Chorobę, jaką jest antraknoza, szczególnie dobrze znają plantatorzy truskawek. Jest to choroba często niesłusznie nazywana szarą pleśnią. Dziś dowiesz się jak ochronić rośliny przed szkodliwym patogenem. Sprawdź sam!
Zapamiętaj!
- Antraknoza to choroba wywoływana przez grzyb z gatunku Colletotrichum, popularnie nazywana szarą pleśnią.
- Chorobę atakuje np. truskawki, a także rośliny ozdobne takie jak magnolia, róża czy łubin.
- Objawy choroby (szare i brunatne plamki) pojawiają się na młodych pędach, szypułkach kwiatowych i liściach.
- Do walki z patogenem warto stosować fungicydy z zachowaniem odpowiednich proporcji, najlepiej w czasie bezdeszczowej pogody.
Czym jest antraknoza? Jakie są pierwsze objawy?
Głównym sprawcą omawianej tutaj choroby jest grzyb z gatunku Colletotrichum. Jego obecność na pędach, liściach czy owocach sprawia, że z czasem dochodzi do występowania plamistości na liściach. Jako pierwsze zaatakowane chorobą są młode pędy, szypułki kwiatowe, rozłogi oraz ogonki liściowe. Pojawiające się na nich plamy mają początkowo szare, a później lekko brunatne zabarwienie. Odpowiednio wysoka wilgotność powietrza i temperatura sprawia, że na plamach na liściach pojawia się groźny zarodnik konidialny. W efekcie porażeniu ulegają liście, kwiatostany i owoce.
Jakie rośliny atakuje ta choroba?
Ogrodnicy i sadownicy często zmagają się z antraknozą przy truskawkach. Dotyka ona równie często roślin ozdobnych. Do najczęściej spotykanych odmian choroby może być zaliczana:
- antraknoza magnolii – tutaj objawy choroby przejawiają się występowaniem brązowych, owalnych plam na liściach. Rozwijająca się nekroza doprowadzić może do zamierania liści, łodyg i gałęzi;
- antraknoza platana – wywoływana przez innego grzyba (Apiognomonia veneta). Pojawienia się pierwszych objawów choroby można oczekiwać już przy występowaniu młodych liści. Przy ich nerwach pojawią się liczne przebarwienia. Tutaj choroba może dotykać całych roślin i młodych sadzonek;
- antraknoza róży – tutaj objawy antraknozy przejawiają się występowaniem ciemnych plam na liściach. Z czasem wokół nich tkanka zacznie żółknąć i zamierać. Jeśli róża już zaczęła kwitnąć, to z czasem grzyb może porażać również kwiaty;
- antraknoza winorośli – doprowadza do obsychania i skręcania liści. Na młodych jagodach choroba wytwarza małe plamy, które nie przekraczają 5 mm.
Jak zwalczać plamistość antraknozy oraz szarą pleśń?
Do zwalczania antraknozy warto stosować sprawdzone fungicydy. Antraknoza truskawki, winorośli i roślin ozdobnych może prowadzić do zniszczenia całych upraw. Żeby temu zapobiegać, należy stosować odpowiednie środki ochrony roślin. Pamiętaj o tym, że choroby grzybowe mocno osłabiają odporność roślin i dlatego uważnie ustalaj proporcje. Zbyt mocna mieszanka może hamować rozwój choroby, ale przy tym zniszczyć części roślin.
Porada
Zwracaj też uwagę na pogodę. Grzyby i postępująca przez nie zgnilizna preferuje wilgoć. W związku z tym opryski należy przeprowadzać w czasie gdy nie są przewidywane żadne opady.
Wiesz już, czym jest antraknoza i jak skutecznie z nią walczyć. Niektóre fungicydy można stosować też do roślin ozdobnych takich jak wspomniana magnolia, róża czy też łubin.