problemem, to mamy nadzieję, że wiesz już, jak szybko i sprawnie poradzić sobie z jej usunięciem.