Wiśnia Łutówka to jeden z ulubieńców polskich sadowników. Nie ma zbyt dużych wymagań względem stanowiska i stosunkowo dobrze znosi mrozy, jeśli zostanie do nich odpowiednio przygotowana. Wyróżnia się corocznymi, obfitymi plonami, idealnymi na przetwory.
Wiśnia Łutówka znana jest także pod innymi nazwami – Łutówka Pudliszkowska, Łutówka Okrągłopączkowa, Łutówka Krótkoszypułkowa. Jej pochodzenie nie jest do końca znane, lecz prawdopodobnie wywodzi się z Francji lub Holandii. W Polsce stała się najpopularniejszą i najczęściej uprawianą odmianą wiśni pospolitej. Łutówka może być szczepiona na antypce (raczej słaby wzrost) lub na czereśni ptasiej (wówczas rośnie średnio silnie). Kwitnie dość późno i owocuje dopiero po 2 roku życia, lecz po tym czasie, obfitych zbiorów można spodziewać się co roku.
Czym charakteryzuje się wiśnia Łutówka?
Wiśnia Łutówka to jedno z ulubionych drzew owocowych, które często można zobaczyć w ogrodach, sadach i uprawach na dużą skalę. Do jej zalet należy fakt, że jest ona samopylna. W dodatku daje duże, pyszne, soczyste owoce, i to w każdym roku.
Sprawdź, co sprawia, że ta odmiana jest tak popularna wśród Polaków:
- zdrowe drzewo wyrasta na silne i duże – może sięgać nawet do 3 metrów wysokości;
- gałęzie i liście tworzą okrągłą, dość luźną koronę;
- owoce wiśni są dość duże – ich masa wynosi przeważnie 6-7 gramów. Mają charakterystyczny, ciemnoczerwony odcień, który pięknie lśni. W smaku są kwaśne i bardzo soczyste, czasem mogą być cierpkie. Świetnie nadają się na soki, dżemy i inne przetwory;
- kwitnie dość późno w porównaniu do innych odmian wiśni – na przełomie kwietnia i maja;
- wiśnie osiągają swoją dojrzałość pod koniec lipca;
- zbiory są zwykle obfite i coroczne;
- Łutówka należy do odmian samopylnych. Nie potrzebuje żadnego zapylacza, by móc wytwarzać owoce;
- wiśnie Łutówki najlepiej zbierać jak najszybciej, ponieważ łatwo opadają, a leżąc na ziemi – gniją i się marnują.
Wiśnia Łutówka – sadzenie
Młode drzewka w formie sadzonek z odkrytymi korzeniami można zakupić na jesień lub wiosnę. W tym czasie też najlepiej je wsadzać do ziemi. Polecamy sadzenie jesienią, gdyż wówczas roślina ma czas na zaklimatyzowanie się w gruncie przed rozpoczęciem wypuszczania owoców. Cena za jedno młode drzewko przeważnie waha się około 18-25 złotych, w zależności od jego wielkości i szkółki, z której pochodzi.
Te wiśnie preferują one ziemię umiarkowanie lekką, najlepiej piaszczysto-gliniastą, bielicową, wapienną lub czarnoziem. Optymalne pH dla wiśni Łutówki wynosi 5,6-6,8. Przed sadzeniem najlepiej przygotować stanowisko i dostarczyć jej odpowiednią ilość próchnicy oraz pierwiastków: magnezu, azotu, fosforu i potasu. Najlepiej rośnie w słońcu, w miejscu umiarkowanie przewiewnym.
Dołek wykopany pod drzewko powinien być na tyle luźny, by korzenie mogły luźno w nim leżeć. Jeśli sadzonka nie jest zbyt duża, a korzenie źle się układają, można je skrócić. W ramach ochrony sadzonki przed zimnem, można usypać kopiec ziemi wokół pnia, który wiosną się rozgarnia. Polecamy obsypać drzewko obornikiem tuż przed rozpoczęciem kwitnienia. W ten sposób zahamujesz nadmierne odparowywanie wody z ziemi i dostarczysz wiśni niezbędnych składników odżywczych.
Uprawa wiśni Lutówka
Wiśnia Łutówka potrzebuje żyznego, lekko wilgotnego podłoża. Nie służy jej przelanie ani przesadnie niskie temperatury. Dość dobrze znosi chłód, lecz musi zostać przed nim odpowiednio zabezpieczona. Łutówkę trzeba też chronić przed zwierzętami, szkodnikami i chorobami grzybowymi. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, drzewo szybko się zakorzeni i będzie dobrze rosło.
Nie jest to odmiana zalecana do upraw ekologicznych. Jest dość wrażliwa na plamistość liści i inne choroby, przez co wymaga częstych zabiegów. Najważniejsze w jej uprawie jest odpowiednie, regularne cięcie odmładzające, które pomoże zagęścić uprawę.
Oprysk Łutówki
Ze względu na sporą podatność tej odmiany wiśni na różnego rodzaju choroby, wiele hodowców twierdzi, że jej uprawa nie jest możliwa bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. W domowym sadzie można pokusić się o zamianę oprysków i nawozów na obornik lub kompost. Nie są one jednak tak samo skuteczne jak profesjonalne preparaty.
Wiśnia Łutówka jest najbardziej narażona na dziurkowatość liści, brunatną zgniliznę drzew pestkowych oraz drobną plamistość liści drzew pestkowych. Na te choroby sprawdzi się Topsin lub jego ekologiczne alternatywy – wyciąg z krwawnika, skrzypu polnego bądź chrzanu. Polecamy wykonywać oprysk profilaktyczny już po pierwszych przymrozkach, przed opadnięciem wszystkich liści. Opryski na szkodniki najlepiej z kolei stosować w okresie bezlistnym.
Kiedy i jak ciąć tę odmianę wiśni?
Pierwsze cięcie drzewka owocowego można wykonać niemalże od razu po jego zasadzeniu, na wiosnę. Jeżeli sadzisz je w jesieni, poczekaj z tym jednak do najbliższej wiosny. Ważne, by wykonać do prawidłowo. Obetnij boczne pędy sadzonki o 3/4 ich długości. W przypadku starszej, owocującej wiśni łutówki, poczekaj z przycinaniem do końca zbiorów.
Najpopularniejszym sposobem formowania tych drzew jest utrzymywanie ich korony w kształcie stożka. Uważaj przy tym jednak, aby zawsze skracać najdłuższe gałęzie, które wystają ponad przewodnika. Usuwaj też pędy rosnące w dół, do środka lub krzyżujące się, aby utrzymać najzdrowszy wzrost.
Łutówka jest odmianą, która ma tendencję do wypuszczania małych, bezlistnych gałęzi. Nic one nie wnoszą, a jedynie optycznie zagęszczają koronę. Je również należy wycinać. Warto pozbyć się też gałązek, które wypuszczają owoce jedynie na końcach, a na większości swojej długości są gołe. Na koniec skróć też wszystkie stare, grube gałęzie o połowę. To wszystko może wydawać się dość drastycznym uszczupleniem drzewka, lecz jest ono silne i doskonale sobie z tym poradzi. Takie systematyczne cięcie wspomaga zdrowy wzrost i większe, coroczne plony.
Wiśnia Lutówka to idealna odmiana drzewa owocowego zarówno do uprawy prywatnej, jak i przemysłowej. Wymaga nieco troski, szczególnie w kwestii przycinania, lecz odwdzięcza się dużymi, corocznymi plonami. Jej kwaśne owoce idealnie nadają się do soków i przetworów. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym drzewkiem przez wiele lat, pamiętaj o regularnym oprysku przeciwko chorobom grzybicznym oraz szkodnikom.