Cissusy są często spotykanymi roślinami w naszych domach i mieszkaniach. Można przez to odnieść słuszne wrażenie, że ich uprawa jest bardzo łatwa. Warto jednak właściwie zatroszczyć się o cissusy, ponieważ ich pędy, zwisające z doniczki czy też prowadzone na linkach, stanowić będą piękną ozdobę na lata.
Zapamiętaj!
- Cissusy są piękną dekoracją każdego domu.
- Bardzo ważne jest odpowiednie miejsce do postawienia rośliny, które nie może znajdować się tam, gdzie padają ostre promienie słońca. ☀️
- Trzeba też zadbać o właściwą temperaturę oraz nawilżenie powietrza.
Cissus – wymagania dotyczące stanowiska zależą od gatunku rośliny
Cissusy są jednymi z najłatwiejszych w uprawie roślin pokojowych. Cissus rombolistny, tak samo zresztą jak australijski, wymagają jasnego miejsca, gdzie światło będzie rozproszone. Dobrze rosną również i w półcieniu. Z kolei cissus różnobarwny, który jest jednym z najbardziej ozdobnych gatunków, potrzebuje jeszcze większego dostępu do światła, ale nie lubi, gdy pada ono bezpośrednio na niego.
Cissusy co prawda tolerują suche powietrze, ale znacznie lepiej rosną, gdy jest ono wilgotne. Warto o tym pamiętać szczególnie zimą, gdy powietrze w mieszkaniach ze względu na okres grzewczy jest często przesuszone.
Właściwe podłoże pomaga utrzymać wilgotność cissusa
Wybór odpowiedniego podłoża dla rośliny jest bardzo ważny. Pomaga on w kontroli utrzymaniu właściwego poziomu wilgotności cissusa. Dla roślin tego rodzaju musisz wybrać podłoże, które będzie odpowiednio przepuszczalne, a więc nie będzie gromadziło dużych ilości wody. Warto też wybrać doniczkę posiadającą duże otwory na dnie. Dzięki nim nadmiar wody bez przeszkód odpłynie i nie zaszkodzi twojemu cissusowi.
Cissus – kwiat, który raczej nie przetrwa suszy
Te rośliny, niezależnie od gatunku, są wrażliwe na suszę. Z tego powodu musisz zatroszczyć się o to, by ich podłoże było przez cały czas wilgotne. Nie może być ono jednak nigdy mokre, ponieważ nadmierne nawodnienie z pewnością zaszkodzi roślinie. Na zbyt dużą ilość wody cissus dość szybko zareaguje zżółknieniem liści oraz ich opadaniem. Warto jest więc uważać na to, by znaleźć złoty środek i nie przesuszyć rośliny, ani też za bardzo jej nie nawadniać. A jeśli już do tego dojdzie, cissusa należy przyciąć, żeby wypuścił nowe pędy.
Porady dla Rośliniarzy
Pamiętaj, że zawsze łatwiej jest odratować przesuszoną roślinę niż przelaną! Podlewanie zacznij od małych dawek i zwiększ je, jeśli potrzeba.
Cissus kwiat – umiarkowana temperatura
Cissus australijski oraz cissus rombolistny wymagają umiarkowanej temperatury powietrza, która latem powinna wynosić od 20 do 24 stopni Celsjusza, a zimą od 16 do 18 stopni. Nieco inaczej jest z cissusem różnobarwnym. Ten kwiat woli odrobinę wyższe temperatury. I tak zarówno latem, jak i zimą, najlepiej czuje się wtedy, gdy przedział temperatur jest o 2 stopnie wyższy. Jest to też gatunek, który potrzebuje większej wilgotności powietrza. Z tego też powodu świetnie sprawdzi się jako ozdoba jasnych łazienek.
Jak nawozić popularny doniczkowy bluszcz – cissus?
Cissusy, niezależnie od gatunku, rosną bardzo szybko. Dlatego też, gdy nadchodzi okres wegetacji, niezbędne jest ich nawożenie. Jak robić to prawidłowo? Okres nawożenia cissusów przypada na czas od marca do końca sierpnia. Należy powtarzać tę czynność co dwa tygodnie. Rodzaj używanego nawozu zależy od tego, jakie cissusy planujesz odżywić:
- cissusy o zielonych liściach (takie jak bluszcz rombolistny czy też cissus australijski) powinny być nawożone odżywką dla roślin zielonych;
- cissus różnobarwny, którego liście są kolorowe, powinien być odżywiany nawozem przeznaczonym dla roślin ozdobnych, ponieważ zawierają one zwiększoną ilość potasu.
Cissusy najlepiej przesadzać, gdy nie są bardzo duże
Cissusów nie trzeba często przesadzać. Warto to jednak zrobić, gdy kwiat zacznie zajmować prawie całą doniczkę. Nie należy czekać na to, aż roślina stanie się bardzo duża – wtedy jej przesadzenie zrobi się trudniejsze. Najlepiej jest przesadzać cissusy wiosną. Dobrze jest wtedy przenieść roślinę do większej donicy, która powinna być wypełniona odpowiednim podłożem oraz wyposażona w drenaż.
W tym właśnie okresie te rośliny można też rozmnożyć. Jak to zrobić? Ta czynność nie należy do specjalnie skomplikowanych. Wystarczy pobrać kawałek pędu z pnącza rośliny, po czym włożyć go do wody. Sadzonka jest gotowa do umieszczenia jej w doniczce z ziemią wtedy, gdy wypuści korzenie.
Na cissus mogą pojawić się niejadalne jagody
Na cissusach mogą pojawić się także kwiaty. Gatunek australijski co prawda kwitnie w mieszkaniach bardzo rzadko. Jeśli się już to zdarzy, to kwiaty nie jest łatwo zauważyć, ponieważ są niewielkie, a poza tym pozostają ukryte między gęstymi liśćmi. Z kolei na starszych cissusach różnobarwnych mogą pojawić się małe kwiaty o żółtej barwie. Natomiast jeśli chodzi o najpopularniejszy w naszym kraju gatunek cissusa – rhoicissus (rombolistny) – to na nim także czasami mogą urosnąć latem drobne kwiaty. A z nich tworzą się jagody, które są niejadalne.
Cissus – choroby rzadko przytrafiają się tym roślinom
Niezależnie od danego gatunku cissusy bardzo rzadko zapadają na choroby. Te, które je dosięgają, są najczęściej wynikiem ich niewłaściwej pielęgnacji i objawiają się plamami na liściach.
Rośliny te nie są też szczególnie narażone na atak szkodników. A jeśli już do niego dojdzie, dobrze jest wiedzieć, że tę roślinę mogą zaatakować: mszyce, wciornastki, przędziorki czy wełnowce. Te ostatnie są doskonale widoczne na ciemnozielonych liściach rośliny, ponieważ wyglądem przypominają kłębki wełny, a więc łatwo je zauważyć i szybko zareagować. Dobrze jest też od czasu do czasu dokładnie obejrzeć cissusa, żeby upewnić się, że nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo ze strony szkodników.
Cissus – cena
Cissusy nie należą do specjalnie drogich roślin. Popularny bluszcz rombolistny, bluszcz cissus a właściwie jego najbardziej znana odmiana – cissus ellen danica – możesz nabyć już za 20 złotych. W mieszkaniach nadal często spotyka się gatunek australijski. Cena cissusa australijskiego kształtuje się mniej więcej od 20 do 30 złotych. Z kolei na tę roślinę z gatunku amazonica będziesz musiał przeznaczyć już ponad 60 złotych. Cissusa różnobarwnego można kupić za kwotę ponad 30 złotych.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego cissus schnie?
Cissus może zacząć schnąć z dwóch powodów: szkodniki i za dużo słońca. Regularnie sprawdzaj, czy nic się nie zalęgło na liściach lub w podłożu. Jeśli nie znajdziesz szkodników, spróbuj postawić cissusa w bardziej zacienione miejsce.
Czy cissus lubi zraszanie?
Tak. Powinien być zraszany raz w tygodniu, z uwagą, aby nie przelać rośliny,
Czy cissus jest trujący?
Cissus nie jest trujący. Można go uprawiać w domu z dziećmi i zwierzętami.