Śliwa, drzewo z rodziny różowatych, to jedna z najpopularniejszych roślin owocowych uprawianych w sadach, ogrodach i na działkach. Istnieje wiele odmian tego drzewka, dlatego warto dobrze przemyśleć, która z nich będzie dla nas najlepszy.
Śliwka to drzewo wytwarzające bardzo smaczne owoce, jednak by je uzyskać, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu. Co ciekawe, niektóre śliwy w ogrodzie należy sadzić w parach, by dobrze się rozwijały i przynosiły plony. Dowiedz się, jakie istnieją odmiany śliwy i jak przebiega ich owocowanie.
Śliwa – drzewo owocowe. Jak wygląda jego uprawa?
Podłoże
Każda odmiana śliwy w ogrodzie wymaga gleby żyznej i próchniczej. Podłoże powinno być odpowiednio przepuszczalne i być zasobne w składniki odżywcze. Śliwy powinny rosnąć w dość wilgotnej ziemi, ponieważ w zbyt suchej powstające owoce mogą niestety marnieć i opadać. Co ważne, przy sądzeniu drzew owocowych warto do gleby dodać kompost. Pamiętaj, że śliwa to roślina, która potrzebuje bardzo mocno nasłonecznionego stanowiska.
Rozstawa młodych drzewek
Wiele zależy w tym względzie od sposobu nasadzenia. Odmiany, które rosną wolno, należy sadzić w układzie 5 x 5 m lub 5 x 4 m oraz 4 x 4 m. Jeśli jednak twoim celem jest szpaler, możesz sadzić drzewka gęściej.
Nawożenie
Zasady wzmacniania drzewek owocowych, jak śliwa czy jabłoń są bardzo podobne. Obornik lub kompost warto stosować co kilka lat. W okresie od marca do maja wskazane jest korzystanie z nawozów mineralnych. Wiosną przeprowadza się tzw. nawożenie ekologiczne, czyli bez dodatków środków chemicznych. Z kolei jesienią w nawozach stosuje się dużą ilość wapnia i potasu.
Odmiany śliwy – drzewo wielu gatunków
Jeśli chodzi o śliwę, drzewo to występuje w bardzo wielu odmianach, które różnią się miedzy sobą wyglądem oraz owocami.
Do najpopularniejszych odmian śliwy domowej należą:
- śliwa węgierka;
- śliwa renkloda;
- śliwa okrągła;
- śliwa jajowa;
- śliwa japońska.
Śliwa okrągła to m.in. znana mirabelka czy lubaszka.
Co ciekawe, w ramach śliwy węgierki wyróżnia jeszcze inne, dodatków gatunki, jak:
- śliwa węgierka „wczesna”;
- śliwa węgierka „zwykła”.
Z kolei renkloda to na przykład:
- renkloda zielona;
- renomowanych ulena.
Jak wygląda śliwa? Drzewo i krzew
Śliwy, zależnie od odmiany, przybierają postać krzewu lub drzewa, które maksymalnie może osiągać 40 metrów wysokości. Jej pędy mogą być owłosione lub zupełnie nagie. Liście śliwy także mogą być albo opadające na zimę, albo zimozielone. Przylistki z kolei opadają szybko i są lancetowate, klapowane albo ząbkowane. Występowanie ogonka także uzależnione będzie od konkretnego gatunku śliwy.
Owoce śliw
Jak już wiadomo, wygląd i kształt owoców tego drzewka będzie się różnił w zależności od odmiany. W Polsce największą popularnością cieszą się granatowe lub fioletowe i jajowate albo kuliste śliwki. Owoce duże i posiadające smaczny miąższ odchodzący od pestki można uzyskać szczególnie z takich gatunków, jak:
- śliwa President;
- śliwę Haganta;
- Stanley;
- Cacanska Lepotica;
- Węgierka Dąbrowicka.
Nieco mniejsze są owoce śliwki węgierki „wczesnej” lub „zwykłej”Inne odmiany śliw, np. mirabelka, będą równie soczyste, ale już barw żółtej i typowo owalnej.
Węgierka Zwykła – popularna odmiana
Ta odmiana śliwy pochodzi z terenów Azji Mniejszej, a już od XVII wieku spotyka się ją w Europie. Drzewko posiada szeroką i jajowatą koronę, a owoce można zbierać od września do końca października. To właśnie śliwki węgierki charakteryzują się fioletową barwą, są eliptyczne lub jajowate i dojrzałe mają słodki i soczysty środek w kolorze żółtawozielonym. Tę odmianę szeroko wykorzystuje się do wyrobu powideł i do suszenia.
Śliwa Renkloda – odmiana o ciekawych owocach
Z kolei znana Renkloda tworzy zwykle okrągłe korony, a jej owoce dojrzewają między sierpniem a wrześniem. Są kuliste, o żółtym zabarwieniu, a na skórce można dostrzec ślady nalotu woskowego. Także miąższ owoców tej odmiany jest złocistożółty i bardzo soczysty.
Na jakie choroby i szkodniki narażone jest drzewko śliwki?
Niektóre odmiany śliw są szczególnie narażone na występowanie dwóch chorób grzybowych, a dokładnie:
- torbieli śliwy – występują w formie zniekształconych owoców, o szorstkiej skórce i bezpestkowym łykowatym wnętrzu;
- brunatnej zgnilizny drzew pestkowych– za jej sprawą dochodzi do zamierania pędów kwiatowych i liści. Następnie następuje nawrót dolegliwości – na gnijących owocach można dostrzec szary nalot.
Śliwa – drzewo o wielu zastosowaniach
Ciekawy jest fakt, że drewno pochodzące z drzewa śliwkowego odznacza się bardzo dobrą akustyką. Z tego powodu jest doceniane przez producentów rozmaitych instrumentów czy pudeł akustycznych. Jest także wysoko odporne na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Duża twardość i estetyka śliwy doceniane są również w przemyśle meblarskim.
Owoce śliwy wykazują wiele dobroczynnych właściwości na rzecz zdrowia człowieka. Zawierają mnóstwo składników odżywczych, takich jak:
- białko;
- tłuszcz;
- węglowodany;
- błonnik;
- witamina C;
- witamina B1;
- witamina B2;
- witamina B3;
- magnez;
- potas;
- fosfor;
- cynk.
Śliwki odznaczają się dużą zawartością polifenoli, które wykazują działanie przeciwzapalne i pozytywnie wpływają na kondycję naczyń krwionośnych. Wspomagają układ nerwowy, poprawiając koncentrację i pamięć. Ze względu na liczne antyoksydanty śliwki uważane są za doskonały naturalny środek zapobiegający procesom starzenia się organizmu.
Jeśli zamierzasz zasadzić w swoim sadzie lub ogrodzie śliwę, drzewo to zaskoczy cię wielością swoich właściwości. Ma swoje szczególne wymagania, jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację, jednak zwykle odwdzięcza się dorodnymi, soczystymi owocami, których okres dojrzałości zbiorczej przypada zwykle między sierpniem a październikiem. Poza jabłonią to jedno z najpopularniejszych drzew owocowych w Polsce.