Rośliny nawilżające powietrze mogą mieć znacznie większy wpływ na twoje życie, niż może ci się wydawać. Poprawiają one kondycję skóry, wprawiają w dobry nastrój. A to wszystko dzięki temu, że nawilżają powietrze, które znajduje się w domu. Rośliny pobierają dwutlenek węgla, emitują tlen, ale również cały czas parują. Zwiększają tym samym procent wody w powietrzu. Dodatkowym atutem będzie to, że rośliny nawilżające nie powinny wydzielać drażniącego zapachu. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Rośliny nawilżające powietrze poprzez proces transpiracji
Wszystkie rośliny nawilżające powietrze parują. Woda, która się w nich znajduje, w postaci pary wodnej wydobywa się z jej nadziemnych części. Możesz się o tym w łatwy sposób przekonać. Jeżeli nie wierzysz, że taki proces ma miejsce, wystarczy, że w upalny dzień założysz na roślinę przezroczystą reklamówkę. Im szczelniej to zrobisz, tym lepiej. Już po paru minutach zauważysz, że powierzchnia reklamówki od środka jest zaparowana. Gdybyś pozostawił ją na dłużej, zaczęłyby się pojawiać krople wody, które spływałyby po plastiku. Oczywiście nie warto narażać rośliny na ewentualne uszkodzenie.
Rośliny nawilżające powietrze i oczyszczające – skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to bardzo charakterystyczna roślina, która często hodowana jest w doniczkach. Jest to rodzaj rośliny nawilżającej, która potrafi oczyścić powietrze w pomieszczeniu z toksycznych substancji. Tworzy ona gęste kępy lancetowatych liści w kolorze ciemnozielonym. Gatunek pochodzi z Ameryki Środkowej oraz Południowej. Ma on bardzo oryginalne białe kwiaty, które swoim kształtem przypominają skrzydła. Jest to oczywiście powód, dla którego roślina ta zyskała swoją nazwę. W odpowiednich warunkach kwiat może być widoczny przez cały rok.
Bluszcz pospolity – naturalny nawilżacz powietrza
Jest to roślina, która sadzona jest zarówno w domach, jak i ogrodach. Spotkać ją możesz na tarasach i balkonach. Pomimo że jej liście często są trujące, to sama roślina ma pozytywny wpływ na warunki panujące w mieszkaniu. Ze względu na dużą ilość liści, które gęsto porastają pędy ma ona bardzo dużą powierzchnię parowania. Oznacza to, że intensywnie nawilża powietrze. Domowe bluszcze dorastają nawet do 2 metrów. Zapewniając mu odpowiednie podpory, możesz stworzyć zieloną ścianę w swoim domu. Gdy tego wsparcia mu zabraknie, będzie on zwisał nieestetycznie z doniczki.
Aloes – roślina oczyszczająca powietrze z toksyn
Aloes to niesamowita roślina, której przypisuje się wiele różnych prozdrowotnych właściwości. Najczęściej kojarzy się go z napojami aloesowymi, które stają się coraz bardziej popularne. Jak podają liczne badania, jest on bogaty w witaminy, lipidy oraz aminokwasy. Gatunek bardzo się rozrasta, sprawdzi się więc wyłącznie w dużych sypialniach. Poza walorami estetycznymi roślina oczyszcza powietrze oraz filtruje zanieczyszczenia.
Zielistka Sternberga – pochłania szkodliwe związki
Jest to roślina, która przez wielu uważana jest za prawdziwy skarb. Najlepsze rezultaty zapewni ci, jeżeli umieścisz ją w sypialni. Ma gęste kępy zielonych, wąskich i podłużnych liści, które działają jak filtr na zanieczyszczenia. Pochłaniają wszystko to, czego nie chcesz w swoich płucach. Gatunek znany jest z tego, że może pochłaniać jony metali ciężkich. Jest to prosta w uprawie roślina, która zapewnia wiele korzyści. Wystarczy zapewnić jej regularne podlewanie i to wystarczy, aby działała na twoją korzyść.
Dracena wonna – wytwarza tlen i pochłania smog
Draceny to rośliny nawilżające powietrze o wyprostowanych pędach oraz ciemnozielonych liściach. Jeżeli szukasz rozwiązania na problem suchego powietrza w mieszkaniu, to ten gatunek może ci pomóc. Jest to gatunek łatwy w hodowli. Wystarczy zapewnić jej stanowisko, które nie jest narażone na silne działanie promieni słonecznych. Dracena spotykana jest w różnych wariantach, które zazwyczaj różnią się rozmiarami. Pozwoli ona ograniczyć rozwój mikrobów w powietrzu i zredukować zawartość niechcianych składników.
Rośliny nawilżające powietrze mogą rosnąć w słońcu oraz półcieniu. Pochłaniają one lotne związki, takie jak formaldehyd, benzen, tlenek węgla i dodatkowo zwiększają wilgotność powietrza. Najlepiej tę funkcję spełniają rośliny o dużej powierzchni liści, takie jak paprocie, fikusy, palmy. Dodatkowym plusem jest to, że są to gatunki proste w uprawie, wystarczy regularnie je podlewać i zraszać wodą.