Ekologiczne sposoby na zagospodarowanie niektórych odpadków to ważny temat. Przysłużysz się przyrodzie i stworzysz dla swoich roślin idealną odżywkę, jeśli zrobisz użytek z resztek warzyw, owoców i skorupek jajek. Sprawdź, jak łatwo przygotować kompost!
Posiadacze ogródków działkowych oraz przydomowych warzywników wiedzą, jak ważne jest regularne dostarczanie roślinom niezbędnych substancji pokarmowych. Zamiast sięgać po gotowe nawozy naturalne i sztuczne, warto rozważyć założenie kompostownika. Taki sposób użyźniania gleby korzystnie wpływa na zawartość ważnych pierwiastków, w tym azotu, wzbogaca podłoże w próchnicę i poprawia jego właściwości. Kompost nie wymaga to ani specjalistycznej wiedzy, ani dużych nakładów pracy, czasu i pieniędzy. Podpowiadamy, jak rozpocząć swoją przygodę z kompostowaniem.
Jak najprościej założyć kompostownik?
Do założenia kompostownika będziesz potrzebował odpowiedniego pojemnika. Możesz kupić gotową konstrukcję z solidnego plastiku lub – jeśli jesteś typem majsterkowicza – samodzielnie zrobić pojemnik z zaimpregnowanych desek lub cegieł.
Jaki kompostownik wybrać?
Kompostownik musi być ograniczony ramą, dzięki czemu jego zawartość nie będzie się wysypywać. Wpływa to korzystnie na proces kompostowania i ogranicza bałagan na działce. Istotną kwestią jest też zapobieganie rozwleczenia odpadków przez dzikie zwierzęta. Pamiętaj o tym, że kompostownik musi zapewnić umiarkowany dopływ powietrza i wygodne mieszanie zawartości. Plastikowe pojemniki mają w dolnej części specjalne okienko, przez które możesz łatwo wyciągnąć porcję dojrzałego kompostu.
Gdzie wygospodarować miejsce na kompost?
Idealny zakątek, w którym powinien stanąć kompostownik to miejsce zacienione i oddalone od domu. Z pryzmy może wydobywać się charakterystyczny zapach rozkładu, dlatego staraj się unikać postawienia kompostownika w centralnym miejscu ogrodu. Możesz dodatkowo osłonić go od wiatru wysokimi krzewami lub pergolą albo ogrodzeniem. Pamiętaj też o tym, aby zostawić wygodne dojście do kompostownika. W ten sposób ułatwisz sobie zarówno uzupełnianie, jak i opróżnianie pojemnika.
Jakie odpady można kompostować, a jakie nie powinny trafić do kompostownika?
Niemal wszystkie odpady roślinny nadają się do kompostowania. Przykłady? Podstawowym składnikiem kompostu są resztki organiczne, takie jak obierki. Idealne są zarówno surowe jak i ugotowane warzywa i owoce. Wyjątkiem są te fragmenty roślin, które były gotowane z wywarem mięsnym. Dlatego pod żadnym pozorem nie wrzucaj do kompostownika warzyw z rosołu. Kompost doskonale uzupełniają fusy z kawy i herbaty, a także rozdrobnione skorupki jaj (bez zawartości!) i popiół z kominka. Nie wrzucaj tam chwastów z kwiatami oraz nasionami. Jeśli do kompostownika dodajesz fragmenty roślin iglastych, pamiętaj o podsypaniu wapna (np. kredy).
Jak układać warstwy w kompostowniku?
Na samo dno kompostownika, czyli bezpośrednio na powierzchnię gleby należy wrzucić warstwę połamanych gałęzi, aby umożliwić dobrą cyrkulację powietrza. Na nią warto nasypać torf, aby substancje organiczne nie były wypłukiwane do gleby. Zasadniczymi składnikami kompostu są układane naprzemiennie warstwy odpadków i warstwy ziemi. Warto także dodać specjalny preparat ze szczepami mikroorganizmów, który skutecznie przyspieszają kompostowanie.
Czy można robić kompost z trawy lub liści?
Skoszona trawa i zgrabione liście to doskonały materiał na kompost. Jest tutaj jeden wyjątek: nie należy kompostować liści porażonych roślin lub okazów zaatakowanych przez szkodniki. Dodatnie takich elementów może spowodować rozprzestrzenianie się choroby. W efekcie będzie ona bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do opanowania. Liście i pędy roślin z objawami choroby lub żerowania szkodników należy zebrać i spalić. Jeśli nie masz wątpliwości co do zdrowia i kondycji twoich upraw, liście i skoszony trawnik to doskonałe źródło materii organicznej do twojego kompostu. Tzw. ziemia liściowa jest bardzo cennym podłożem ogrodniczym, polecanym w uprawie warzyw i roślin ozdobnych jako ściółka i nawóz organiczny.
Na czym polega dojrzewanie kompostu?
W dojrzewaniu kompostu bierze udział wiele pożytecznych mikroorganizmów, takich jak bakterie, promieniowce i grzyby. Podczas mieszania i przekopywania możesz znaleźć w pryzmie także dżdżownice i larwy chrząszczy. Wszystkie te organizmy przetrawiają resztki roślinne i zmieniają je w cenny humus. Proces rozkładu jest długotrwały i zachodzi w określonej temperaturze oraz przy niewielkim dostępie powietrza w pryzmie. Początkowo bakterie i grzyby rozkładają materię organiczną, dzięki czemu wytwarzana jest energia cieplna i pryzma się nagrzewa. Potem dżdżownice, odżywiając się taką przepracowaną materią, tworzą próchnicę.
Jak poznać, czy kompost jest dojrzały?
Dojrzewanie kompostu to końcowy etap produkcji nawozu ogrodowego. Podczas tej fazy procesy przemian zachodzące w substancjach organicznych dobiegają końca, a temperatura wewnątrz i na zewnątrz się wyrównuje. Zwykle trwa to 6 do 8 miesięcy. Kompost jest dojrzały, gdy ma postać brązowej masy o zapachu ziemi.
Do czego można wykorzystać przepracowany kompost?
Dodatek kompostu poprawia strukturę gleby, dlatego miesza się go z podłożem podczas sadzenia roślin. Znajdujące się w takim nawozie składniki odżywcze są źródłem substancji pokarmowych dla sadzonki. Dzięki temu ukorzenianie przebiega prawidłowo, a roślina ma ułatwiony rozwój w nowym miejscu. Kompost może także służyć do ściółkowania bylin jesienią. Ich części podziemne są wtedy lepiej izolowane od mrozu, a wiosną na początku sezonu rośliny mają dostęp do rozłożonej materii organicznej.
Lepiej kompostować na pryzmie czy w plastikowym kompostowniku?
Każdy kompostownik musi zapewnić dostęp powietrza do pryzmy oraz umożliwić skuteczny rozkład materii organicznej. Rodzaj pojemnika ma głównie znaczenie estetyczne. Warto też dobrać jego rozmiary do powierzchni działki, wielkości ogrodu i ilości odpadków produkowanych w gospodarstwie domowym. Kompostowanie w plastikowym pojemniku przebiega szybciej, niż w pryzmie, ponieważ wytwarza się wyższa temperatura. Kompostowniki plastikowe są też chętnie wybierane ze względu na ich estetyczny wygląd.
Czy kompostowanie się opłaca?
Zamiast kupować w sklepach ogrodniczych nawozy potrzebne do pielęgnacji roślin, tworzysz doskonałą odżywkę z dostępnych od ręki odpadków z gospodarstwa domowego. Oszczędzasz w ten sposób czas i pieniądze. Możesz też zgłosić fakt posiadania kompostu do urzędu miasta lub gminy, dzięki czemu zmniejszą się twoje opłaty za wywóz śmieci. Zakup lub zbudowanie kompostownika to wydatek rzędu kilkuset złotych. Koszt ten szybko się zwróci, a przy okazji uzyskasz za darmo najlepszy możliwy nawóz, który sprawi, że twój ogród wypięknieje.
Kompostowanie to złożony z wielu etapów proces rozkładu materii organicznej. Kompost jest cennym źródłem wielu pierwiastków potrzebnych roślinom do życia. Z łatwością samodzielnie przygotujesz go z odpadków z twojej kuchni i ogrodu. Zadbaj o swoją uprawę i stosuj go regularnie, aby twoje warzywa i kwiaty były zdrowe i piękne.