Dracena „Milky Way” jest rarytasem dla miłośników roślin doniczkowych. Wszystko ze względu na ciekawy pokrój oraz bardzo charakterystyczny wygląd liści. Jak ją uprawiać? Jak często podlewać? Jakie wybrać dla niej stanowisko?
Milky Way w pigułce
- Dracena “Milky Way” nie rozgałęzia się w pionie
- Ma piękne, ozdobne liście
- Jest łatwa w pielęgnacji, potrzebuje dużo światła i mało wody
- Dracena “Milky Way” może kosztować powyżej 100 zł
Czym wyróżnia się dracena „Milky Way”?
Jest to dracena, która nie ma charakterystycznego pionowego pokroju, a przyjmuje formę rozgałęzioną. Jej pędy początkowo rosną do góry, a w miarę wzrostu pokładają się łukowato na boki i przewieszają, osiągając nawet 60 cm długości. Nazwa „Milky Way” nie jest przypadkowa, ponieważ wybarwienie liści przypomina Drogę Mleczną. Wzdłuż blaszki grubego, połyskującego ciemnozielonego liścia znajduje się szeroki, wybarwiony na biało pas. Po jego bokach nierównomiernie rozmieszczone są białe połyskujące plamki przypominające rozgwieżdżone niebo.
Pielęgnacja draceny „Milky Way”
Jest to roślina dość łatwa w uprawie oraz odporna na szkodniki. Przy niskiej wilgotności powietrza mogą zaatakować ją przędziorki. Nie rośnie szybko, ale jest bardzo wytrzymała. Wystarczy kilka prostych zasad, by latami cieszyć się jej wzrostem.
Podlewanie draceny „Milky Way”
W okresie od wiosny do jesieni dracenę należy podlewać dwa razy w tygodniu niewielką ilością odstanej wody w temperaturze pokojowej, sprawdzając, czy podłoże jest z wierzchu przeschnięte. Roślina ta bardzo lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego ważne jest także zraszanie co kilka dni. Zimą ogranicz podlewanie, jednak nie rezygnuj ze zraszania. Przy okazji podlewania w okresie letnim, nie zapomnij o nawożeniu rośliny raz w tygodniu nawozem o zwiększonej zawartości potasu.
Stanowisko dla draceny Milky Way
Dracena preferuje stanowiska jasne o rozproszonym świetle. Światło jest niezbędne do ładnego wybarwiania się liści. Dobrze będzie jej na parapecie południowym lub południowo-wschodnim. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 20°C. Poniżej 15°C przestaje rosnąć, a przy temperaturach ujemnych traci liście. Zwykle po przeniesieniu do ciepłego pomieszczenia odżywa.
Uwaga Rośliniarze ⚠️
Dracena “Milky Way” jest trująca dla zwierząt. Gdziekolwiek ją postawisz, pamiętaj aby była niedostępna dla Twoich pupili!
Podłoże dla draceny „Milky Way”
Podłoże dla tego gatunku powinno być żyzne, ale przepuszczalne. Konieczna jest warstwa drenażu na dnie doniczki. W tej roli dobrze sprawdzi się keramzyt. Możesz wybrać dla swojej rośliny ziemię uniwersalną i zmieszać ją z perlitem, by podłoże było lżejsze i dobrze przepuszczało wodę. Zapobiegnie to gniciu korzeni.
Rozmnażanie draceny „Milky Way”
Jeśli chcesz rozmnożyć dracenę Milky Way, odetnij dwuwęzłowy pęd – z dwiema parami liści. Dolne liście należy odciąć. Koniec pędu możesz posmarować ukorzeniaczem lub węglem aktywnym, który zapobiegnie powstawaniu chorób grzybowych. Są różne sposoby ukorzeniania:
- w wodzie – sadzonkę należy umieścić w naczyniu z wodą i przykryć szklanym naczyniem, np. słoikiem, wietrząc co kilka dni, by po 3-4 tygodniach rozwinęły się korzenie;
- w mchu torfowcu – wilgotnym mchem owiń sadzonkę i umieścić ją w przezroczystym kubeczku z wyciętymi otworami, całość zamykając w woreczku strunowym i co kilka dni zraszając;
- w keramzycie – nasyp do przezroczystego naczynia keramzyt, umieść w nim sadzonkę i nalej wody tak, by końcówka sadzonki nie dotykała jej powierzchni.
Dracena „Milky Way” – cena
Jest niezbyt często spotykana w sprzedaży, dlatego jej cena nie jest mała. Możesz kupić ją w kwocie między 100 a 200 złotych w zależności od wielkości. Pamiętaj, że cena draceny „Milky Way” może być zależna też od miejsca zakupu. W markecie roślina będzie tańsza, ale może być w gorszej kondycji.
Dracena Milky Way zachwyca niecodziennym wybarwieniem liści. Jest rośliną, którą wielu kolekcjonerów chce mieć w swoich zbiorach, ale też prostym w uprawie gatunkiem mogącym zdobić każdy dom.
Dracena Milky Way: Najczęściej zadawane pytania
Gdzie powinna stać dracena Milky Way?
Najlepiej aby dracena Milky Way stała na południowych, lub wschodnim oknie. Dobrze też jej będzie na półce, lub stojaku w pomieszczeniu pełnym rozproszonego światła. Nie powinna stać daleko od okna.
Czego nie lubi dracena “Milky Way?”
Przeciągów i niskiej temperatury (poniżej 15°C). Nie przepada również za przestawianiem.
Czy dracena może stać na zewnątrz?
Nie. Żadna dracena, a tym bardziej ta o ozdobnych liściach, nie powinna stać na zewnątrz.