Jakie kwiaty jesienne wieloletnie najlepiej się sprawdzają? Jeśli kochasz kwiaty i chcesz cieszyć się ich pięknem także na jesień, wybierz odpowiednie gatunki. Niektóre z nich kwitną także wtedy, gdy temperatura robi się coraz zimniejsza.
Kwiaty jesienne wieloletnie to doskonała ozdoba ogrodu. Miłośnicy roślin wiedzą, jak komponować rabaty, żeby cieszyć się kwitnącymi kwiatami aż do listopada. Wybrane gatunki i odmiany cieszą oczy przez cały sezon. Pomimo tego, że jesień kojarzy się raczej z przekwitaniem kwiatów, wielu z nich nie przeszkadzają niższe temperatury. Wiele kwiatów jesiennych charakteryzuje się bujnym i obfitym kwiatostanem aż do pierwszych przymrozków. Jeśli zastanawiasz się, które kwiaty jesienne wieloletnie sprawdzą się najlepiej, zapraszamy do lektury.
Kwiaty jesienne wieloletnie – czym się charakteryzują
Zwykle zakładając ogród wszyscy skupiają się na tych roślinach, które kwitną na wiosną i latem. Jesienne kwiaty są często pomijany. Niesłusznie, bo jesień to bardzo barwna pora roku, a odpowiednio dobrane gatunki pięknie to podkreślą. Wbrew pierwszym skojarzeniom, kwiaty jesienne wieloletnie stanowią dość sporą grupę roślin. Poniżej w naszym artykule omawiamy najpopularniejsze kwiaty ozdobne, które kwitną jesienią.
Rozchodnik okazały (łac. Sedum spectabile)
Rozchodnik okazały to popularna roślina ogrodowa, która pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu. Dzikie okazy w naturalnym środowisku można spotkać także w Polsce. Jego charakterystyczną cechą są grube i silne łodygi. To właśnie na nich osadzone są bujne kwiatostany, które przybierają barwę jasnofioletową lub różową. Mięsiste liście doskonale magazynują wodę, dzięki czemu rozchodnik jest bardzo odporny na suszę. Oznacza to także, że poradzi sobie nawet z glebie, która nie jest specjalnie wilgotna i żyzna. Rozchodnik świetnie sprawdza się sadzenia jako jeden z jesiennych kwiatów. Czas kwitnienia zaczyna się w sierpniu, a kończy końcem września. Łodygi wyrastają nawet do 50 cm wysokości. Ta bylina najlepiej sprawdza się na skalniakach i ogrodach. Nie jest wymagająca – lubi słońce, nie wymaga regularnego podlewania, jest łatwa w uprawie. Rozchodnik okazały to świetny przykład, że kwiaty jesienne wieloletnie sprawdzają się w każdym ogrodzie.
Piękne astry (łac. Aster)
Astry bylinowe, inaczej nazywane marcinkami, to piękne kwiaty jesienne wielo. To piękne rośliny kwitnące jesienią. Dzięki temu, że zimują w gruncie, na zakończenie sezonu wystarczy przyciąć je przy ziemi. Zaczynają odrastać już po kilku miesiącach. Astry to kwiaty bardzo dekoracyjne. Można uprawiać je w każdej glebie, nie mają wielu wymagań. Z tego względu sprawdzają się nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Astry świetnie komponują się na kwietnikach i rabatach, a także sklaniakach. Tworzą wielobarwne , okazałe kompozycje. Kwitną w kolorze białym, czerwonym, fioletowym, niebieskim lub różowym. Najlepiej sadzić je w grupach. Wówczas prezentują się najbardziej okazale. Astry lubią stanowiska mocno nasłonecznione. W półcieniu nie rosną tak obficie. Rośliny tę lubią wilgotną glebę i wymagają regularnego podlewania. Wśród wielu odmian, jesienny ogród ozdobić mogą zwłaszcza astry krzewiaste, wrzosolitne, a także aster nowobelgijski i aster nowoangielski.
Wiciokrzew Browna (łac. Lonicera × brownii)
Wiciokrzew Browna to pnącze, które może się rozrastać nawet do 3 metrów długości. Kwiaty mogą mieć różne kolory, ale najpopularniejsze są żółte i pomarańczowe. Niektóre posiadają też ogniście czerwone fragmenty. Charakterystyczną cechą jest to, że barwa jest żywa, ciepła i intensywna. Czas kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu, a kończy późną jesienią. Wiciokrzew Browna nie jest jeszcze bardzo popularny w polskich ogrodach, pomimo tego, że prezentuje się naprawdę spektakularnie. Świetnie sprawdza się na przykład przy ogrodzeniach. Jest jednak przy tym dość wymagający. Niezbyt dobrze radzi sobie z niedoborem wody, kwaśną glebą oraz zbyt mocno nasłonecznionym stanowiskiem. Początkiem jesieni na wiciokrzewie pojawiają się jagody w pomarańczowym kolorze. Są one trujące.
Wrzos pospolity (łac. Calluna vulgaris)
Wrzosy to bardzo popularne, jesienne krzewinki. Najpiękniej wyglądają, jeśli są posadzone w kępach. Współcześnie występują niemalże na wszystkich kontynentach. Najpopularniejsze są fioletowe lub różowe wrzosy, chociaż spotykane są także białe. Ich ozdobą są drobne kwiatuszki. Wrzos to roślina bardzo silnie kojarzona z jesienią, która jest jej niemalże symbolem. Bardzo chętnie sadzone są w ogrodach. Wrzos najlepiej rośnie na glebach kwaśnych. Czas kwitnienia wypada zazwyczaj między sierpniem a październikiem, jednak zdarza się w przypadku niektórych odmian, że obejmuje jedynie październik. Ta bylina kwitnąca jesienią nie jest specjalnie wymagająca. Doskonale sprawdzi się także w pojemnikach na tarasach. Wrzosy idealnie dopełniają w kompozycji inne kwiaty jesienne wieloletnie.
Charakterystyczne jeżówki jako kwiaty jesienne wieloletnie (łac. Echinacea)
Jeżówki purpurowe spokrewnione są z astrami i tak jak one, są to kwiaty jesienne wieloletnie. Oznacza to, że zimują w gruncie. Jeżówki bardzo lubią stanowiska, które są mocno nasłonecznione. Dobrze radzą sobie z nadmiernym słońcem. Nie mają także specjalnych wymagań co do gleby. Są odporne na ataki szkodników, ale przyciągają motyle. Najlepiej prezentują się posadzone w grupie. Dzięki temu tworzą barwne, kwietne dywany, które wyglądają cudownie. Kwiaty mogą mieć barwę nie tylko purpurową, ale także białą, czerwoną lub różową. Jeżówka purpurowa to roślina, którą wyróżniają właściwości lecznicze. Przyspiesza gojenie ran, jest także stosowana do łagodzenia objawów bólu gardła, przeziębienia, podrażnienia skóry oraz oparzeń.
Tradycyjne chryzantemy (łac. Dendranthema)
Jeśli chodzi o kwiaty jesienne wieloletnie, nie można zapomnieć o chryzantemach. Ich kwiatostany mogą być zarówno pojedyncze, jak i pełne, półpełne, kuliste, półkuliste i parasolowate. Odmian jest naprawdę wiele. Różni je także barwa. Popularne są białe i różowe, ale także pomarańczowe, żółte i czerwone. Chryzantemy lubią miejsca słoneczne. Nie przepadają za to za nadmiernym podlewanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Chryzantemy nie najlepiej znoszą mrozy, dlatego warto je okryć.
Kwiaty jesienne wieloletnie – dalia (łac. Dahlia Cav)
Dalia uznawana jest przez wielu ogrodników za najpiękniejszy jesienny kwiat. Występuje w wielu różnych odmianach, które różnią się między sobą budową i barwą kwiatostanów. Dalia jest wymagająca i dość trudna w uprawie. Nie można zostawiać ich na zimę w gruncie, bo są zbyt delikatne, żeby przetrwać mrozy. Bulwy należy późną jesienią wykopać i przenieść w cieplejsze miejsce, a następnie ponownie zasadzić na rabatach wiosną. Dalie preferują zaciszne, słoneczne stanowiska. Należy ostrożnie podchodzić do ich podlewania. Jeśli chodzi o pielęgnację, wystarczą podstawowe zabiegi, takie jak usuwanie przekwitłych kwiatów, a także podpieranie wysokich pędów. Doświadczeni ogrodnicy rekomendują nawożenie dalii od maja do połowy czerwca, żeby zapewnić obfite kwitnienie.
Kwiaty jesienne wieloletnie stanowią doskonałą ozdobę ogrodu. Gatunków jest tak dużo, że nie sposób wymienić wszystkich. Poza opisanymi w naszym artykule z pewnością warto zwrócić uwagę na takie okazy, jak zimowit jesienny, rudbekia, słoneczniczek szorstki i miechunka.