Rozplenica japońska to nie tylko nazwa – roślina ta naprawdę pochodzi z tej części Azji Wschodniej. Mimo orientalnego pochodzenia świetnie sprawdza się również w Polsce. Jakie warunki są dla niej najlepsze? Sprawdź, jak o nią dbać!
Zapamiętaj!
- Rozplenica to trawa, która osiąga metr wysokości i wytwarza kwiatostany w kształcie szczotek
- Rośnie szybko, ale jest dosyć wymagająca ⚠️
- Zasadź ją w półcienistym miejscu osłoniętym od wiatru, gdzie gleba jest urodzajna i przepuszczalna ⛅
- Przez zasadzeniem zasil glebę obornikiem lub nawozem. Stosuj go także podczas wegetacji
- W upalne dni trzeba intensywnie podlewać i ściółkować rozplenicę
- Przed zimą należy ściółkować, związać i przykryć kępę ❄️
- Rozplenica sprawdzi się na skalniakach, rabatach bylinowych i w glinianych donicach
Rozplenica – charakterystyka rośliny prosto z Japonii
To, co podoba się najbardziej w rozplenicy to kwiatostany o wąskolancetowatym i szczotkowatym charakterze. Ich wielkość nie przekracza kilkunastu centymetrów. Cała roślina jest bardzo urokliwa i dorasta do nawet 100 cm wysokości. Podczas lata liście są zielonkawe i przechodzą w żółte, gdy nadchodzi czas jesieni. Kwiaty różnią się barwą w zależności od odmiany – mogą być brązowe, żółte lub purpurowe. Zdarzają się również egzemplarze o bardzo ciemnych i niemal czarnych kwiatach. Pennisetum alopecuroides jest niezwykle szybko rosnącą byliną, ku uciesze amatorów przydomowych aranżacji botanicznych.
Trawy rozplenice i ich wymagania stanowiskowe
Bylina, jaką jest rozplenica japońska, świetnie sobie radzi w półcienistych miejscach osłoniętych od wiatru. Kluczowe dla prawidłowego rozwoju rośliny jest umieszczenie jej na podłożu urodzajnym, bogatym w składniki odżywcze. Jałowe gleby należy wcześniej odpowiednio zasilić przy pomocy obornika lub nawozu. Do prawidłowego rozwoju trawy rozplenice potrzebują również przepuszczalnej gleby. Dlatego gliny i iły w przypadku tych roślin zupełnie się nie sprawdzą. Konieczne jest utrzymywanie umiarkowanej wilgoci i intensywne podlewanie w trakcie suszy.
Pielęgnacja i ochrona rozplenicy japońskiej
Silny poziom wzrostu jest powodem do dodatkowego odżywiania byliny. Rozplenica potrzebuje nawozów, zanim umieścisz ją w ogrodzie, a także podczas wegetacji. Najlepiej wybierać do tego produkty przeznaczone do traw. Warto jednak nie przesadzać z nadmierną ilością nawozów, bo Pennisetum nadmiernie rozwinie liście zamiast efektownych kwiatostanów.
Zimowanie rozplenicy
Kolejna niezwykle istotna kwestia to zimowanie rośliny. Piórkówka – jak bywa czasem nazywana rozplenica – jest bardzo odporna na mróz, ale wymaga okrywania. Najlepiej nie przycinać jej obumarłych liści przed sezonem zimowym, bo dodatkowo ochronią roślinę przed zimnem. Dobrą praktyką jest związanie kępki i okrycie jej materiałem nieprzepuszczającym powietrza.
Przycinanie rozplenicy japońskiej – kiedy wykonywać?
Jeśli chcesz kształtować rozplenicę, zdecyduj się na wczesnowiosenne przycinanie. To dobry czas na usunięcie starych liści, bo bylina ta zaczyna okres wegetacji dopiero w maju. Oczywiście najlepiej jest poczekać do czasu, gdy nie będzie już przymrozków. Dlatego w praktyce oznacza to zwykle przełom marca i kwietnia w zależności od roku.
Czy rozplenica japońska wymaga ściółkowania?
Zdecydowanie tak i to w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to okres letni, gdy występują szczególnie wysokie upały. Warto wtedy wykorzystać korę drzew i trociny. Warstwa ta pomoże zatrzymać w glebie odpowiednią ilość wody, by rozplenica nie przesychała. Poza tym grubszą warstwę ściółkową należy przygotować przed sezonem zimowym. Związanie i okrycie byliny słomą lub agrowłókniną nie wystarczy – konieczne jest ściółkowanie zimowe warstwą o grubości nawet 10 cm! Przygotowując roślinę w ten sposób, możesz mieć pewność jej bezpiecznego przezimowania.
Jak wykorzystać rozplenicę japońską w ogrodzie?
Bylina trawiasta szczególnie dobrze radzi sobie w okolicy zbiorników wodnych – to właśnie tam ujmuje swoimi pięknymi i niezwykle cienkimi liśćmi. Rozplenica japońska dobrze sprawdza się na skalniakach i rabatach bylinowych, gdzie nie wykonuje się częstych zmian gatunkowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by niższe odmiany sadzić w donicach glinianych. Bardzo dobrze będą komponować się w pobliżu miejsc wypoczynku, tarasów, altan, a nawet na balkonach. Jednak ze względu na maksymalną wysokość rozplenicy (ok. 100 cm) największe egzemplarze najlepiej jest umieszczać w gruncie.
Warto wiedzieć
Rozplenica potrzebuje dużo miejsca na szerokość. Duże odmiany rozrastają się na 1,2–1,5 m. Warto więc posadzić ją w głębi rabaty, aby nie straszyć pustym miejscem, zanim zacznie się jej okres wegetacyjny (w maju). Można także wypełnić wolną przestrzeń niskimi roślinami cebulowymi, które nie będą przeskadzać trawie w rozroście. Sprawdza się ona także na wrzosowiskach.
Rozplenica japońska – odmiany popularne w Polsce
Rozplenica japońska jako rodzina roślin trawiastych występuje w różnych odmianach. Te najchętniej wykorzystywane w polskich ogrodach to:
- Rozplenica „Hameln” – posiada kwiatostany o jasnobeżowych barwach, które z czasem przechodzą w brązowe. To jedna z wyższych odmian, która cechuje się maksymalną wysokością nawet do 1 metra. Kwitnienie odmiany „Hameln” rozpoczyna się w czerwcu;
- Rozplenica „Little Bunny” – jedna z niższych odmian, której maksymalna wysokość to niespełna 30 cm. Jest jednak niezwykle urokliwa, a jej liście są cieniutkie i bardzo gęste. Kwiatostany natomiast przybierają barwy podobne do rozplenicy „Hameln” i zaczynają pojawiać się w sierpniu.
Rozplenica japońska – cena
Aby nabyć rozplenicę japońską do ogrodu, nie trzeba wydawać olbrzymich kwot. Zwykle dojrzałe osobniki w doniczkach można nabyć w cenie rzędu 15–25 zł. Pamiętaj jednak, że rozmnażanie jest bardzo trudne i dla zdrowia rozplenicy już posadzonej w ogrodzie najlepiej jest po prostu kupić nowe sadzonki.
Trawy rozplenice są wyjątkowo ozdobnymi i pięknymi roślinami. Warto więc nabyć je do swojego ogrodu i cieszyć się ich wdziękiem przez długi czas.
Najczęściej zadawane pytania
Czy rozplenica jest wieloletnia?
Tak, rozplenica to wieloletnia bylina z rodziny wiechlinowatych (traw). W Polsce wymaga szczególnej ochrony, aby przetrwać zimę, ale jeśli o nią zadbasz, będzie zdobić Twój ogród przez lata.
Czy rozplenica przezimuje w donicy?
Tak. Niskie odmiany rozplenicy warto uprawiać w donicach, aby móc je łatwo przezimować w pomieszczeniu. Trzmaj ją w chłodnym i jasnym miejscu, gdzie panuje temperatura ok. 5–10 stopni.
Kiedy przycinać rozplenicę japońską?
Najlepiej przycinać ją wiosną, między kwietniem a majem. Ubiegłoroczne pędy ścinamy 2–3 cm nad ziemią, aby roślina mogła wypuścić nowe i znów zachwycać bujną kępą. Nie warto przycinać jej przed zimą, bo wtedy będzie wrażliwsza na mróz.
Co posadzić obok rozplenicy?
Rozplenica pasuje do wielu roślin, w tym do rozchodników, szałwii, rudbekii, jeżówek i kocimiętki – bylin o średniej wysokości. Jeśli chcesz ją zestawić z większymi i mniejszymi roślinami, polecamy sadziec, werbenę patagońską, liatrę kłosową i aster nowoangielski.
Jak szybko rośnie rozplenica?
Ta trawa zaczyna rosnąć dopiero w maju, ale szybko nadrabia straconą wysokość. W tym samym sezonie po przycięciu osiągnie ok. 90–120 cm.