Wiele czynników wpływa na zaleganie wody w ziemi. Ważne są odległość od większych akwenów wodnych, poziom wód gruntowych oraz stan rowów melioracyjnych. Mogą one wpływać na wysoki stopień wilgotności w glebie. Naturalną metodą, by pozbyć się nadmiaru wody, jest posadzenie gatunków, które w naturze preferują sporą wilgotność terenu. Sprawdź, które rośliny osuszające teren warto zasiać na podmokłej posesji.
Zapamiętaj!
- Czynniki takie jak odległość od większych zbiorników wodnych, poziom wód gruntowych, czy rozmieszczenie rowów melioracyjnych mogą wpływać na wilgotność gleby.
- Istnieje wiele metod pozbywania się nadmiaru wody, takich jak drenaż opaskowy, drenaż liniowy, czy skrzynki rozsączające.
- Szczególnie pomocne w odwadnianiu terenu są niektóre gatunki drzew liściastych (np. brzoza), iglastych (np. cypryśnik błotny) i krzewów (np. dereń).
- Byliny takie jak kaczeńce, jaskry, mieczyki, liliowce czy krwawniki oraz trawy ozdobne takie jak miskant chiński, czy rozplenica również można wykorzystać do osuszania terenu.
Sposoby na odsączenie wody z gruntu
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się nadmiaru wody z gleby. W zależności od przyczyny wymienia się parę skutecznych metod drenujących teren z wilgoci:
- drenaż opaskowy – stosowany w razie wysokiego poziomu wód gruntowych;
- odwodnienie liniowe – wybierane, gdy działka jest zalewana przez wody opadowe;
- skrzynki rozsączające;
- sadzenie roślin drenujących.
Rośliny osuszające teren – które sprawdzą się najlepiej?
Do roślin osuszających teren należą niektóre gatunki drzew liściastych, iglastych i krzewów. Nasianie odmian wilgociolubnych wpływa naturalnie na ilość wody w ziemi. W ten sposób można niewątpliwie wpłynąć na poprawę jakości gleby, a także udekorować ogród położony na zawilgotniałej posesji.
Brzoza
Najbardziej charakterystyczne drzewo występujące w strefie umiarkowanej. Wyróżnia się pniem pokrytym białą korą. Często brzozę można spotkać na brzegach lasów i torfowiskach. Gatunkiem szczególnie preferującym stanowiska wilgotne, a nawet błotne jest brzoza omszona. Toleruje nawet długotrwałe zalewania gruntu. Najlepiej rośnie w ziemi mokrej, o wysokim poziomie wód.
Olsza szara
Występuje powszechnie na terenie całej Europy. Spotkać ją można nad brzegami rzek, ze względu na wyjątkowo mocny system korzeniowy, często jest wykorzystywana w celu umocnienia warstwy brzegowej. Jest drzewem o średniej wielkości. Charakteryzuje się pniem jasnoszarym, dosyć krzywym z widocznymi nierównościami. Alnus incana to jedna z roślin osuszających teren, pionierskich. Ma zdolność wiązania azotu atmosferycznego, co dzięki symbiozie z bakteriami pozwala na przekazywanie go pozostałym gatunkom. W miejscach suchych, bez stałego dostępu do wody pozostaje krzewem o dużej ilości korzeni.
Ciekawostka na dziś
Niektóre rośliny, takie jak trzcina pospolita, tatarak zwyczajny czy pałka szerokolistna, mają zdolność do pobierania i akumulowania zanieczyszczeń z wody, co przyczynia się do naturalnego oczyszczania środowiska. Wykorzystując te właściwości, można nie tylko osuszyć podmokłą działkę, ale także przyczynić się do poprawy jakości wód gruntowych w jej otoczeniu.
Cypryśnik błotny
Drzewo pochodzące z południowo-wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych. Porasta szczególnie błotniste tereny stanu Floryda. W Polsce można spotkać cypryśnik np. w parkach. Charakteryzuje się czerwonobrązową lub brunatną korą oraz płaskimi igłami w ułożeniu dwurzędowym. Na zimę zrzuca igły. Jest to stosunkowo duże drzewo, dorasta nawet do 25 m wysokości. Rośnie na obszarach wodnistych i okresowo zalewanych, dlatego należy do roślin osuszających teren. Lubi dużą ilość światła.
Dereń
Dereń to pospolity krzew sadzony na terenach zalewowych. Można wymienić kilka odmian tego wilgociolubnego krzewu:
- rozłogowy – o jasnozielonych pędach i liściach, które nie tracą koloru nawet zimą;
- biały – o pędach w kolorze czerwonym, posiada dwie odmiany „Ivory Halo” i „Spaethii”.
Dereń biały wytwarza kwiaty w kolorze białym, a później równie białe, kuliste owoce. Porasta tereny o wilgotnych glebach zasobnych w dużą ilości składników odżywczych. Cięcie rośliny należy przeprowadzić wiosną, zostawiając pędy o najbardziej intensywnym kolorze.
Byliny na mokrą działkę
Nie tylko krzewy i drzewa sprawdzają się jako rośliny osuszające teren. Możesz wybrać też różnego rodzaju byliny ozdobne, które w naturze rosną na mokrych łąkach czy obszarach bagnistych. Wybierz też kaczeńce, jaskry, mieczyki, liliowce czy krwawnicę. W wilgotnej glebie rosną dobrze trawy ozdobne np. miskant chiński czy rozplenica.
Warto pamiętać, że siejąc rośliny osuszające teren, zmieniasz strukturę wodną. Z czasem ogród stanie się bardziej suchy i gotowy, by posadzić w nim bardziej urozmaicone gatunki roślin.
Często zadawane pytania
Jakie drzewo do osuszania terenu?
Wybierając drzewo do osuszenia terenu, warto wybrać gatunki o dużym zapotrzebowaniu na wodę. Przykłady takich drzew to:
Jakie kwiaty na wilgotną glebę?
Niektóre rośliny dobrze radzą sobie na wilgotnych glebach. Oto kilka przykładów:
- irga (Lysimachia spp.);
- kalmia (Kalmia latifolia);
- kosaciec syberyjski (Iris sibirica);
- funkia (Hosta spp.);
- trojeść krwista (Asclepias incarnata);
- ostróżka (Delphinium spp.);
- trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana).
Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak oszczędzać wodę w ogrodzie:
- Nawadnianie w godzinach porannych lub wieczornych, gdy parowanie jest mniejsze.
- Używanie systemów kropelkowych lub soaker hose do nawadniania roślin.
- Zastosowanie ściółki, która zmniejsza parowanie i utrzymuje wilgotność gleby.
- Wybieranie roślin mniej wodochłonnych lub przystosowanych do suszy.
- Zbieranie wody deszczowej w beczkach na późniejsze nawadnianie.
- Stosowanie odpowiedniej techniki nawadniania, np. głębokie, rzadkie podlewanie.
Jaka trawa na podmokły teren?
Wybierając trawę na podmokłe tereny, warto wybrać gatunki odporne na zwiększoną wilgotność gleby. Oto kilka przykładów:
- kostrzewa (Festuca arundinacea);
- żubrówka (Hierochloe odorata);
- trzcinnik (Calamagrostis spp.).