Cissus rombolistny to łatwa w uprawie roślina ozdobna. Bez problemu zaadaptuje się w twoim mieszkaniu i szybko osiągnie duże rozmiary. Jego pielęgnacja nie jest skomplikowana. Musisz uważać, aby nie doprowadzać do nadmiaru wody w doniczce. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak go pielęgnować.
Dekoracyjne pnącze – cissus rombolistny
Cissus rombolistny (Cissus alata) pochodzi z Afryki Południowej. W Polsce hodowany jest jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). Posiada ponad 350 gatunków, ale tylko niektóre z nich można posiadać w doniczce. Nie każda roślina z tej grupy jest łatwa w uprawie. Chociaż mimo trudności, niektórzy nadal chętnie troszczą się o nią. Niekiedy sprawiają kłopoty swoim hodowcom.
Wygląd cissusa rombolistnego
Cissus rombolistny jest rośliną pnącą. Ma rozgałęzione i zwisające pędy, które mogą dorastać nawet do 3 m długości. Największą ozdobą są jego liście, a mniej dekoracyjne i rzadko występujące są kwiaty.
Liście
Liście są ciemnozielone i charakterystycznie wyglądające. Złożone z trzech dużych listków w kształcie rombu (stąd nazwa gatunkowa rośliny). Struktura liścia jest nietypowa. Wierzch cissusa jest lekko błyszczący i gładki w kolorze zieleni, od spodu posiadają czerwonobrązową barwę. Ogonki liściowe i młode pędy pokryte są delikatnymi włoskami. Dojrzały liść posiada cienkie i elastyczne wąsy czepne.
Pędy
Cissus rombolistny szybko rośnie. Pędy można skracać, ale nie trzeba. Przycięte pędy poprawią pokrój pnącza, stanie się bardziej uporządkowany. Natomiast długie pnącza o sporym ulistnieniu z łatwością wyeksponujesz za pomocą podpór.
Kwiaty
Roślina raczej nie kwitnie. Kwiaty są białe, kremowe lub zielone, ale nie pojawiają się zbyt często podczas uprawy. Mają drobną budowę.
Odmiany cissusa
W Polsce hoduje się 3 odmiany cissusa: rombolistny, australijski i różnobarwny. Cissus rombolistny jest najbardziej popularny wśród tych gatunków.
Cissus australijski
Cissus australijski (Cissus antarctica) to również dekoracyjne pnącze doniczkowe. Ma długie pędy i wąsy czepne. Jego sercowate liście są błyszczące i karbowane na brzegu. Rośnie niezwykle szybko i może osiągnąć do 4 m długości. Ze względu na szybki i duży przyrost (1 m rocznie), musi posiadać solidną podporę, która utrzyma pędy.
W warunkach domowych zwykle nie kwitnie. Nie zawsze możesz zauważyć jego malutkie kwiatki w gęstej czuprynie liści.
Cissus różnobarwny
Cissus różnobarwny (Cissus discolor) jest bardzo rzadko uprawiany i ma większe wymagania pielęgnacyjne. Tak jak dwaj poprzednicy, cissus różnobarwny także jest pokaźnym pnączem, jednakże różni się barwą. Jego pędy, ogonki liściowe i nerwy są intensywnie czerwone, bordowe. Podłużne, sercowate liście są aksamitne w dotyku. Z wierzchu blaszka ma zieloną barwę ze srebrzystymi wzorkami. Od spodu jest koloru czerwonego.
Pielęgnacja
Cissus rombolistny nie wymaga szczególnych starań, jest odporny na błędy ogrodnika. Najbardziej kapryśną odmianą jest cissus różnobarwny.
Nawadnianie
Cissus nie znosi suszy, najlepsze podłoże dla tej rośliny jest stale wilgotne, ale nie mokre. Przed drugim podlaniem poczekaj, aż ziemia trochę przeschnie. Niestety łatwo przesadzać z ilością wody. Po przelaniu cissusa liście staną się żółte i kwiat zacznie je zrzucać. Roślina lubi być zraszana.
Podłoże
Gleba dla cissusa powinna być żyzna i przepuszczalna. Tylko wtedy woda nie będzie się nadmiernie gromadziła, więc unikniesz zniszczenia swojej rośliny. Dla lepszych efektów wymieszaj ziemię z piaskiem. Zwiększysz przepuszczalność gleby.
Odpowiednia temperatura i nasłonecznienie
Cissus preferuje stanowiska naświetlone, ale nie wystawione na bezpośrednie słońce. Może rosnąć w półcieniu. Odpowiednia temperatura dla tych roślin zmienia się w zależności od pory roku. Latem wynosi 20–24°C, natomiast zimą musi być nieco mniejsza 18–20°C. Cissus rombolistny nadaje się do uprawy w łazienkach, gdzie wilgotność powietrza jest większa.
Nawożenie
Cissus rośnie szybko, z tego powodu w czasie wegetacji potrzebuje systematycznego zasilania nawozem. Zielone gatunki należy wspomagać nawozami dla roślin zielonych. Cissus różnobarwny potrzebuje nawozu ze zwiększoną ilością potasu – dla roślin o ozdobnych liściach.
Choroby
Choroby cissusa najczęściej związane są z nieodpowiednią pielęgnacją. Nieregularne plamy, żółknięcie i zamieranie liści oraz brązowienie spowodowane są nadmiernym podlewaniem, przesuszeniem, zbyt mocnym nasłonecznieniem i suchym powietrzem. Ponadto mogą występować m.in.: plamistość liści, szara pleśń, mączniak, mszyce i przędziorek.
Cissus rombolistny to ładna, wisząca ozdoba pokoju. Najbardziej wymagającą odmianą tej rośliny jest cissus różnobarwny. Jeśli lubisz zielone pnącza w swoim otoczeniu, już dziś zacznij uprawę cissusa.