Zapamiętaj!
- Ficus pumila, po polsku figowiec pnący, to wdzięczna i wszechstronna ozdoba domu
- Szybko porasta mury, pergole czy podpórki doniczkowe
- Dobrze dośnie w ziemi uniwersalnej, z okazjonalną dawką nawozu
- Trzeba go często podlewać – nawet 4 razy w tygodniu podczas upałów – i zraszać letnią wodą
- Nie lubi pełnego słońca i temperatur poniżej 15 stopni ☀️ ️
- Możesz go rozmnożyć, przyginając jeden z pędów do ziemi, aby się ukorzenił
- Przesadzaj figowiec wiosną i rób to szybko – korzenie są delikatne
Fikus pnący to roślina pnąca, która potrzebuje specyficznych warunków do prawidłowego wzrostu. Zobacz, gdzie najlepiej ją trzymać, by zapewnić jej wszystko, co niezbędne.
Ficus pumila – opis rośliny i jej pochodzenie
Ficus pumila znany jest w Polsce jako figowiec pnący. Roślina ta występuje naturalnie na obszarach Azji Wschodniej oraz Australii. Obecnie często spotykana jest w sklepach ogrodniczych i stanowi doskonałą ozdobę każdego domu. W naturalnych warunkach może osiągać wysokość nawet kilku metrów, jednak w domu nie przekracza najczęściej kilkudziesięciu czy kilkunastu centymetrów. Roślina ta wytwarza korzenie na całej długości i z ich pomocą przyczepia się do podłoża – stąd właśnie wzięła nazwę „pnący”.
Jedną z odmian fikusa pnącego jest Ficus pumila sunny, znany również jako Ficus pumila variegata. Posiada on niewielkich rozmiarów liście, prawie zupełnie okrągłe, o średnicy mniej więcej 1 cm. Co je wyróżnia? Mają oryginalne, białe wykończenie liści!
Ze względu na to, że jest to roślina pnąca, figowiec może powiększyć swój rozmiar nawet kilkukrotnie. Doskonale będzie prezentować się w wiszących doniczkach, jak również w tradycyjnej doniczce na parapecie okna.
Ficus pumila – pielęgnacja i uprawa
Uprawa Ficus pumila wymaga pewnego nakładu pracy, jednak z pewnością może przynieść satysfakcjonujące efekty. Zobacz, jak prawidłowo dbać o figowca, by ładnie się rozwijał.
Podlewanie
Fikusy pnące wymagają regularnego podlewania, w przeciwnym razie liście szybko zaczną usychać. W lecie podlewanie powinno odbywać się 2–4 razy w tygodniu, natomiast zimą 1–2 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że figowiec pnący lubi niezwykle wilgotne środowisko, dlatego codziennie należy zraszać liście letnią wodą.
Nasłonecznienie i temperatura
Ficus pumila nie przepada za mocnym nasłonecznieniem, dlatego roślinę warto trzymać z dala od źródła światła, ale w jasnym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o temperaturę, roślina ta nie jest zbyt wymagająca. Latem czuje się najlepiej w temperaturze 22–28 stopni, natomiast zimą 15–21 stopni.
Ziemia i nawożenie
Ficus pumila nie posiada specjalnych wymagań, jeśli chodzi o ziemię – doskonale sprawdzi się ta uniwersalna. Jeśli chodzi o nawożenie, warto dokonywać tego wiosną i latem, tak aby dostarczyć roślinie wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
Ficus pumila – rozmnażanie, przycinanie i przesadzanie
Jak prawidłowo przycinać, rozmnażać i przesadzać fikusa by był ozdobą przez długi czas?
Przycinanie
Kwiat Ficus pumila to niezwykle szybko rosnąca roślina. Jeśli więc chcesz zachować jej ładny kształt, warto ją regularnie przycinać. Najlepiej robić to wiosną, jednak w razie potrzeby można również dokonać tego podczas innych pór roku. Przycinanie może okazać się konieczne, jeśli zauważysz, że z rośliny zaczynają wyrastać liście różniące się wyglądem od tych już obecnych. Aby w pełni nie zdominowały one rośliny, należy je odciąć.
Rozmnażanie
Istnieją dwie metody rozmnażania fikusa pnącego: ukorzenianie w wodzie oraz poprzez odkłady poziome. Pierwsza metoda nie należy do prostych i często zdarza się, że roślina nie ukorzenia się prawidłowo. Zdecydowanie popularniejszą i skuteczniejszą metodą jest więc ta druga. Proces ten również jest niezwykle prosty, ale o wiele bardziej skuteczny. Pęd należy przygiąć do ziemi i poczekać aż się ukorzeni. Następnie nowo powstały fragment odcina się od rośliny macierzystej i umieszcza się w nowej doniczce.
Przesadzanie
Ficus pumila niezwykle szybko rośnie. Jeśli zauważysz, że roślina ma za mało miejsca i obecna doniczka nie jest już wystarczająca, warto przesadzić ją do większej. Czynność najlepiej jest wykonywać wiosną i trzeba przy tym pamiętać, by dokonać tego szybko, gdyż roślina ma dość wrażliwe korzenie i często reaguje na zmianę poprzez gubienie liści bądź nadmierne przesuszenie. Po przesadzeniu należy więc fikusa obficie podlać.
Pomysły Rośliniary
Warto wcześniej zaplanować, gdzie zamierzasz przesadzić Ficus pumila. Może jest już dość długi, aby rozpiąć go na ozdobnej podpórce czy pergoli? A może ma na tyle bujne pędy, że bajecznie zaprezentuje się w wiszącym koszyczku nad oknem? Możesz nawet uzupełnić nim doniczki z innymi roślinami – dobrze komponuje się ze skrzydłokwiatem czy bignonią. Jeśli stać Cię na coś bardziej kreatywnego, zastanów się nad zieloną ścianą.
Ficus pumila – jakie choroby mogą zaatakować roślinę?
Czasami możesz zaobserwować na roślinie niepokojące zmiany. Jakie są najczęstsze choroby atakujące fikusa?
Gubienie liści spowodowane niewłaściwą pielęgnacją
Przyczyn gubienia liści przez figowca pnącego może być wiele. Często wynika to z niewłaściwej pielęgnacji, np. niedostatecznego podlewania bądź niestosowania nawozu. Należy pamiętać, że szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym Ficus pumila wymaga dużej ilości wody i regularnego zraszania liści.
Choroba wirusowa
Gubienie liści przez figowca pnącego może być również spowodowane chorobą wirusową. Najczęściej liście w pierwszej kolejności zaczynają żółknąć, a następnie opadają. Przyczyną w tym przypadku może być nadmierne podlewanie. W doniczce należy zastosować specjalny system drenażowy tak, aby woda nie pozostawała tam przez długi czas. Jeśli przywrócisz roślinie odpowiednie warunki, problem powinien zniknąć i Ficus pumila zacznie wytwarzać nowe liście.
Choroba grzybicza
Jeśli zaobserwujesz na liściach fikusów pnących brunatne zmiany, może to oznaczać chorobę grzybiczą. Należy wówczas jak najszybciej zastosować specjalne preparaty grzybobójcze tak, aby choroba nie zaatakowała całej rośliny.
Zwijanie się i opadanie liści
Jeśli Ficus pumila zaczyna gubić liście, może to być również spowodowane niedoborem składników odżywczych. Jeżeli nie stosowałeś do tej pory nawozów, koniecznie zacznij to robić, natomiast w przypadku, gdy robiłeś to regularnie, oznacza to, że dany nawóz nie działa prawidłowo i nie pełni swojej roli. Należy wówczas go zmienić, pamiętając, by wprowadzać go stopniowo, tak aby figowiec pnący Ficus pumila mógł się przystosować i stopniowo czerpać niezbędne składniki odżywcze.
Ficus pumila – orientacyjna cena i bezpieczeństwo dla zwierząt domowych
Fikus to niezwykle interesująca roślina, którą warto posiadać w swoim domu. Co jednak w przypadku, gdy posiadasz zwierzęta?
Orientacyjna cena
Ficus pumila nie jest drogi i bez problemu dostaniesz go za kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych, w zależności od wielkości. Jest dostępny w większości sklepów ogrodniczych i w sklepach internetowych. Ze względu na to, że łatwo się rozmnaża, możesz również bez problemu stworzyć samodzielnie całą kolekcję okazów.
Bezpieczeństwo w przypadku zwierząt domowych
Figowiec pnący Ficus pumila to niebezpieczna roślina dla zwierząt domowych. Zjedzenie liści może im zaszkodzić, dlatego zdecydowanie należy umieścić fikusa w miejscu niedostępnym dla czworonogów.
Ficus pumila to pnąca roślina, która doskonale będzie się prezentować w każdym wnętrzu. Jego pielęgnacja wymaga zastosowania pewnych zasad. Teraz wiesz, jak odpowiednio go pielęgnować, aby rósł i rozwijał się prawidłowo, unikając chorób. Fikusy pnące prezentują się doskonale w wiszących doniczkach, ale również sprawdzą się w tych tradycyjnych. Już dziś dokonaj zakupu i odmień wygląd swojego wnętrza!
Zalety i wady
➕ | ➖ |
rośnie na długość – sprawdzi się jako pnącze lub roślina zwisająca | mniej dostępny niż inne fikusy |
pasuje do niemal każdego wnętrza | wymaga częstego podlewania i zraszania |
łatwo go rozmnożyć przez ukorzenianie pędów | trujący dla zwierząt domowych |
radzi sobie w szerokim zakresie temperatur | łatwo może go poparzyć słońce |