Chcesz stworzyć w swoim ogrodzie pięknie obrośniętą pergolę albo zakryć mało estetyczny kawałek ściany? W obu tych przypadkach zdecyduj się na wiciokrzew. Roślina ta doskonale nadaje się na ozdobne pnącze, które udekoruje otoczenie domu. Czytaj więcej!
Wiciokrzew – opis
Wiciokrzew (Lonicera) to roślina, która należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Do wiciokrzewów zalicza się wszystkie rośliny pnące i zielne. Z kolei suchodrzew to pojęcie, którym określa się drzewa i krzewy z tego samego rodzaju.
Wiciokrzew może dorastać do 10 m długości (w przypadku roślin pnących) i do 5 m wysokości (w przypadku krzewów). Liście mogą opadać albo zostawać na roślinie zimą, zależnie od gatunku. Kwiaty pojawiają się w wierzchotkach leżących naprzeciwlegle względem siebie. Kwiaty są zwykle rurkowate, wyrastają maksymalnie po trzy w jednym kwiatostanie. Jagody pojawiają się zwykle po zakończonym okresie kwitnienia. Mogą przyjmować różne barwy (czerwoną, zieloną, niebieską, a nawet czarną).
Gatunki wiciokrzewu
Jest wiele gatunków wiciokrzewu, które można spotkać w ogrodach. Można wyróżnić wśród nich:
- wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) – dorasta do 3 m wysokości, ma eliptyczne liście, których wygląd różni się zależnie od odmiany. Roślinę cechuje bardzo szybki wzrost. Krzew jest umiarkowanie odporny na mróz;
- wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium) – rośnie do 6 m i charakteryzuje się szybkim przyrostem – nawet do 100 cm w rok. Kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, a ich zapach jest bardzo intensywny. Gatunek jest odporny na czynniki atmosferyczne;
- wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) – roślina na słoneczne stanowisko, dająca od maja do sierpnia intensywnie pachnące kwiaty. Wymaga regularnego podlewania i występuje w kilku odmianach różniących się kwiatami i długością pędów;
- wiciokrzew Browna (Lonicera x brownii) – gatunek hybrydowy, kwitnący długo, który preferujące słoneczne stanowiska i wilgotną glebę. Nie wymaga przycinania;
- wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) – pnącze zimozielone, mrozoodporne, kwitnące już od czerwca aż do okresu przymrozków;
- wiciokrzew Heckrotta (Lonicera heckrotti) – roślina dorastająca do 3 m. Kwitnie od czerwca do września w kolorze różowo-żółtym. Nie wymaga przycinania, jest odporna na mróz.
W ramach tych gatunków występują różne odmiany.
Wiciokrzew – uprawa
Roślina, o której mowa, dla prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków. Warto jednak wiedzieć, że większość gatunków zazwyczaj dobrze znosi podłoże ogrodnicze. Wiciokrzew można przycinać, jednak zależy to w dużej mierze od gatunku. Zwykle cięcie zagęszcza młode okazy. Po mniej więcej 2–3 sezonach przycinanie należy ograniczyć do usuwania starych i martwych pędów.
Gleba i stanowisko
Większość wiciokrzewów preferuje stanowiska słoneczne, a niektóre wolą półcieniste wystawy. Zazwyczaj roślina ma najszybszy przyrost w glebie próchniczej, żyznej, przepuszczalnej. Zależnie od gatunku może preferować podłoże wapienne.
Podlewanie i nawożenie
Większość gatunków preferuje stanowisko umiarkowanie wilgotne. Nie powinno być one jednak zbyt mokre, bo korzenie zaczną gnić. Rośliny te raczej nie lubią suszy, nawet krótkotrwałej.
Przesadzanie i rozmnażanie
Sadzonki wiciokrzewu są zwykle dostępne w sklepach i można je przygotować samemu na dwa sposoby:
- przez sadzonki ulistnione, pozyskiwane na początku lata (zwłaszcza w czerwcu i lipcu);
- przez odkład z okazu matczynego.
Warto pamiętać, że sadzonki zimozielone warto umieścić na stanowisku ogrodowym wiosną. W przypadku tych, którym opadają liście, w grę wchodzi jeszcze rozsada jesienna.
Wiciokrzew – choroby
Rodzaj ten dotykają następujące choroby:
- mączniak prawdziwy – choroba grzybicza, która powoduje szarawy nalot na liściach w przypadku okazów ustawionych na mało przewiewnym stanowisku;
- mszyce – które żerują w maju na najmłodszych pędach i pąkach. Atakują one rośliny rosnące w pełnym słońcu;
- zamieranie i plamistość liści.
Warto zapobiegać chorobom, wybierając gatunki na nie odporne. Uprawa wiciokrzewu jest też łatwiejsza na stanowiskach, na których nie ma stałego nasłonecznienia.
Gdzie posadzić wiciokrzew?
Wiciokrzew sprawdzi się jako roślina okrywowa, ale nie tylko. Doskonale prezentuje się w sąsiedztwie altany, którą może osłonić przed słońcem i wiatrem. Jest to pnącze, dlatego warto przygotować mu coś, po czym może się wspinać. Świetnie sprawdzą się do tego celu:
- pergola;
- wytrzymała kratka;
- ogrodzenie;
- ściana domu.
Wiciokrzew najlepiej sadzić przy podporach, najlepiej ok. 0,5–1 m od np. ścian. To silnie rosnące pnącze ogrodowe będzie owijać się wokół podpór, zapewniając świetne efekty wizualne. Pamiętaj też, że roślina ma silnie pachnące kwiaty i zazwyczaj czerwone owoce. Te ostatnie są trujące, więc uważaj, jeśli sadzisz ją w zasięgu dzieci.
Wiciokrzew zalicza się do roślin ozdobnych, które bez problemu możesz kupić w sklepie ogrodniczym. Roślina nie jest trudna w uprawie, ale wymaga wybrania dogodnego stanowiska. W zależności od gatunku jej potrzeby mogą się nieco różnić.