Znana sadownikom brunatna zgnilizna drzew pestkowych to często występująca choroba. Z nami dowiesz się co zrobić, by zabezpieczyć swoje uprawy przed jej pojawianiem na drzewach.
Dla każdego sadownika brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest problemem. Dziś dowiesz się, czym objawia się ta choroba. W naszym artykule znajdziesz również cenne informacje dotyczące samodzielnego jej usuwania z drzew. Okazuje się, że nowe metody przynoszą doskonałe rezultaty. Sprawdź sam!
Charakterystyka i objawy brunatnej zgnilizny drzew owocowych
Monilinia laxa i Monilinia fructigena – to właśnie te odmiany paciornicy pestkowcowej i owocowej są przyczyną występowania omawianej tutaj choroby. Dotyka ona różne gatunki drzew owocowych, ale niektóre z nich są szczególnie podatne na zachorowanie. Można tutaj wyróżnić przede wszystkim wiśnie, które mogą ulegać infekcji jeszcze na samym etapie kwitnienia. Objawy występowania porażenia są następujące:
- brązowienie kwiatów;
- pojawianie się białego nalotu na pierwszych zarodnikach owoców;
- proces gnilny na owocach;
- uszkodzenie owoców i pędów prowadzących do ich zasychania na pędach.
Gdy choroba postępuje, to doprowadzi do zupełnego zamierania plonów. Omawiane tutaj schorzenie występuje również pod inną nazwą – monilioza. Jest ona jednak rzadziej stosowana.
Jakie drzewa mogą być dotknięte moniliozą?
Do najbardziej narażonych na zarażenie zalicza się przede wszystkim wiśnie, czereśnie, a nieco rzadziej brzoskwinie. Drugi z patogenów, jakim jest wspomniana wcześniej paciornica owocowa (fructigena) może doprowadzać także do zarażenia innych gatunków. Do zagrożonych zaliczana jest również:
Drzewa gruszy i jabłoni najczęściej dotykane są przez zarodniki konidialne, które prowadzą do powstawania brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych. Ta infekcja potrafi doprowadzić do spustoszenia całych sadów. Zarodniki z zarażonych pędów mogą łatwo przenosić się na inne drzewa, powodując ich zakażenie.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – środki ochrony przed niszczycielskim patogenem
Najlepszą metodą na ochronę drzew przed porażeniem jest oprysk, który zabije grzyby, zanim zdążą zainfekować liście drzew wiśni i czereśni. To właśnie grzybnia jest tutaj źródłem infekcji i dlatego należy przeprowadzić opryskiwanie na początku kwitnienia drzew. Sadownicy doskonale wiedzą, czym jest efekt białego pąka. To właśnie przy jego występowaniu należy zastosować oprysk do ochrony roślin i zwalczania brunatnej zgnilizny drzew. Czas jest tutaj bardzo ważny, a omawiany zabieg może skutecznie wstrzymać rozwój choroby.
Opryskiwanie zapobiegawcze w przypadku wiśni
Preparat zwalczający choroby wiśni należy profilaktycznie zastosować dwa razy. Pierwszym etapem jest czas kwitnienia wiśni, gdy pierwszymi objawami są plamy gnilne na powierzchni liści drzew pestkowych tutaj omawianych. Drugim momentem na stosowanie profilaktycznie środków ochrony roślin jest czas gdy powstał już zawiązek. Pamiętaj o odpowiednim dobieraniu proporcji środków, które będziesz stosować do oprysków. Niektóre odmiany źle reagują nawet na delikatne przedawkowanie.
Czy można stosować opryski po pojawieniu się plonów?
Zwalczanie chemiczne brunatnej zgnilizny drzew pestkowych możliwe jest również w czasie, gdy choroba zacznie porażać plony. Dotyczy to przede wszystkim śliw. W ich przypadku warto stosować opryski na około 4 tygodnie przed tym, jak zaczną opadać dojrzałe śliwki. Nie można dopuszczać do pełnego porażenia owoców, ponieważ gorzka zgnilizna zacznie się szybciej przenosić, gdy zmumifikowane plony będą gnić na gałęziach. Im dłużej dojrzewające, zainfekowane plony czy młode pędy pozostają na drzewach to, tym większy problem przed tobą.
Przycinanie pędów dotkniętych grzybem
Jeśli zaniedbasz usuwanie zainfekowanych plonów spod drzew oraz samych gałązek to może dojść do poważniejszego rozwoju choroby. Możesz z czasem dostrzegać także porażone pędy, które mogą zacząć brunatnieć. Zaschnięty pęd z czasem może zacząć zupełnie obumierać, a choroba będzie posuwała się dalej. Na drzewach zacznie powstawać sporodochia, czyli specyficzna dla grzybów struktura, która z czasem przerodzi się w poduszkowate formy. Warto więc przycinać chore części drzewa, zanim fungicydy doprowadzą do wytwarzania i wycieków gumy.
Stosuj odpowiednią prewencję, aby zatrzymać rozwój brunatnej zgnilizny drzew pestkowych
Wiesz już, czym charakteryzuje się brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Stosując opryski przeciw fungicydom, przycinając chore pędy i stale obserwując uprawy, możesz znacznie zredukować ryzyko występowania groźnych chorób czereśni i wiśni. Interwencja w odpowiednim czasie może też zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji wtórnych. Kluczem do zabezpieczenia upraw jest kontrolowanie kondycji drzew. Czasami choroby mogą pojawiać się nagle po silnych opadach deszczu. Warto przeprowadzać systematyczne kontrole i to na różnych etapach rozwoju plonów.