Pnącza wybierane są często nie ze względu na swoje walory estetyczne, ale z powodu użyteczności. Pnącza potrafią być ładne, bo zarówno liście, jak i kwiaty przykuwają wzrok. Ich największą zaletą jest jednak właśnie to, że chronią przed oczami ciekawskich. Zarośnięta balustrada z roślin pnących na balkon pozwala zachować więcej prywatności. Właśnie z tego powodu wszelkiego rodzaju rośliny pnące są często spotykane na nowych osiedlach. Sprawdź, na które z nich warto się zdecydować!
Rośliny pnące na balkon – prywatność na wyższym poziomie
Mieszkanie w mieście wiąże się z nieustannym towarzystwem innych ludzi. Obce osoby mogą cię obserwować także na twoim balkonie. Jest jednak sposób, na skuteczne odgrodzenie się od spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Wystarczy, że zdecydujesz się na rośliny pnące na balkon, które stworzą zieloną warstwę liści, która zasłoni przestrzeń. Jakie kwiaty i pnącza są najbardziej godne uwagi?
Powojnik – szybko rosnące pnącze
Powojniki to pnące krzywy lub byliny, które mają bardzo ładne kwiaty, występujące w praktycznie wszystkich możliwych kolorach. Niektóre odmiany mogą ozdobić nasze mieszkanie nie tylko kwiatostanami, lecz także owocami, które będą bardzo ładnie prezentować się zimą. Jeżeli chcesz, aby powojniki rosły szybko, tworząc gęstą warstwę, musisz poznać ich wymagania. Ten gatunek wymaga wiosennego przycinania, które pozwoli mu obficie zakwitnąć w późniejszym czasie.
Bluszcz pospolity – wieloletni i zimozielony
Bluszcz to długowieczna roślina o charakterystycznych liściach. Gatunek z rodziny araliowatych potrafi rosnąć w zastraszającym tempie i dorasta nawet do 20 metrów długości w warunkach naturalnych. Uprawa doniczkowa zazwyczaj pozwala jednak na wyhodowanie osobnika o długości do 2 metrów. Charakterystyczną cechą bluszczu są włoski, które nadają roślinie specyficzną szarawą barwę. Liście tego pnącza na balkon są ciemnozielone z widoczną siatką (zazwyczaj jasnożółtą). Owa siatka to nic innego jak nerwy. Kwiaty pojawiają się wyłącznie po osiągnięciu przez roślinę dojrzałości.
Rośliny pnące na balkon – wiciokrzew
To pnącze o bardzo charakterystycznych kwiatach. Jest wykorzystywane najczęściej do obsadzania ścian lub altan, ale sprawdzi się również na tarasie lub balkonie. Wiciokrzew nie ma większych wymagań co do gleby. Najlepiej rozwija się na żyznych i dobrze przepuszczalnych podłożach, które są bogate w próchnicę. Wiele zależy oczywiście od odmiany, bo poszczególne mogą się skrajnie różnić wymaganiami. Jeżeli zależy ci na pokryciu balustrady balkonowej, powinieneś zasadzić kilka roślin w odstępie około metra. To pozwoli uzyskać efekt szczelnej zasłony.
Glicynia – trująca roślina ozdobna
Glicynia to piękne, ale również niebezpieczne pnącze ozdobne. Te rośliny pnące na balkon pięknie kwitną i skutecznie chronią prywatność. W naturze występują na wschodzie USA, a także w Korei, Japonii i Chinach. Glicynia tworzy bardzo silnie rozrastające się pnącza, które następnie drewnieją. Kwiatostan może mieć kolor fioletowy, różowy lub niebieski. Ta roślina długowieczna świetnie się prezentuje na tarasach, ale wszystkie gatunki są toksyczne, więc zachowaj ostrożność.
Tunbergie – jednoroczne kwiaty pnącza na balkon
Naturalnie gatunek występuje w południowo-wschodniej Afryce. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika, który jako pierwszy ją opisał. W naszym klimacie uprawiana jest zazwyczaj jako pnącze. Może dorastać do 3 metrów wysokości. Jej pędy skutecznie owijają się wokół wszelkiego rodzaju podpór. W okresie kwitnienia pojawiają się pojedyncze kwiaty o barwie żółtej lub pomarańczowej. Tunbergia najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, gdzie pada dużo słońca. To roślina jednoroczna, co oznacza więcej obowiązków, jeżeli twoim celem jest zbudowanie stałej zasłony przed sąsiadami.
Hortensja pnąca
Roślina, którą teraz opiszemy, ma wszystkie cechy, które w teorii czynią z niej bardzo dobry gatunek do uprawy balkonowej. Pnącza powinny być ładne i skuteczne w zasłanianiu przestrzeni. Właśnie taka jest hortensja pnąca, która dorasta nawet do 20 metrów długości. Ta roślina pnąca na balkon rozrasta się w sposób zbliżony do bluszczu, czyli przez korzenie przybyszowe. Pędy pokryte są czerwoną korą, która łuszczy się, umożliwiając dalszy rozwój.
Winobluszcz pięciolistkowy
Jeżeli jakiś gatunek spośród tej grupy trafił do szerokiego grona odbiorców, to zdecydowanie jest nim winobluszcz pięciolistkowy. To szybko rosnące pnącze w odpowiednich warunkach potrafi przyrastać nawet o 2 m wysokości. Wspina się samodzielnie, owijając się wokół podpór. Choć sztuczne podpory nie są konieczne, warto mu je zapewnić, by mieć większą kontrolę nad hodowanym winobluszczem. To gatunek łatwy w uprawie, który nie wymaga nawożenia.
Kwitnące pnącza potrafią jednocześnie ozdobić i zacienić balkon. Szczególnie pożądane są rośliny zimozielone, które spełniają swoją funkcję przez cały rok. Pnące rośliny światłolubne warto sadzić w donicach. Lista gatunków wartych uwagi jest bardzo długa, ale. na specjalne wyróżnienie zasługuje jeszcze groszek pachnący, nasturcja, wilec oraz kobea. Potrafią ozdobić nie tylko ogrodowe pergole, lecz także wnętrze. Jeżeli będziesz odpowiednio podlewać rośliny, mogą osłonić przestrzeń od słońca.