Sutera wielkokwiatowa charakteryzuje się licznymi, sporymi kwiatami oraz dekoracyjnie zwisającymi pędami. Choć dorasta jedynie do 40 centymetrów, jest bardzo ozdobna i tworzy doskonały klimat na balkonie. Nie jest bardzo trudna w uprawie, lecz ma pewne wymagania. Dopiero ich spełnienie pozwala w pełni cieszyć się obfitym kwitnienie bakopy.
Sutera wielkokwiatowa – skąd pochodzi?
Sutera wielkokwiatowa od lat staje się coraz popularniejszą rośliną w Polsce. Świetnie sprawdza się zarówno na balkonie, jak i na różnego rodzaju barierkach ogrodowych.
Naturalnie sutera wielkokwiatowa występuje w strefie międzyzwrotnikowej. Pochodzi z Afryki Południowej, lecz można spotkać także na Wyspach Kanaryjskich. W Polsce jest kwiatem ozdobnym jednorocznym.
Czym charakteryzuje się Sutera grandiflora?
Sutera wielkokwiatowa, ze względu na miejsce naturalnego występowania preferuje ciepły, wilgotny klimat. W Polsce może być uprawiana sezonowo, w okresie wiosenno-letnim. Niestety nie ma możliwości przezimowania.
Pokrój sutery wielkokwiatowej jest zwisający, a jej pędy są cienki i rozgałęzione.
Ta płożąca roślina w Polsce uprawiana najczęściej na balkonach charakteryzuje się długim i obfitym okresem kwitnienia. Pielęgnacja w tym czasie nie jest bardzo trudna, a jasne kwiaty stanowią ogromną ozdobę.
Jak przebiega prawidłowa uprawa sutery?
Prawidłowa uprawa sutery wielkokwiatowej zależy przede wszystkim od zapewnionego stanowiska. Powinno być ono dobrze nasłonecznione lub ewentualnie lekko zacienione.
Gleba umieszczona w doniczce musi być przepuszczalna. Odpowiedni drenaż pozwoli uchronić roślinę przed wieloma schorzeniami i przedwczesnym zwiędnięciem. Warto na dno pojemnika wsypać żwirek lub keramzyt. Warto sprawdzić, czy doniczka ma otwory do odprowadzania nadmiary wilgoci.
Mimo to sutera wielkokwiatowa nie znosi suszy. Musi być regularnie podlewana tak, aby podłoże miało stały poziom wilgoci.
Zasady pielęgnacji sutery balkonowej
Sutera wielkokwiatowa wymaga nie tylko regularnego, lecz także nieobfitego podlewania. Kluczowe jest również cotygodniowe nawożenie. Najlepiej sprawdzą się preparaty do roślin kwitnących. Warto sprawdzić, czy mają w składzie żelazo – jest to bardzo istotny składnik. Dobrze znosi sporadyczne, niewielki przymrozki. Dzięki temu można trzymać ją na balkonie bez obaw zarówno w maju, jak i we wrześniu.
Rozmnażanie i sadzenie sutery
Sutera wielkokwiatowa w polskim klimacie uznawana jest za roślinę jednosezonową. Z tego względu jej rozmnażanie nie jest zbyt często praktykowane. To mało opłacalny i niewydajny sposób pozyskiwania nowych sadzonek.
Zazwyczaj w następnym sezonie kupuje się świeże rośliny uprawiane w szklarniach przez profesjonalistów.
Jeśli jednak ktoś chce spróbować z ciekawości, można jesienią wnieść suterę do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Optymalna temperatura to około 15 stopni. Następnym krokiem jest ocieplanie rośliny pod koniec zimy w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, około 20–23 stopni.
Sporządzanie sadzonek
Ocieploną suterę należy przez pewien czas obficie podlewać i nawozić. Jeśli przetrwała zimę, powinna zacząć wypuszczać bardzo dużo nowych pędów. Należy obciąć ich wierzchołki. Tak przygotowane sadzonki powinny ukorzenić się w kilkanaście dni.
Sadzonki sutery należy umieścić w doniczkach. Można uprawiać je samodzielnie lub łączyć z innymi kwiatami o podobnych wymaganiach.
Kwitnienie sutery wielkokwiatowej – jak wyglądają kwiaty?
Kwiaty sutery wielkokwiatowej charakteryzują się sporym rozmiarem i intensywnym kolorem, Najczęściej spotykane odmiany kwitną na fioletowo, biało i różowo.
Jakie choroby dotykają sutery?
Sutera wielkokwiatowa bywa atakowana przez mączliki i przędziorki. To powszechnie występujące szkodniki, które niszczą różne rośliny balkonowe. Aby się ich skutecznie pozbyć, konieczne jest zastosowanie środków chemicznych. Najbardziej podatne na szkodniki są rośliny przesuszone. Z tego względu należy szczególnie regularnie podlewać suterę w okresie suszy. Jest to roślina podatna także na choroby grzybowe.
Sutera wielkokwiatowa to obecnie jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Jest bardzo efektowna, niezbyt trudna w uprawie i pozwala na kreatywność. Łącząc ją z innymi roślinami lub sadząc w ciekawych, podwieszanych donicach, można pięknie zagospodarować taras.