Hibiskus ogrodowy to gatunek, który potrzebuje znaczącego wsparcia do wzrostu. Jeżeli będzie otrzymywać zbyt małą ilość składników odżywczych, będą rozwijać się znacznie słabiej. O wiele łatwiej utrzymać go w dobrej kondycji we wnętrzu mieszkania czy domu, gdzie panują dla niego idealne warunki. W przypadku hibiskusa ogrodowego nawożenie to jedna z najważniejszych czynności koniecznych w uprawie i pielęgnacji. Dowiedz się, co jeszcze poza nawożeniem i zapewnieniem odpowiedniego stanowiska musisz zagwarantować tej oryginalnej roślinie.
Hibiskus ogrodowy – najważniejsze informacje
To egzotyczna roślina pochodząca z Tajwanu oraz Chin. Jej kwiaty są obfite i przypominają wyglądem kwiaty róży. W warunkach naturalnych hibiskus to średniej wysokości drzewo, zaś w naszym polskim klimacie przybiera raczej postać rośliny krzewiastej. Jest gatunkiem niezwykle często wybieranym przez ogrodników jako ozdoba przestrzeni wokół domu ze względu na efektowne kwiaty i liście.
Jeżeli chodzi o warunki uprawy, hibiskus ogrodowy jest dosyć trudny ze względu na swoje tropikalne pochodzenie. Gdy zdecydujesz się na ten gatunek, wybierz miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Potrzebne ci będzie podłoże żyzne i dobrze przepuszczalne o odczynie zasadowym lub kwaśnym. Hibiskus ogrodowy nie może rosnąć w glebie słabej jakości ani zbyt suchej, ani przemoczonej.
Wzmocnienie rośliny. Jaki nawóz do hibiskusa ogrodowego wybrać?
Z uwagi na fakt, że przy niedostatecznej ilości składników odżywczych hibiskus będzie szybko marniał, nawożenie jest najważniejszą czynnością w ramach jego uprawy. Co ważne, takiej mieszanki powinien otrzymać dosyć sporo. Nawóz pomaga mu przede wszystkim utrzymać intensywną barwę kwiatów.
Najlepszym wyborem będzie nawóz wieloskładnikowy, które znajdziesz na rynku z oznaczeniem NPK(+). Wskazuje ono na zawartość w produkcie konkretnych składników, takich jak potas, fosfor czy azot. Ostatni z wymienionych pierwiastków odpowiada za prawidłowy rozwój liści i pędów rośliny. Fosfor wzmacnia kondycje korzeni i powstawanie nasion. Potam ma bezpośredni wpływ na to, jak będą wyglądały kolory kwiatów hibiskusa ogrodowego.
Inne istotne składniki zawarte w preparatach, to:
- żelazo, niezbędne w fotosyntezie;
- magnez, który pomaga przyswajać substancje odżywcze;
- wapń, którego niewielka ilość wystarczy, by wesprzeć hibiskusa we wzroście.
Kiedy nawozić hibiskusa ogrodowego?
To, jaki nawóz do hibiskusa ogrodowego wybrać, to jedno, ale równie ważna jest częstotliwość nawożenia i sposób, w jaki będziesz to robić. Składniki odżywcze możesz zacząć zapewniać roślinie zaraz po posadzeniu, czyli wczesną wiosną. W tym celu możesz zmieszać podłoże z kompostem albo nawozem o przedłużonym działaniu.
Jeśli uprawiasz hibiskusa ogrodowego w mieszkaniu, musisz nawozić go regularnie. W okresie od marca do października podawaj hibiskusowi mieszankę nawozową raz w tygodniu. W tym wypadku także zdecyduj się na nawóz mineralny. Możesz nawieźć hibiskusa ogrodowego nawozem do roślin śródziemnomorskich albo specjalnym, przeznaczonym właśnie do tego gatunku.
Jaki nawóz do hibiskusa ogrodowego sprawdza się w domowej uprawie? Tutaj sprawdzają się nawozy organiczne, a także mineralne. Mieszanki dla hibiskusa dostępne są w sklepach w postaci granulek lub płynów.