Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) ma bardzo ciekawą historię. Aż do roku 1941 była uważana za gatunek wymarły. W tym właśnie roku odnaleziono w Chinach jeden okaz, z którego zebrano nasiona, uzyskując około tysiąca sztuk tego drzewa. Naturalnie metasekwoja występuje w Chinach, w prowincjach Syczuan, Hunan i Hubei. Jest to roślina długowieczna, która podobno dożyć może nawet 200 lat. Największe okazy osiągają nawet 50 metrów wysokości i 2,5 metra średnicy pnia. Obecnie często spotykana jest jako roślina ozdobna w ogrodach.
Metasekwoja chińska – charakterystyka i odmiany
Drzewo to jest bardzo wysokie i średnio dorasta do około 25 metrów wysokości, ale metasekwoje uprawiane w ogrodach są o wiele mniejsze. Korona ma kształt stożkowaty i regularny. Cechą charakterystyczną jest bardzo wysokie tempo wzrostu, które rocznie wynosi około 100 centymetrów. Kora ma szarobrązowy lub czerwonobrązowy odcień, łuszczy się podłużnymi płatami. Igły są płaskie i niekłujące, układają się w pędach naprzeciwlegle. Metasekwoja gubi igły przed okresem zimowym, które przedtem jednak przybierają żółty kolor. Opadają one pojedynczo lub krótkopędami. Jesienią igły mają żółty lub łososiowy kolor, wiosną i latem są jasnozielone. Szyszki mają nietypowy kształt – przypominają nieco krople wody, najpierw są zielone, a później zmieniają kolor na brązowy. Drzewo dobrze sprawdza się w dużych ogrodach lub w parkach.
Wśród najpopularniejszych odmian tego drzewa iglastego można wymienić:
- White Spot – odmiana uzyskana w Holandii w latach 80. ubiegłego wieku. Do uprawy została wprowadzona w 1997 roku. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi oraz wysoką odpornością na mróz;
- Gold Rush – charakteryzuje się średnią wysokością i bardzo szybko wzrostem, który jest jednak wolniejszy niż u innych przedstawicieli gatunku. Roślina jest wysoce dekoracyjna, za co odpowiadają złocistożółte igły, które jesienią zmieniają barwę na pomarańczową;
- Matthaei Broom – niewielkie drzewko o koronie dorastającej do 1,5 metra wysokości i 2 metrów średnicy. Odmiana ta odnaleziona została jako czarcia miotła w Ogrodzie Botanicznym w Matthaei (USA) w 1989 roku.
Metasekwoja chińska – wymagania
Metasekwoja powinna być uprawiana na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych. W zacienionych miejscach drzewa są podatne na choroby, szybko ogołacają się i bardzo wolno rosną. Gleba musi być żyzna, próchnicza i wilgotna. Jej odczyn powinien być lekko obojętny lub kwaśny. Roślina dobrze radzi sobie na terenach podmokłych, źle rośnie na glebach suchych i jałowych. Młode drzewka wymagają ochrony przed mrozem, ale starsze są już całkowicie mrozoodporne. Metasekwoja chińska dobrze toleruje zanieczyszczenia miejskie, dlatego doskonale nadaje się do parków.
Sadzenie metasekwoi chińskiej
Drzewka uprawiane w pojemnikach mogą być sadzone od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Po włożeniu do ziemi sadzonki należy ją dobrze podlać. Rozstaw zależy od odmiany. Gatunki, które rosną szeroko, trzeba sadzić minimum dwa metry od siebie. Odmiany karłowate mogą być sadzone gęściej. W ogrodzie roczne tempo wzrostu może wynieść około 60 centymetrów na rok, ale jest to zależne od odmiany drzewa.
Kwitnienie oraz owoce
Rośliny rozmnażane z siewu kwitną dopiero po około 15 latach, a odbywa się to wiosną. Kwiaty są małe i nie mają zbyt dużej wartości ozdobnej. Na jednym drzewie mogą znajdować się zarówno kwiaty żeńskie, jak i męskie. Owoce metasekwoi chińskiej to szyszki o kształcie kulistym, które mają około 2 centymetrów długości. Zwisają na szypułce i pojawiają się w górnej części drzewa. Po wysypaniu nasion spadają na ziemię.
Metasekwoja chińska – pielęgnacja
Drzewo dobrze znosi cięcie, więc można je dowolnie formować. Podczas mroźnych zim może dochodzić do przemarzania końcówek pędów, które trzeba będzie usunąć. Najlepiej dokonywać przycinania w okresie zimowym, ale można to robić również latem, by skrócić młode przyrosty. Drzewo musi być podlewane szczególnie w warunkach suszy. Z kolei młode rośliny trzeba nawadniać regularnie.
Nawożenie i przesadzanie
Metasekwoja chińska nie wymaga nawożenia, ale aby osiągnęła odpowiedni wzrost, trzeba dbać o żyzność gleby. Należy to robić przez nawożenie z użyciem kompostów organicznych lub nawozów mineralnych. Należy unikać przesadzania dużych roślin, ponieważ dorosła metasekwoja chińska ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy. Młode rośliny można przesadzać, ale trzeba zachować odpowiednio dużą bryłę korzeniową. Najlepiej robić to w okresie bezlistnym. Jeżeli jesteś właścicielem dużego ogrodu i zastanawiasz się nad wysokim drzewem, to metasekwoja chińska będzie bardzo dobrym wyborem. Drzewo to wymaga jednak dosyć żyznej gleby, dlatego musisz szczególnie wziąć to pod uwagę przy jego uprawie.