Pelargonia kaskadowa należy do tego samego gatunku, co pelargonia zwisająca. Właściwie jest to grupa odmian z domieszką innych, nieokreślonych pelargonii. Pelargonia kaskadowa na balkonie najlepiej prezentuje się w wiszących koszach i innych pojemnikach. Można uzyskać w ten sposób efekt opadających kaskadami kwiatów, z którego słynie ta grupa odmian. To tak naprawdę podgrupa pelargonii bluszczolistnych, dlatego w sklepach znajdziesz czasem te kwiaty pod tą pierwszą nazwą. Ile kosztują pelargonie bluszczolistne? Sprzedaż – nomen omen – kwitnie, dlatego warto poznać bliżej wymagania rośliny, zanim się na nią zdecydujesz. Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Pelargonia kaskadowa – kompozycje, aranżacje balkonu
Kaskadowe formy mogą pomóc stworzyć na balkonie ciekawe kompozycje. Pelargonia kaskadowa umieszczona na podwieszonym pod sufit balkonu pojemniku powinna ożywić całą aranżację. Rośliny, z którymi idealnie łączą się pelargonie, to m.in.:
- zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum);
- plektrantus (Plectranthus);
- kocanek (Helichrysum);
- heliotrop (Heliotropium);
- laurencja zatokowa (Laurentia axillaris).
Pelargonia kaskadowa – kolory
Pelargoniami kaskadowymi nazywane są pelargonie zwisające z grup odmian ‘Happy Face’ i ‘Tornado’. Dzieli się je według barw kwiatów. Poszczególnym nazwom handlowym przypadają następujące kolory:
- ‘Happy Face Red’ – pelargonia kaskadowa czerwona;
- ‘Happy Face Amethyst’– pelargonia kaskadowa fioletowa;
- ‘Tornado Bicolour Duet’ – pelargonia kaskadowa pełna różowo-biała;
- ‘Tornado White’ – pelargonia kaskadowa biała.
Często jako kaskadowe pelargonie sprzedawane są też inne pelargonie zwisające (w tym odmiany ‘Elegante’ i seria ‘Decora’).
Jak uprawiać pelargonię kaskadową?
Pelargonia kaskadowa ma takie same potrzeby, jak inne pelargonie bluszczolistne. To średnio wymagające kwiaty, które jednak trzeba odpowiednio pielęgnować. Jak to robić?
Pelargonia kaskadowa – stanowisko i wymagania
Pelargonia kaskadowa potrzebuje dużo słońca, bo inaczej jej kwitnienie nie będzie tak efektowne.
- Liście rośliny nie są narażone na poparzenia, dlatego może stać nieosłonięta od promieni słonecznych.
- Wybierz jej miejsce osłonięte od wiatru, zwłaszcza jeśli będzie rosnąć w wiszącym pojemniku.
- Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. Możesz zapewnić kaskadowej odmianie specjalne mieszanki dla pelargonii, ale też ziemia dla roślin kwitnących czy balkonowych także będzie odpowiednia.
Pelargonia kaskadowa – kiedy sadzić?
Maj to najlepszy czas czas na zakup sadzonek pelargonii kaskadowej. Cena nie jest wygórowana, ponieważ zapłacisz kilka lub kilkanaście złotych. Wcześniejszy zakup nie miałby sensu. Dlaczego? Nocne spadki temperatur wczesną wiosną mogłyby zaszkodzić roślinie. Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.
- Przy przesadzaniu nie możesz zapominać o warstwie drenażowej.
- Donica musi mieć dziurki. Brak odpływu może bowiem spowodować gnicie korzeni rośliny.
- Pojemnik wypełnij ziemią przy sadzeniu do około połowy jego wysokości.
Pelargonia kaskadowa – pielęgnacja
Pelargonie kaskadowe trzeba podlewać regularnie, aby nie dopuścić do przeschnięcia gleby. Równie częste musi być nawożenie (w okresie kwitnienia – raz na tydzień). Odpowiedni będzie nawóz do pelargonii lub do roślin kwitnących. Pamiętaj jednak, że podczas zimowania rośliny się nie nawozi.
Aby stale pojawiały się nowe kwiaty, usuwaj przekwitłe. Miej na uwadze, że pelargonie to rośliny wieloletnie, ale zimą musisz je przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Optymalna temperatura dla pelargonii kaskadowej to wówczas od 8 do a 10 stopni Celsjusza.
Rozmnażanie pelargonii kaskadowej
Roślinę rozmnaża się na dwa sposoby:
- pobierając sadzonki ze starszej pelargonii kaskadowej;
- nasionami zebranymi po przekwitnięciu kwiatów.
Jak zazwyczaj jest rozmnażana pelargonia kaskadowa? Nasiona wykorzystuje się rzadziej, ponieważ nowe pelargonie, które są z nich wyhodowane, często kwiatami nie przypominają rośliny macierzystej. Ponadto, na kwitnienie trzeba poczekać dłużej.
Pelargonia kaskadowa może przepięknie ozdobić twój balkon. Sadzonki nie kosztują dużo, a kwiaty kwitnące na łodygach układających się kaskadami będą robić wrażenie.