Petunie należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych i balkonowych. Ciężko znaleźć taras lub balkon bez kolorowych kielichów petunii. Odmian surfinii jest niesamowicie dużo, a hodowcy wciąż tworzą nowe gatunki. Sprawdź, jakie wymagania ma petunia i jak należy o nią dbać.
Opis petunii
Petunia pochodzi z Ameryki Południowej, należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). W Polsce uprawia się mieszańca Petunia x hybrida. Powstała w wyniku pomieszania dwóch gatunków roślin: Petunia Axillaris oraz Petunia Violacea. Obecnie kwiaty te rozpowszechniły się na cały kraj i trudno znaleźć balkon bez tych roślin. Petunia hybrida jest obficie kwitnąca i traktuje się ją jako roślinę jednoroczną.
Petunia czy surfinia?
Nazwy „petunia” i „surfinia” bywają używane naprzemiennie. Nie do końca jest to poprawne, ponieważ surfinia to odmiana petunii. Używając określenia surfinia dla każdej odmiany petunii, wprowadzasz innych w błąd. Surfinia jest zwisającą odmianą petunii, którą najczęściej spotyka się na balkonach. Petunia natomiast to roślina o krzewiastym wyglądzie.
Charakterystyka zielonej części kwiatu i kwiatostanów
Petunie wytwarzają dużo kielichowatych kwiatów. Zaczynają pojawiać się w maju i nieustannie kwitną aż do pierwszych przymrozków jesienią. Kwiatostany to kielichy, których płatki są połączone ze sobą. Niektóre odmiany petunii mają charakterystyczne nacięcie na szczycie. Te kolorowe kwiaty mogą być: białe, różowe, żółte, niebiesko-fioletowe, bordowe. Istnieją również gatunki z dwubarwnymi pasami i ciemniejszymi środkami. Okres kwitnienia petunii poznasz po pędach pokrytych lepkim włosiem. Kwiaty wyrastają na szczycie zielonych pędów. Tworzą bujną kępę, która ciągle się rozrasta i wznosi.
Grupy petunii
Petunię łatwo połączyć z innym rodzajem kwiatu. Dzięki staraniom hodowców aktualnie możesz cieszyć się różnymi odmianami petunii. Kwiaty stały się wytrzymalsze na czynniki atmosferyczne i dostępne są w wielu barwach. Nadal trwają kombinacje, aby uzyskać nową odmianę tej rośliny.
Gatunki podzielono na 3 grupy, które wyróżniają wielkość kwiatów i rodzajem pędów:
- petunia „Multiflora” – obficie kwitnie, a średnica kwiatów nie przekracza 5 cm i rośliny są odporne na dużą wilgoć (opady deszczu);
- petunia „Grandiflora” – dużo większe kwiaty (nawet do 10 cm), jednakże kwitną w mniejszym stopniu;
- petunia „Milliflora” – kwiaty nie są większe niż 3 cm;
- petunia „Pendula” – pędy mogą mieć 80 cm, niektóre z nich są zwisające;
- petunia „Media” – długość pędów waha się pomiędzy 40 a 80 cm;
- petunia „Nana” – pędy nie dorastają do wielkości większej niż 40 cm.
Gatunki petunii
Gatunków petunii jest bardzo dużo, a hodowcy wciąż próbują uzyskać nowe odmiany. Wybrane odmiany petunii kaskadowej i ogrodowej to:
- surfinia „Fuchsia”, która ma ciemnoróżowe kwiaty;
- surfinia „Silverberry” ma kwiaty w białej barwie o różowym środku;
- „Rhythm and Blues” o ciemnoniebieskich kwiatach z białą obwódką;
- „Pink Lemonade” ma różowe obrzeże i żółty gardziel;
- „Phantom” o czarno-żółtych kwiatach;
- „Wicked Purple” ma różowe kwiaty z zielonym obrzeżem;
- „Black Ray” – jej kwiaty kwitną na czarno.
Uprawa petunii
Petunię możesz uprawiać na balkonie i w ogrodzie. Niezależnie od miejsca posadzenia, kwiat ten najlepiej kwitnie z dostępem do słońca. W cieniu również może się zaadaptować, jednak jego rozrost i kwitnienie będzie mniej intensywne, może opóźnić się o prawie miesiąc.
W ogrodzie najczęściej sadzi się ją w skrzynkach i donicach. W ten sposób łatwiej można ją przenieść w razie niesprzyjających warunków. Rośliny źle znoszą deszcz i wiatr. Silne nasłonecznienie również im nie sprzyja, dlatego powinny rosnąć pod niewielkim zadaszeniem.
Wybór gleby powinien paść na najbardziej żyzną, o lekko kwaśnym odczynie pH 5,5–6,5. Hodując ją na balkonie i tarasie wybierz ziemię do roślin kwitnących.
Petunia na balkon
Petunia zwisająca – surfinia – lepiej nadaje się do hodowania na balkonie lub tarasie. Wynika to z jej zwisających pędów, które dobrze wyglądają opuszczone w dół. Zwykła petunia również dobrze się prezentuje w doniczce, jednak jej krzaczasty pokrój nie zawsze pozwala na posiadanie dużego okazu. Na balkon najlepiej nadają się petunie kaskadowe.
Petunia do ogrodu
W ogrodzie możesz hodować każdy rodzaj petunii ogrodowej. Wszystko zależy od miejsca, gdzie chcesz je ulokować. Jeśli zamierzasz posadzić je w doniczce, możesz zdecydować się na odmiany: wiszące, krzaczaste, które w rożnorodny sposób udekorują twoją zieloną przestrzeń. Do wyboru masz ogrom kolorów i odmian, np. „Rhythm and Blues”, „Pink Lemonade”, „Mystical”, „Wicked Purple”, „Black Ray”.
Pielęgnacja petunii
Nawadnianie
Petunie nie przepadają za zbyt mokrą ziemią. Musisz odpowiednio podlewać kwiat, aby nie doprowadzić do zgnicia. W okresie letnim, gdy temperatura jest wysoka, należy częściej nawadniać roślinę, aby nie doprowadzić do jej zwiędnięcia. Niekiedy trzeba podlewać ją 2 razy dziennie.
Nawożenie
Aby zwiększyć rozrost i polepszyć wygląd petunii, skorzystaj z płynnych nawozów. Należy to robić co około 10 dni. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z przeznaczonej dla tych roślin odżywki. Zawierają dużo żelaza, co wspomaga kondycję kwiatu. Niedobór składników mineralnych powoduje żółknięcie rośliny.
Usuwanie zwiędłych liści i kwiatów
Usuwanie przekwitniętych kwiatów i zwiędłych liści pomoże ci utrzymać roślinę w dobrym stanie wizualnym. Ponadto usuwając kwiaty, nie doprowadzisz do zawiązania się nasion. Jest to czysto kosmetyczny zabieg, ale równie ważny jak nawożenie i podlewanie.
Choroby petunii
Coraz nowsze odmiany petunii są odporniejsze na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Mimo tego nadal są podatne na czynniki chorobotwórcze. Najczęściej atakuje je mączniak prawdziwy. Pojawia się na roślinie o słabej kondycji, posadzonej w nieodpowiednim miejscu i narażonej na warunki pogodowe. Szybko się pojawia i rozprzestrzenia. Aby z nim walczyć, musisz skorzystać z preparatu na mączniaka roślin ozdobnych.
Jeszcze gorszym zagrożeniem jest wirus mozaiki tytoniu. Jeśli zauważysz jego objawy, jak najszybciej usuń i zniszcz kwiat. Objawia się zielono-żółtym przebarwieniem na liściach i z łatwością przenosi się na inne rośliny.
Szkodniki
Mszyce, ślimaki i mączliki lubią przesiadywać na petuniach. Nie są zbyt trudne do usunięcia. Wystarczy użyć odpowiedniego preparatu owadobójczego.
Petunia jest dosyć wymagającą rośliną. Musisz uważać podczas podlewania, aby nie dostarczyć za mało lub za dużo wody. Za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy ci się pięknymi kwiatami, które udekorują twój balkon lub taras.