Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii) to interesująca, wieloletnia roślina kępiasta. Może osiągać od 60 cm wysokości, aż to 150 cm. Charakteryzuje się sztywnymi, prostymi pędami o owłosionych, pierzastych liściach. Mają one karbowane brzegi dodające im niecodziennego wyglądu.
Jak wyglądają różne odmiany tawułki Arendsa?
Kwiatostany tawułki przypominają puszyste kłosy. Tworzą one efektowne, wzniesione wiechy. Okres kwitnienia tej rośliny trwa kilka miesięcy, rozpoczynając się wczesnym latem, a kończąc dopiero jesienią. Wybarwienie kwiatów w dużej mierze zależy od odmiany. Występują zarówno odcienie jasne, prawie białe i kremowe, ale można spotkać także różowe, a nawet karminowe.
Tawułka Arendsa występuje w licznych odmianach, lecz jedynie niektóre cieszą się dużą popularnością wśród amatorskich ogrodników.
Popularne odmiany tawułki
Często spotykaną odmianą jest tawułka chińska (Astilbe chinensis). Charakteryzuje się wyjątkowo efektownymi kwiatami w kolorze różowofioletowym. Jest to jedna z mniejszych odmian, osiąga wysokość jedynie 25 cm.
Biała tawułka, popularnie wybierana do ogrodów to Bergkristall. Jej puszyste kwiatostany cieszą oko właścicieli od lipca do września.
Odmiana Fanal może pochwalić się intensywnie czerwonymi pióropuszami, doskonale kontrastującymi z zielonym ogrodem. To jedna z wyższych tawułek, może osiągnąć nawet metr.
Podstawowe zasady uprawy i rozmnażania tawułki
Podstawą prawidłowej uprawy tawułki jest dobrze dobrane podłoże i stanowisko. Jest to bylina najlepiej rosnąca w cienistych miejscach. Gleba powinna być regularnie podlewana. Wilgotne, żyzne podłoże jest konieczne zwłaszcza w okresie kwitnienia.
Doskonale rośnie na zacienionych stanowiskach w pobliżu zbiorników wodnych. W przypadku konieczności uprawy tawułki w nasłonecznionym miejscu należy ze szczególną dbałością kontrolować wilgotność podłoża. Dzięki temu nadmiar słońca będzie mniej szkodliwy.
Prawidłowa pielęgnacja musi obejmować także przycinanie. Po przekwitnięciu należy usunąć zbrązowiałe kwiatostany. To kosmetyczny zabieg, poprawiający wygląd całej rośliny.
O czym dodatkowo należy wiedzieć?
Uprawiając tę roślinę, warto także pamiętać o jej wpływie na glebę. Po kilku latach stanowisko, na którym rośnie tawułka Arendsa, stanie się jałowe. Z tego względu zalecane jest przesadzanie tawułki co około 5 lat. W trakcie tego procesu warto także usunąć środek kępy, ponieważ po takim czasie może być zbyt stary.
Ze względu na dużą wrażliwość na mróz, przed zimą konieczne jest także ścięcie całej naziemnej części. Pozwoli to ochronić roślinę przed przemrożeniem. Karpy należy dokładnie zabezpieczyć, np. przy pomocy liści lub kompostu.
Jak należy nawozić Astilbe arendsii, aby pięknie kwitła?
Tawułka Arendsa nie jest rośliną wymagającą regularnego nawożenia. W dodatku należy pamiętać, że bardzo źle reaguje na nawozy mineralne. Znacznie lepszym wyborem będą organiczne. Doskonale sprawdzi się obornik lub kompost.
Sam proces nawożenia najlepiej przeprowadzić wiosną, jeszcze przed wypuszczeniem pędów. Wystarczy rozłożyć wysokiej jakości nawóz pomiędzy roślinami.
Posiadając świeżo zasadzoną tawułkę, należy się jednak wstrzymać. Nawożenie powinno być przeprowadzane dopiero od drugiego roku uprawy.
Uprawa ogrodowa i doniczkowa tawułki
Ogrodowa uprawa zwykle rozpoczyna się od etapu gotowej sadzonki. Raczej niepraktykowany jest wysiew. Zdrowa tawułka Arendsa powinna posiadać korzeń oraz oczko. Należy ją umieścić w doniczce lub stanowisku wypełnionym bardzo żyzną glebą torfową. Sadzonkę należy obficie podlać.
Zazwyczaj byliny tej odmiany uprawia się grupowo. Niskie odmiany można jednak sadzić w doniczkach. Świetnie sprawdzają się na balkonach i tarasach, można także próbować uprawy wewnątrz mieszkania. Posiadając tawułkę, można tworzyć z niej także piękne bukiety. Dobrze sprawdza się jako kwiat cięty.
Tawułki to bardzo ciekawe, nietrudne w uprawie rośliny ozdobne. Świetnie sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak i uprawie doniczkowej. Mogą stanowić także piękną dekorację stołu.