Wrzosy to rośliny, które cieszą się dużą popularnością. Możesz je znaleźć w lesie, ale także z powodzeniem uprawiać w domu i ogrodzie. Często jednak nie są w stanie przetrwać do kolejnego sezonu. Czy da się temu zaradzić? Sprawdź, jak je pielęgnować!
Niewielkie krzewinki, które opiszemy w artykule, prezentują się bardzo atrakcyjnie. Na ich popularność wpływa także fakt, że są niedrogie. Mówi się, że zapowiadają jesień. W ofercie sklepów ogrodniczych pojawiają się już od połowy sierpnia i są dostępne aż do końca września. Świetnie wyglądają w ogrodzie – są jego dekoracją, ale wrzosy w domu to także dobry pomysł. Na zewnątrz prezentują się najlepiej, kiedy posadzone są w sporej grupie. Warto posadzić je w towarzystwie drzew takich jak brzozy i jałowiec. Właśnie w takim otoczeniu wrzosy występują w środowisku naturalnym. Te rośliny ozdobne najbardziej spektakularnie prezentują się w formie wrzosowisk, w których różne odmiany przenikają się nawzajem, tworząc wielobarwne plamy. Wrzosy kwitną długo i obficie, charakteryzując się pięknymi kolorami. Z całą pewnością warto uprawiać te rośliny i cieszyć się ich urokiem. Sprawdź, jak prawidłowo je pielęgnować!
Wrzos pospolity – charakterystyka
Wrzosy to krzewinki ozdobne, pokroju krzaczastego. Oznacza to, że wyposażone są w wieloletnie, zdrewniałe łodygi. Dorastają do wysokości od 15 do nawet 60 cm. Tworzą kształtne kępy, przypominające poduchy. Liście wrzosów są zimozielone. U niektórych odmian mogą przybierać barwę żółtą i cytrynową, pomarańczową, a nawet szarą. Czasami po pierwszych przymrozkach zmieniają kolor na intensywnie rudy, czerwony albo brązowy. Wiosną jednak wracają do pierwotnej barwy. Kwiaty najczęściej są jasnofioletowe, a konkretniej wrzosowe. Spotykane są też odmiany jasnoróżowe, intensywnie fioletowe, czerwone albo białej, pełne lub pojedyncze. Wrzosy rozwijają się od sierpnia do października. Doskonale prezentują się także w jesiennych bukietach. Warto dodać, że są to rośliny miododajne.
Kiedy kwitną wrzosy?
Kiedy przypada czas kwitnienia tych krzewinek? Pierwsze odmiany zakwitają już od połowy lipca. Jednak wrzosy, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej kwitną we wrześniu. To właśnie wtedy, gdy większość roślin szykuje się do zimowego snu i przekwita, zaczynają proces kwitnienia. Trwa on nawet do listopada, więc jesienne ogrody zyskują więcej kolorytu i uroku na dłużej.
Uprawa wrzosów w doniczce
Wiele osób zastanawia się, czy wrzosy można uprawiać w doniczce lub pojemniku znajdującym się w domu. Rośliny te świetnie sprawdzają się jako domowa ozdoba, ale raczej jedynie jednosezonowa. Wynika to zazwyczaj z nieodpowiedniej pielęgnacji, a w szczególności niewystarczającego lub nadmiernego podlewania. W efekcie niestety często zasychają. A co z wrzosami na balkonie? Przed pojawieniem się pierwszym przymrozków warto przesadzić je do ogrodu lub solidnie zabezpieczyć doniczkę styropianem.
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
W naturalnym środowisku wrzosowiska są ozdobą polan leśnych, na których tworzą piękne i rozległe dywany. Nabierają one wyjątkowych barw na jesień. Leśne odmiany wrzosów są niezwykle odporne na mróz, suszę i zmienne warunki pogodowe. Cechuje je duża wytrzymałość i świetnie sobie radzą w naturalnym otoczeniu, więc rosną wiele lat w świetnej kondycji. Jednak trzeba pamiętać, że ogrodowe odmiany są dużo bardziej wymagające i przede wszystkim bardziej wrażliwe, zwłaszcza na mróz. Wrzosy można uznać za wybredne, jeśli chodzi o podłoże.
- Najlepiej przed ich posadzeniem wymienić całą ziemię na taką, która będzie dla nich odpowiednia.
- Po zasadzeniu glebę należy bardzo obficie podlać, omijając rośliny.
- Następnie trzeba ją okryć grubą warstwą kory sosnowej. Jej zadaniem jest ochrona korzeni przed przemarznięciem w trakcie zimy, a także parowanie wody, gdy nadejdą upały. Kora ogranicza także rozrastanie się chwastów, a kiedy się rozłoży, zakwasi glebę i użyźni ją.
Co można posadzić obok wrzosów? Przede wszystkim rośliny wrzosowate i wrzośce.
Jak sadzić wrzosy?
Kiedy i jak sadzić wrzosy? Najlepszy termin to wczesna jesień, kiedy temperatura jest stała, a gleba odpowiednio wilgotna. Warto też pamiętać, że to właśnie o tej porze roku w sklepach ogrodniczych znajdziesz największy wybór tych roślin. Wrzosy nie są wybitnie wymagające, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach, które pozytywnie wpłyną na ich kondycję.
- Wybierz dla osłonięte od wiatru i bardzo słoneczne miejsce. Cień źle wpływa na te krzewinki.
- Ziemia powinna mieć kwaśny odczyn, a także dobrą przepuszczalność. Ważne też, żeby była próchnicza i dobrze trzymała wilgoć.
- Przed posadzeniem wrzosów ziemię ogrodową trzeba przekopać na głębokość około 25 cm. Następnie należy zmieszać ją z kwaśnym torfem o właściwym pH.
- Jeśli jest taka możliwość, popraw kondycję tych roślin poprzez dodanie niewielkiej ilości ziemi spod naturalnego wrzosowiska lub lasu. Można zastosować także odpowiednią szczepionkę mikoryzową.
- Jeśli podłoże, na którym chcesz posadzić te krzewinki, jest ciężka, niezbędny jest płukany żwir, który usprawni drenaż i sprawi, że gleba będzie bardziej przepuszczalna.
Przycinanie wrzosów
Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wrzosów należy regularne przycinanie. Jest ono niezbędne, by roślina tworzyła malownicze, gęste poduchy. Rezygnacja z tego zabiegu sprawia, że krzewinki są rzadsze, zdrewniałe i smętnie wyciągnięte. Wpływa to negatywnie na ich kondycję i prezencję. Wrzosy należy przycinać co roku, najlepiej po kwitnieniu, późną jesienią lub wczesną wiosną.
Nawożenie i podlewanie
Jak już wspomnieliśmy, w naturalnym środowisku rośliny te są niezwykle wytrzymałe. Doskonale radzą sobie nawet na ubogich glebach, potrafią też przetrzymać suszę. Jednak o odmiany ogrodowe trzeba odpowiednio dbać. Pomimo bardzo obfitego kwitnienia nie potrzebują silnego nawożenia. Źle znoszą zarówno nawozy mineralne, jak i nieodpowiednio zastosowane nawozy organiczne.
- Rośliny można zasilać nawozem wolno działającym, który dedykowany jest wrzosom lub rododendronom. Jednak dawka powinna być o połowę mniejsza, niż zalecenie producenta.
- Zadaniem nawozów, poza dostarczeniem składników pokarmowych, jest także zakwaszanie gleby. W tym celu wrzosy regularnie można podsypywać kwaśnym torfem, a także uzupełniać warstwę kory sosnowej.
- Jeśli chodzi o podlewanie, powinno być obfite, ale rzadkie, bo wrzosy mają płytki system korzeniowy. Należy przy tym unikać zraszania liści.
Zimowanie wrzosów
Wrzosy są wieloletnie, jednak jeśli mają przetrwać zimę, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. To, w jakim stopniu dana krzewinka będzie odporna, zależy od jej odmiany. Zawsze przy zakupie warto sprawdzać i notować takie informacje. Gdy pojawi się pierwszy przymrozek, wrzosy należy bardzo obficie podlać, a następnie okryć gałązkami jedliny. Można także wykorzystać zimową agrowłókninę i umieścić ją nad roślinami. Może przydać się także specjalna cieniówka, która chroni nie tylko przed wiatrem, ale także przez uporczywym letnim słońcem.
Wrzosy – ciekawostki i legendy
Obecnie wrzosy to rośliny, które pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Warto jednak mieć świadomość, że z tymi niepozornymi krzewinkami wiąże się kilka ciekawostek.
- W Skandynawii wrzosy kojarzone były z biedą, natomiast w Szkocji symbolizowały bogactwo, szczęście i pomyślność.
- Łacińska nazwa Calluna pochodzi od słowa oznaczającego czyszczenie, zamiatanie i upiększanie. Wiąże się to z tym, że dawniej, zwłaszcza w krajach anglosaskich, wrzosy wykorzystywano do produkcji mioteł. Natomiast funkcja upiększania jesiennego ogrodu, który już jest w swoim schyłku, pozostała wrzosom do dzisiaj.
- Według słowiańskich wierzeń wrzosowiska były siedliskiem dla wiedźm, a ich dusze, które nie mogą odejść z tego świata, zaklęte są w roślinach.
- Nie każdy wie, że wrzosy mają także zastosowanie… spożywcze. Herbatka z nich przygotowana ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Jakich? Przede wszystkim działa przeciwzapalnie i moczopędnie, pobudza wydzielanie soków trawiennych i reguluje apatyt.
Wrzosy to piękne kwiaty, które są bardzo wytrzymałe w środowisku naturalnym, ale odmiany ogrodowe, przy odpowiedniej pielęgnacji, także radzą sobie bardzo dobrze. Najlepiej wyglądają rośliny posadzone w dużej grupie. Najkrócej wytrzymują wrzosy sadzone w doniczkach i uprawiane w domu.