Jodła kalifornijska (Abies concolor) nie bez powodu nazywana jest jedną z najpiękniejszych choinek. To dość wysokie drzewo iglaste, które w naturalnych warunkach może osiągnąć nawet 40 metrów wysokości. W Polsce jodła jednobarwna nie rośnie naturalnie, ale cieszy szybkimi przyrostami (nawet 40 cm rocznie). Najwyższe okazy w Polsce mają około 10 metrów. Czy warto taką roślinę mieć w swoim ogrodzie? Odpowiedź już po tym opisie może być dla niektórych jasna. Aby wybór był przemyślany, trzeba jednak poznać wymagania i sposób pielęgnacji kalifornijskiej jodły. Zapraszamy do lektury!
Jodła kalifornijska – piękność na każde warunki
Jodła kalifornijska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Ameryki Północnej. Jest powszechnym drzewem w Kalifornii i Kolorado. Ma naprawdę bardzo małe wymagania i jest w stanie rosnąć nawet w wysokich górach.
Charakteryzuje ją regularny pokrój, który przypomina stożek. To właśnie kształt korony sprawia, że jodła kalifornijska prezentuje się niezwykle okazale i elegancko. Najlepiej wygląda jako soliter, choć wybierana jest także na żywopłoty – tu jednak warto mieć na uwadze, że gałęzie bez odpowiedniego dostępu do światła będą usychać.
Jakie wymagania ma jodła kalifornijska?
Można śmiało założyć, że to jedno z najmniej wymagających drzew iglastych! Jodła jednobarwna jest odporna na niskie temperatury, suszę, wilgoć, a także na zanieczyszczenia powietrza. To sprawia, że to świetne drzewko zarówno do miast, jak i na działki leśne.
Jodła kalifornijska nie ma też szczególnych wymagań co do podłoża. Preferuje tereny żyzne, wilgotne i kwaśne, w których osiąga imponujące rozmiary. Jednak radzi sobie także na glebach jałowych i gliniastych, nawet przy okresowych suszach.
Jodła kalifornijska – sadzonki razem czy osobno?
Pochodząca z Ameryki Północnej choinka najlepiej czuje się jako soliter, który ma zapewniony odpowiedni dostęp do światła. Wtedy jej korona jest imponująca i równa. Drzewko też nie gubi dolnych gałęzi.
Posadzona w grupie lub jako żywopłot również będzie sobie świetnie radzić. Trzeba jednak mieć na uwadze, że szybko zgubi dolne gałęzie – jodła kalifornijska po prostu nie lubi cienia. Jeśli ma być ozdobą ogrodu, wystawa powinna być południowa.
Jodła kalifornijska – odmiany
Jodła jednobarwna to drzewo cenione przez projektantów ogrodów. Na rynku dostępnych jest kilka odmian, które można dopasować do wielkości i warunków ogrodowych. Do najpopularniejszych należą:
- jodła kalifornijska 'Argentea’ – to odmiana o srebrnych igłach. Często można znaleźć ją w sklepach ogrodniczych pod nazwą zwyczajową „jodła kalifornijska srebrna”;
- jodła kalifornijska 'Piggelmee’ – to odmiana o wyjątkowym kulistym pokroju z igłami zabarwionymi na niebiesko;
- jodła kalifornijska 'Blue Baby’ – odmiana wolno rosnąca, idealna na skalniaki;
- jodła kalifornijska 'Aurera’ – piękna jodła, której igły przybierają nieco rudawy odcień;
- jodła kalifornijska 'Nana Compacta’ – to kolejny przedstawiciel gatunku idealny na skalniaki – ma kolumnowy pokrój, a wysokość 2 metrów osiąga po 10 latach;
- jodła kalifornijska 'Kopienica’ – to jodła o nieco rzadszych igłach, przez co sprawia wrażenie ażurowej. Co ciekawe, hodowcą tej odmiany jest Polak, Sławomir Skórka.
Pielęgnacja jodły kalifornijskiej
Jodła jednobarwna abies concolor nie jest specjalnie wymagającym drzewem. Dobrze znosi zarówno suszę, jak i intensywne deszcze. Raz do roku warto jednak nawieźć ją preparatami do roślin iglastych, dostarczając odpowiednich składników odżywczych.
Jodła kalifornijska dobrze znosi cięcie, ale żeby zachować jej unikalny pokrój nie należy ciąć głównych pędów. Od czasu do czasu dobrze jest ją podlać (szczególnie młode sadzonki, które dopiero muszą się zaaklimatyzować).
Jodła kalifornijska – cena
Cena rośliny zależy przede wszystkim od konkretnej odmiany. Jodły karłowate kosztują około 50-60 złotych za sadzonkę. Niewielkie drzewka jodły kalifornijskiej to koszt około 20 złotych za sztukę, a nowych i bardziej efektownych odmian (np. „Kopienica”) – 60 złotych.
Ostateczny koszt sadzonki zależy od jej wielkości – im dorodniejsza jodła, tym wyższa cena. Drzewko o wysokości 160 cm kosztować będzie około 150 złotych. Jodły jednobarwne najlepiej kupować w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych lub szkółkach drzew iglastych.
Jodła kalifornijska, zwana też jodłą jednobarwną i Abies concolor, to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych, które w każdym ogrodzie będzie się okazale prezentować. Roztarte w dłoniach igły pachną cytryną i tatarakiem, a ta woń odstrasza komary. Co ważne, to roślina prawie bezobsługowa – idealna na żywopłoty, ale też na solitery. Jest odporna na susze i podtopienia. Rośnie na równinach, ale także w wyższych partiach gór. Jeśli ten opis cię przekonał, zastanów się nad jej umieszczeniem w ogrodzie. Może przypadnie ci do gustu nawet wyhodowana w Polsce odmiana „Kopienica”?